deapa
17.08.15,13:14
chcem sa spytat..staviame dom a cca 0,5 m od hranice susedneho pozemku, ktory je vedeny ako orna poda sme umiestnili docasne riadne zabezpecenu latrinu s kovovym sudom sluziacu ku stavbe...neviem najst vyhlasku alebo zakon ktory to vymedzuje, upravuje...mame problem s panom, ktory si tam okopava ten kusok ornej pody a ktory vykrikuje ze mu na hranici nebudeme stavat latrinu a nam ju normalne zhodil...dododnut sa s nim neda a preto zvazujeme podat trestne oznamenie za poskodzovanie cudzej veci a neopravneny vstup na cudzi pozemok..len sa chcem ujistit ake su podmienky uzivania resp.umietnenia latriny na stavbe...dakujem za pomoc
misoft
17.08.15,11:39
A) Postaviť hajzlík 0,5m od susedovho pozemku - trúfalosť. Pýtali ste sa na súhlas suseda? Nie! Máte problém.... Takto mu i podľa Obč. zákonníka znepríjemňujete jeho pozemok zápachmi (a pod.).
B) Hajzlík - obyčajná jama v zemi? Ak áno - máte obrovský problém...... životné prostredie, znečistenie spodných vôd - nič nevraví? Ak to nie je vyvedené do septiku, alebo žumpy .... dokonca trestné....
C) Búdu vám nezvalí (a keby aj, chápal by som ho) - nemôže poškodzovať cudzí majetok....
D) Vyhláška, zákon..... Stavebný zákon, VZN, Obč.zákonník... študuj, hľadaj....
deapa
17.08.15,12:02
lenze on tam nema postaveny dom..ma tam len uzky pozemok ako zahradu a okopava si tam trocha zeleniny aj to tam chodi minimalne...cize mu to nemozeme zneprijemnovat zapachmi...kadibudka je na nasom pozemku a hladali sme vsade mozno ale ocivididne to stavebny zakon nevymedzuje tu vzdialenost..kadibudka je riadne postavena, zadebnena vsetko..nerozumiem preco by to malo byt nejake znecistovanie...ved bezne sa kladu kadibudky na stavby...este som nepocula aby to muselo byt vyvedene do nejakej zumpy alebo septiku a ze je to trestne to uz vobec nie..som normalne soknuta ze kvoli malej kadibudke tolko problemov...
ivka70
17.08.15,12:08
http://www.byty.sk/realitna-poradna/35648-podmienky-vystavby-vonkajsieho-dreveneho-wc

"V zmysle vyššie uvedeného sa drevené WC považuje za drobnú stavbu a pre jej výstavbu je nutné ohlásenie na príslušnom stavebnom úrade."
A tam sa dozvies aj podmienky :)

A velmi by som uvazovala nad ekologickym suchym WC, ktore vies bud kupit alebo si pozicat na dobu stavby.
expeeert
17.08.15,12:39
to je nezmysel v tom linku, lebo asi nevedia čo je pojem stavba - musí byť pevne spojená so zemou, neviem ako to teda majú spravené oni, ale pre normálnu drevenú latrínu sa nerobia základy ani nič podobné.
deapa
17.08.15,12:40
nechapem ze sa latrina povazuje za drobnu stavbu? a kde je to vymedzene?..a v okoli sa nenachadza ani ziadna studna a nic podobne..do 25 m2 nie je nutna ziadna ohlasovacia povinnost..tak nam to bolo povedane
deapa
17.08.15,12:42
presne ako pises...je to iba po domacky vyrobena jednoducha latrina...ziadna nejaka pevna stavba cico..ale samozrejme diera je zakryta ako to normalne vsade inde byva..
pmajap
17.08.15,13:41
do 25 m2 je ohlasovacia povinnosť na drobnú stavbu, od 25 vyššie je potrebné stavebné povolenie
deapa
17.08.15,14:06
Dakujem za prispevky ale vysvetlite mi prosim ako par dosak, ktore nemaju pevny zaklad so zemou moze byt povazovane za drobnu stavbu? Navyse nepovedala by som ani pol slova keby tam byval a mal dom..jedna sa o kusok pozemku cize ornej pody ktoru raz za mesiac okopu..navyse o nadmernom zapachu alebo znecisteni nemoze byt ani rec..to urcite nie..
deapa
17.08.15,14:08
Navyse je to len docasne a nie na trvalo..ved to je vsetko na nasom pozemku..nikoho neobmedzujeme..
misoft
17.08.15,14:32
Hele! Je jedno, či je tam 1 minútu, 10 minút, 1 hodinu.... tak, či tak, smrad tam bude. Zákon NEROZLIŠUJE dobu, po ktorú sa vlastník susednej nehnuteľnosti tam zdržiava...

