kuravesele
17.08.15,07:20
Platca DPH v roku 2014 kúpil pozemky /zastavané plochy a nádvoria/ + výrobnú halu. Suma bola bez DPH - nákupná. Predaj fyzickej osobe bude bez DPH alebo s DPH? Viete mi napísať ak tak paragraf ktorý o tom hovorí? Ďakujem
Chrusťa
17.08.15,06:26
§38 zákona o DPH, plus pozri aj §69 ods12
kuravesele
17.08.15,06:31
veď presne to nechápem, že ten par 69 ods 12 sa odvoláva na 38, keď v 38-mičke je napísané, že je to oslobodené, ak od kolaudácie prešlo 5 rokov. Ale potom je tam tá veta, že "platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnutelnosti nebude oslobodené od dane." To mám chápať tak, že ak predávajúci a kupujúci je platiteľ dph , tak príjemca musí túto kúpu samozdaniť a predávajúci vystaví FA bez DPH. Ale ak Predávajúci je platca DPH a kupujúci Fyzická osoba, čiže nie je platca DPH, tak predávajú na základe zmluvy alebo FA vystaví sumu bez DPH? A nemusí sa to samozdaniť? Alebo ak sa podľa vety: "platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnutelnosti nebude oslobodené od dane." tak predávajúci vystaví FA s DPH?
Chrusťa
17.08.15,06:43
tak veru. no potom treba prípadne si pozrieť ešte jeden pekný §54 úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku/ak sa to na vás ovšem vzťahuje/. Ale vy ak ste to kupovali bez DPH a predávate to ďalej osobe bez DPH, tak nie je čo tam špekulovať a uplatníte §38 oslobodenie, ak od prvej kolaudácie prešlo viac ako 5 rokov.
kuravesele
17.08.15,06:55
My sme to obstarali v roku 2014 bez DPH od fyzickej osoby, tak z toho mi vychádza, že ten par. 54 pre nás neplatí, keďže tam nebola odpočítaná DPH...? Čiže podľa mňa vystavíme zmluvu alebo FA bez DPH tejto fyzickej osobe a iné neriešime? Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte...ďakujem
Consultix
17.08.15,08:23
Ten dodatok, ze prenajimatel sa moze rozhodnut, ze dodanie nebude oslobodene je tam z dovodu koeficientu. Mohlo by sa stat, ze nehnutelnost doda bez DPH a tym si dost vyrazne ovplyvni koeficient. Z rovnakeho dovodu je tato moznost aj pri najme v odseku 5 par 38, podla ktoreho vela prenajimatelov, platcov DPH nechce prenajimat najomcom neplatcom bez DPH, lebo tym by celkom skodovali na koeficiente.