DAJANKA81
16.08.15,17:22
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť ohľadne práva.Nebudem to tu rozpisovať,pretože by bol z toho román,v skratke potrebujem vedieť,či spácham trestný čin,ak vyhodím z môjho domu manželovho strýka-alkoholika,dementného,momentálne na psychyatrii.Nemá k nehnuteľnosti žiadné vlastnícke právo,ani trvalý pobyt,len je to jeho obydlie.Rieším to už strašne dlho,vraj spácham vyhodením trestný čin,že z neho spravím bezdomovca.Ako sa presne nazýva tento skutok a čo mi môže súd nariadiť v prípade obvinenia? Inú možnosť nemáme,takže som rozhodnutá podstúpiť i takéto riziko.Ďakujem
misoft
16.08.15,15:38
..................v skratke potrebujem vedieť,či spácham trestný čin,ak vyhodím z môjho domu mamnželovho strýka-alkoholika,dememntného,momentálne na psychyatrii.Nemá k nehnuteľnosti žiadné vlastnícke právo,ani trvalý pobyt,lenm je to jeho obidlie.Rieším to už strašne dlho,vraj spácham vyhodením trestný čin,že z neho spravím bezdomovca.Ako sa presmne mnazýva tento skutok a čo mi môže súd nariadiť v prípade obvinenia? Inú možnosť nemáme,takže som rozhodnutá podstúpiť i takéto riziko...............

A) Pokiaľ nie je vlastníkom, spoluvlastníkom (a teda ty si vlastníkom) domu, nemá tam dokonca trvalý pobyt (TP však nedáva žiadne právne záväzky k majetku - je to len informačný údaj) - kľudne.
Ty (ak si jediný vlastník) máš právo ho vyhodiť z tvojej nehnuteľnosti (zdržiava sa tam neoprávnene). Pokiaľ by mal trvalý pobyt, môžeš ho zrušiť (a jeho prihlásia na obec).
Nie si dokonca ani povinná mu hľadať náhradné ubytovanie (píšeš, že tam evidenčne - TP - ani nie je).

Súd ti nemôže nariadiť, aby si ho ubytovala.... nie si charita, preštuduj si i Ústavu SR - tam to máš popísané jasne, čo sa týka obydlia a majetku....
arizona
16.08.15,15:53
To kto ta tak oblaznil,ze spachas trestny cin,ked z vlastnej nehnutelnosti vyhodis cudziu osobu,ktora pobyva v tvojom dome neopravnene?

Aj vlastne,dospele decko mozes vyhodit v podobnom pripade,nielen stryka,ci ineho cloveka.
Mária27
16.08.15,16:02
Nie je to trestný čin. Právo bývania sa vždy z niečoho odvodzuje - napr. manžel má právo bývania v tvojom dome aj po rozvode, kým nemá zabezpečené iné bývanie. Strýko nemá žiadne také právo (ako píšeš).

Manžel možno pociťuje morálnu povinnosť postarať sa o príbuzného. Také prípady sa v poslednej dobe dosť riešia rôznymi chatkami či búdami v záhrade.
DAJANKA81
16.08.15,16:05
No to by ste sa čudovali,ale policajti.Vraj to môžem urobiť,jednoducho vyhodiť ho,vymeniiť zámky atd.,ale s tým rizikom,že ja sama spácham trestný čin tým,že z neho urobím bezdomovca,pretože tam momentálne býva aj bez akéhokoľvek vlastníckeho nároku a je to jeho obidlie
DAJANKA81
16.08.15,16:16
ďakujem,preštudujem si to,hliadky PZ chodia k nám pravidelne,nikdy s ním nič neurobia,neviem,či si z nás robia srandu,vždy mi povedia,že ho násilím nemôžu zobrať,kôli tomu obidliu,že to môžme skúsiť len cez súd.
DAJANKA81
16.08.15,16:38
takže podľa Vás ako?
DAJANKA81
16.08.15,16:52
navrhovali sme mu dom dôchodcov,nesúhlasi,ešte tu je jedna možnosť,zbaviť ho svojprávnosti a dať ho tam
Mária27
16.08.15,17:08
obydlie je chránené, ale nie nemenné
misoft
16.08.15,17:26
...a navyše i keď sa manžel "stará" o neho - svojim spôsobom, pokiaľ nie je spoluvlastníkom domu, môže akurát prd k tomu povedať. Pretože samotný manžel má len právo tam bývať, nič viac!
mirko70
16.08.15,17:31
Dobrý večer. Hliadky PZ by k vám mali chodiť iba ak sa k vám dobíja cez bráničku. On musí totiž preukázať doklad na základe čoho sa kvám dobíja. Ale aby ste neboli až tak bez srdca,môžete mu vybaviť pobyt v nejakom ústave.
pavol54
16.08.15,17:35
zamknúť dvere a nepustiť dovnútra, dať na súd a pýtať náhradu za ubytovanie spätne dva roky ak nepôjde dobrovoľne však je to obohacovanie sa ak neplatí, dobrým zvykom by malo sa revanšovať za bývanie a nech to vyvráti že ste nemali ústnu zmluvu o náhrade
DAJANKA81
16.08.15,19:38
http://ficek.sk/pravna-poradna/270-ako-vystahovat-cudziu-osobu-zo-svojho-bytu