A ostáva ešte problém B. Fekálie do zeme! Vieš, čo by na to povedal odbor životného prostredia? Nič, len by ti poslal krásny list s mastnou pokutou!
deapa
17.08.15,14:43
Ok a ked sa tam da pod dosku velky uzayvaraci sud,ktory sa potom zneskodni ako ma nemoze mi nikto nic..a ok dam aj ohlasovaciu povinnost ak je to nutne
misoft
17.08.15,14:45
Tebe sa to možno zdá smiešne, ale úradníkovi nie..... a potom ti to už nebude smiešne....
kukučka
17.08.15,15:40
Daj to doprostred svojho pozemku a máš pokoj od oboch susedov.
Chobot
17.08.15,19:58
Povedal by som takto. Najprv odcitujem, čo je podľa stavebného zákona stavbou.

(1) Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Takže za určitých okolností môžeme výstavbu takej latríny považovať za stavbu, lebo predpokladám, že bola pre ňu vyhĺbená diera v zemi a je nejakým spôsobom k zemi uchytená (aby ti ju vietor neodfúkol).


Mohol by som teraz pokračovať minimálnymi odstupmi stavieb, ktoré je uvedené v § 6 vyhlášky č. 532/2004:


§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.


Z čoho vyplýva, že stavba (nie len rodinný dom) by mala byť od hranice pozemku najmenej 2 metre. Alebo ti vytknúť, že stavba nespĺňa podmienky na stavbu:


(3) Stavba musí byť prednostne napojená na verejnú kanalizáciu, ak má dostatočnú kapacitu alebo ak treba realizovať zariadenia na zneškodňovanie odpadových vôd. Ak vypúšťaná odpadová voda nespĺňa podmienky na vypustenie do verejnej kanalizácie, treba navrhnúť a zriadiť zariadenie na jej predčistenie.


Ak ti je jedno, čo bude a je ti jedno, ako budeš so susedom nažívať ďalších X rokov, tak si daj tú latrínu kam chceš. Prinajhoršom sa sused pôjde sťažovať na stavebný úrad a ten ti prikáže stavbu odstrániť. Ale musíš uznať, že asi ani tebe by sa nepáčilo, keby ti ani nie meter od plota chodiť sused vykonávať potrebu a hoci len cez víkendové okopávanie zemiakov, by si musel ten zápach dýchať. Alebo zbehni na stavebný úrad a spýtaj sa, kto má pravdu. Možno ti povedia, že taká latrína nie je v súlade so stavebným zákonom. Keby si mal prenosný záchod typu Toi Toi, tak ten môžeš umiestniť kam chceš, lebo to nie je stavba. Ale latrína nebude úplne v poriadku.



