Nellka
14.08.15,12:08
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať o povinnosti odvodu DPH v tomto prípade: Ako právnická osoba (s.r.o.), podnikateľ v SR, neplatca DPH sa zúčastníme veľtrhu v Českej republike. Česká firma - platca DPH v ČR nám vystaví vopred faktúru za prenájom miesta na veľtrhu. Faktúru vystaví s českou DPH podľa §16 ods.3 a miesto dodania bude v ČR? Alebo bude faktúra vystavená bez DPH a nám vznika povinnosť registrovať sa v SR podľa §7a a odviesť DPH - miesto dodania sa určí podľa §15 ods.1?
Daňový úrad nám nevedel dať konkrétnu odpoveď.
Ďakujem pekne za akúkoľvek reakciu!
Consultix
17.08.15,15:26
Myslim si, ze tak dodavatel, ako aj vy by ste sa mali riadit ceskym zakonom o DPH. Nakolko dodanie bude v CR, som toho nazoru, ze mal by uplatnit ceske DPH. Ak nemate registraciu v CR, tak nebudete mat narok na odpocet tejto dane.
Ale mozno sa mylim. Snazim sa len uvazovat logicky, co je ale v pripade rezimov DPH casto uplne zbytocne :)
Nellka
17.08.15,16:11
Ďakujem za odpoveď.
Písala som aj dopyt na daňový úrad a ich odpoveď vôbec nebola jednoznačná.. dali mi na výber z dvoch variant, preto by som rada vedela aj názor iných. ďakujem!

1. v prípade, ak ide o poskytnutie plochy (na umiestnenie stánku) na veľtrhu alebo výstave spolu s ostatnými súvisiacimi služby, ako dizajn stánku, doprava a uskladnenie tovaru, poskytnutie strojov, uskladnenie káblov, poistenie a dodávka propagačných materiálov, potom sa miesto dodania určí podľa § 15 zákona o DPH. V prípade, ak slovenská zdaniteľná osoba - neplatiteľ DPH príjme uvedenú službu od platiteľa DPH z iného členského štátu, potom sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku a prijímateľ služby je povinný registrovať pred prijatím služby podľa § 7a zákona o DPH a odviesť DPH v Slovenskej republike.

2. je možné, že by mohlo ísť o kultúrnu službu alebo zábavné a iné podobné podujatie v zmysle § 16 ods. 3 zákona o DPH.
§16 ods.3 Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.
andreaoa
17.08.15,18:47
Nelka, DU sa Vam snazili povedat, ze ak ste
1. ako spolocnost prijali sluzbu takeho komplexneho charakteru ze ste dostali balik sluzieb tak ste sa mali pred prijatim sluzby registrovat na par 7a. nakolko v danom pripade ide naozaj o dodanie sluzby podla 15/1 podla miesta sidla odberatela

2. ak vam ako firme fakturovali doslova vstup, ze sa tam mozete prejst a pozerat tak oni fakturuju Vam s ceskou DPH.

ak islo o prenajom miesta nejakej propagacnej plochy tak ste sa podla mna urciite pred prijatim sluzby mali registrovat na 7a a odviest dph na slovensku
Nellka
17.08.15,18:54
Ďakujem moc za odpoveď. Veľtrh sa koná až v novembri, nedá sa to zrejme nijako obísť v rámci zákona? registrácia podľa 7a je pre nás nevýhodná..
andreaoa
17.08.15,19:01
no DPH zaplatite tak ci tak...a ta registracia skoro nic nie je...a obist v ramci zakona sa to urcite neda :o) jedine co mozete urobit nech Vam vystavia fakturu na fyzicku osobu ale to si potom nedate do nakladov...
Nellka
17.08.15,19:03
to hej, DPH zaplatíme, o to ani tak nejde, skôr o to aby sme sa nemuseli kvôli jednému veľtrhu registrovať. Ďakujem moc za odpovede a názory :)