Tak toto som našla ,odpoved na moju otázku od právnika,takže asi som len mala opodstatnenú otázku...
DAJANKA81
17.08.15,06:01
No to je sranda,vyvalil nám dvere,aj tak nič neurobili,vraj pokiaľ tam býva aj bez dokladov,tak jedine súdom
DAJANKA81
17.08.15,06:05
jasné,niekto sa sem chodí len pobaviť
bettylou
17.08.15,06:42
pokiaľ ho nevyhodíš z okna, :D resp. fyzicky nenapadneš a neublížíš na zdraví tak nie.
misoft
17.08.15,08:42
Nerieš..... svoje rieš.... vyšmar ho a basta..... svojmu onému povedz, nech je rád, že je rád........
sosak
17.08.15,15:01
V zmysle uvedeného :http://www.porada.sk/t197337-zmluva.html#post2100346 bol vymazaný z listu vlastníctva,no zároveň bola podpísaná na matrike zmluva,že i nadalej môže bývať v prednej časti domu.Morálka ti asi nič nehovorí, zabezpeč manželovmu strýkovi náhradné ubytovanie. Obydlie mu nemôžeš zrušiť, policajti ti to predsa povedali.
sosak
17.08.15,15:09
Len si nenapísala, ako si k nehnuteľnosti prišla!!!
sosak
17.08.15,15:16
Peggynka
17.08.15,15:28
Vždy si hovorím,keď tu niečo čítam,že všetko môže byť inak :eek:
Kvaka
17.08.15,16:23
Asi to bola postupnosť krokov, ako alkoholika dostať mimo dom. Ktovie, prečo súhlasil s výmazom práva doživotného bývania. Podľa príspevku v inej téme, rušila pred rokom trvalý pobyt, takže asi naozaj postupnosť krokov, ako dostať niekoho z nehnuteľnosti preč.
buchač
17.08.15,18:36
DAJANKA81 (Dnes 09:05) jasné,niekto sa sem chodí len pobaviť
Hm...veru máš pravdu.
Niekedy sa teda fakt bavím/e. No to sú iné otázky - "problémy"...z tých by sa jeden aj ušúľal od rehotu, tomu ver.
------------------------------------------------

Ty si na tom ako ?
Bavíš sa tiež, hlavne po tom objasnení problému z inej témy (viď príspevok od sosaka)...?
Bavíš sa na tom, že ako sa snažíš odrbať o majetok blížneho svojho a vydrbať s ním ???
-----------------------------------------------

buchač (Včera 19:47)
Hm...
Ale ja nie som ani policajt a ani právnik. To druhé by som ale považoval za záľubu.
-------------------------------------
Morálka je niekedy sviňa...normálnemu jedincovi to proste nedá.
Skús s manželom riešiť inak...povedzme, že do nejakého ústavu.
-------------------------------------
Hm...
Z uvedeného ?
Tá demencia síce mohla vzniknúť aj z alkoholu, ale nemusela.
Keby bol len alkoholik, tak by ťahal čáru...a bez pocty a zľutovania.
Ťažká voľba...takto sa to veľmi nedá...to musí jeden zažiť, aby sa vedel rozhodnúť.
---------------------------------------
Keď už spomínam tú sviňu...morálka hore,morálka dole...
Ja viem byť niekedy solídna sviňa.
...a včul si vyber...
Teraz už len odpovedať na otázku :
" Kto je väčšia sviňa ?"
bettylou
17.08.15,20:55
sprosto povedané :" ako s ožranom vyjebať" resp. tiežpodnikatelia na Sk
Peggynka
18.08.15,05:55
Kvaka... s alkoholikom sa najlepšie manipuluje...neďaleko mňa mala matka dom na seba a po jej smrti ostali ďalšie tri deti v šoku,že dom je na štvrtú sestru.Matka pila,vzala ju k notárovi a bolo.Chybou bolo,že sa vzdali na DK svojho podielu v prospech matky (vtedy ešte nepila).Hľadaj spravodlivosť :mee:
misoft
18.08.15,07:25
Nuž v zmysle uvedeného - dievča si z nás PRDEL robí.... a moje komentáre tak vyzneli ako od hlupáka.. :(
pavol54
18.08.15,08:47
presne ešte že to tu sosak prehrabal, zvonku to vyzerá ako chúďa dievča všetci poľutujú, ale alkoholik sa dá aj vyrobiť v štýle" však si daj (keď si nám dal dom zadarmo) my ti nalejeme "