Ak nechceš byť so susedom po zvyšok pobytu na nože, tak si tú latrínu posuň viac na svoj pozemok a nehľadaj právne argumenty v zákonoch, či máš pravdu alebo nie.
bettylou
17.08.15,21:04
pol sveta je latrina, tak si hadam postav hajzel kde chceš, to je taký problém ho posunúť kus ďalej?
korela
17.08.15,21:51
Máš tam aj bazárové kusy, aj ty ju môžeš posunúť potom ďalej. Okolo suseda po špičkách.
http://www.ekotoalety.sk/
draik
17.08.15,22:19
Drobná stavba je drobnou stavbou len vtedy, ak pozemku je hlavná stavba. Samozrejme s výnimkami uvedenými v zákone (plot...)
deapa
18.08.15,04:15
Dakujem za rady..toto som vsetko citala a samozrejme mi to nie je jedno..inak by som aem ani nepisala..ano pojdem sa sputat na stavebny ako to je a samozrejme uz sme sa dohodli s priatelom ze ju premiestnime..
buchač
18.08.15,06:37
Hodnotiteľ nevie nejak čítať ???
Hodnotí, že môj príspevok je otázka a nie odpoveď.

Kuwa, veď sám píšem v texte niečo o otázke.

Radšej mal dať dotyčný dilino "neužitočné"...takto je to len smiešne. ;)
misoft
18.08.15,07:15
expeeert, expeeert - ty si fakt "expert" I záhradná búdka je stavba - DROBNÁ stavba a nemusí byť spojená so zemou!
Ak chceš radiť - tak si naštuduj a netrep tu chobotiny:
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/co-je-to-drobna-stavba-podla-stavebneho-zakona/
"Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení, "
Zdôrazňujem z toho:
"Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu........"

Takže i kadibudka - hoci i z dosák - je DROBNÁ stavba.
Oliwa
18.08.15,09:00
To snáď nebude potrebné... spútať sa...:D
Oliwa
18.08.15,09:24
Keďže je to len dočasne a nie natrvalo... Kedy budete mať v dome funkčnú sanitu? Lebo dá sa predpokladať, že tá latrína tam bude minimálne dovtedy, ak nie aj dlhšie... A určite už máte náplanovaný aj predbežný termín kolaudácie... No treba počítať aj s tým, že nie vždy všetko vyjde podľa plánu... Nie každý postaví za rok...

Ak by ste boli empatickí a ústretoví ľudia, zrejme ani Vám by neprekážalo, ak by raz sused dočasne postavil latrínu pol metra od Vášho pozemku...

No zvažovanie trestného oznámenia na suseda... a to tam ešte ani nebývate... to "nem" najšťastnejší začiatok susedských vzťahov...
Oliwa
18.08.15,09:35
Tak si daj tú latrínu pol metra od cesty... starostovi ani okolidúcim hádam prekážať nebude... veď na svojom pozemku si /podľa Teba/ môžeš robiť, čo chceš...
Terezia13
18.08.15,10:05
akú vzdialenosť máš od svojho domu? máš ju pod oknami? skús si ju tam postaviť hlavne v lete v týchto horúčavách, to je drzosť hľadať zákon, a hygiena je kde?
deapa
18.08.15,10:43
nic nejde do zeme ale do kovoveho sudu
deapa
18.08.15,10:53
pod akymi oknami?..ved citajte tu prispevky..tam nie su ziadne okna este sak staviame dom a ani v okoli minimalne pol km nie je ziadny dom..staviame ho kde bola povodne orna poda..su to polia ktore sa zacinaju len rozpredavat..a on tam ma len maly kus ornej pody..navyse ani nebyva v dedine..a hygiena je to sa nemusite bat pretoze vsetky fekalie idu do kovoveho suda nie do zeme..a akoze nie je drzost ked vam niekto neopravnene vstupi na vas pozemok a a nici vas majetok? som zvedava ci by ste boli tiez v pohode keby vam niekto znicil co i len plot k vasmu domu alebo poskodil vase auto len preto ze ste zle zaparkovali
deapa
18.08.15,11:02
pre latrinu plati len ohlasovacia povinnost a pokial sa nachadza na mojom pozemku v ramci stavby a je zabezpecena hygiena, priestor atd tak nam nemoze nikto nic..ok latrina bola uz presunuta ale ked vam niekto pride neopravnene na pozemok a nici vas majetok poza vas chrbat miesto toho aby sme sa dohodli ako normalny dospeli ludia tak s takym clovekom nemam co riesit..je to chory clovek ktoremu celkovo prepina..nielen my sme s nim mali problemy..a nedovolime aby niekto cudzi nicil majetok co stavate za vlastne prachy na ktore musite dret od rana do vecera....
Terezia13
18.08.15,11:10
práve preto, aby si si uvedomil, že sused nepotrebuje voňať vašu kadibudku
deapa
18.08.15,11:18
po prve nic tam nesmrdi pretoze kadibudka je riadne zabezpecena a po druhe nam nebude nikto nicit nas majetok len preto aby sme si uvedomili..podla vas je ako v poriadku ked ja pridem k jeho domu a rozbijem mu okno len preto aby si on tiez uvedomil ze nemoze siahat na cudzi majetok? tak to potom sa nemame o com dalej bavit ak preferujete taketo riesenie..a taketo veci sa daju aj rozumne ustne vyriesit ale ked niekomu prepina a riesi to takto tak mi nemame na vyber..a ked vsetko zabezpecime podla zakona nech si skusi este raz vkrocit na nas pozemok...
lujza.j
18.08.15,11:23
po prečítaní....

