alexandricka
15.08.15,10:02
Dobry den, mam otazku, za rok 2014 som podala DP za klientku, ktora je studentkou a su jej vyplacane prijmy za pisanie textov.Na riadku 5 v DP som uviedla, ze:
Jej hruby prijem bol 4730,- €, vydavky som uviedla pausalne t.j. 1892,- €. Teda jej cisty prijem bol 2.838,- €. Dan teda bola 0,- € ale zdravotna poistovna vycislila nedoplatok na zdravotnom 248,32 €. Lenze ide o studentku, ktora prijmy mala na zaklade zmluvy o vytvoreni diela, nebola zamestnancom, ale ani SZČO. Stacilo dat potvrdenie o trvani denneho studia?
Dufam, ze mi niekto poradi, potrebujem surne vediet, co s tym!


Dakujem.
veronikasad
15.08.15,08:12
Príjem z riadku 5 vstupuje do VZ pre výpočet nedoplatku zdr.poistenia, ktorý vypočítala ZP podla vzorca :

Základ dane/1.6*14 %.

To, že je študentka nemá na to žiadny vplyv, na poistencov štátu sa žiadne oslobodenie nevzťahuje (potvrdenie o návšteve školy treba napriek tomu do ZP každoročne predkladať)
alexandricka
15.08.15,19:05
Ale preco? Ked robia studenti na dohodu o brigadnickej praci studentov nemusia platit zdravotne odvody, tak preco nie su oslobodeni aj tito studenti, ktori si privyrabaju pisanim reklamnych textov? Je to take trocha diskriminacne. mne to teda tak pride. A velmi ma to mrzi
V zdravotnej poistovni mojej klientke povedali, ze ma podat opravne danove priznanie, ale ja neviem, co by som mala zmenit.
Zratala som vsetky prijmy, uviedla pausalne vydavky, kedze nie je zivnostnikom, tak to bola jedina moznost ako tieto prijmy znizit tymto sposobom. Tak neviem, ako by som mohla opravit toto DP!?
veronikasad
16.08.15,05:00
Preto - že len príjmy z DoBPŠ sú oslobodené od platenia odvodov ... Otázky, ktoré tu kladieš by si mala položiť poslancom parlamentu, nie poraďákom.

Ak by išlo o príjmy, ktoré sa uvádzajú na r.11 DP typu B (tvoje príjmy posúdiť neviem), tie do VZ pre platenie zdr.poistenia nepatria. O aký typ príjmov ide by malo byť jasné z uzatvorenej zmluvy.