neviem,kde si žila,žiješ...bývaš,bývala....ale za susedu by som ťa nechcela...to radšej 15-20ks cigošov ako som mala..
..tolko rečí a minutej energie pre jeden halzel:eek::D...asi ti nič nehovorí "nebudem robiť druhým to čo nechcem aby robili mne"....
nehovoriac ,že dobré susedské vzťahy sú nad zlato....treba ich "začať budovať" podaním TO rovno na GP...nech to má vážnosť ...ved ide o.....
ked je pán taký problematický....prečo tam staviaš?!
misoft
18.08.15,11:42
OK - takdo sudu. A čo potom, až bude sud plný? Žeby niekde vyklopiť do kriakov? A si tam, kde i predtým - fekálie šup do prírody...
Terezia13
18.08.15,11:48
s radosťou by som tam kontrolu zavolala
deapa
18.08.15,11:56
hovori vam nieco bactisan latrina? asi nie takze vygooglite si a budete zas o nieco mudrejsi..odporucaju to aj vyrobcovia latrin...
expeeert
18.08.15,16:54
Nie, kadibúdka nemá doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, kadibúdka, tak ako aj staveniskové bunky na prezliekanie, kancelárie a podobne spadajú do zariadenia staveniska a na to stavebné povolenie nepotrebuješ... resp. pri väčších stavbách sa robí projekt organizácie výstavby, kde je rozkreslené zariadenie staveniska, ale ten už je súčasťou PD pre stavebné povolenie takže to býva súčasťou stavebného povolenia pre celú stavbu. Ale pre rodinné baraky málokedy.
Naštuduj si najprv aká je definícia stavby podľa stavebného zákona a potom aj rozdelenie, aj záhradná búdka je spojená so zemou, minimálne na nejakých pätkách.
Takisto nepotrebuješ stavebné povolenie na maringotku, aj napriek tomu že sa tam dá bývať.
Oliwa
19.08.15,13:06
Presne tak Lui, keď nejde o život, ide o....:D
bettylou
28.08.15,01:03
to o tých odstupoch sa mi "páči" hlavne v mestách :D:D alee vážna vec hajzlík treba riešiť.
Siart
28.05.16,23:43
A ako sa mám zariadit, keď sused vodu a práčky vyliva na cestu, zumpa z bytovky sa vyťahuje cca 7m za a bývam tu 3 roky a nevidela som stáť fekal pri nejakom dome. Všetci majú trativod alebo púšťajú do potoka. Nie raz sme boli svedkom. A ja si v takej dedine nemôžem spravit latrinu? Vystelieme to igelitom a dám tam baktérie. Dakujem za pochopenie... dakujem veľmi pekne za váš čas...