kos11
18.08.15,07:44
Za minulý rok 2014 som mal príjem z hlavnej - závislej činnosti lekára plus som mal príjem z ostatnej činnosti ako prednášky a semináre. Pri podaní daňového priznania som závislu činnost uviedol do paragrafu 5, a ostatnú činnosť do paragrafu 6, riadok 5.
kde som uplatnil 40% paušálne výdavky.
Prišiel mi výmer na mesačnú platbu zo sociálnej poisťovne, ako samostatne zárobková osoba, kde musím platiť rok mesačné poplatky.
Kde som urobil chybu, do zlej položky som uviedol ostatné príjmy ?
Ako sa tomu možem vyhnúť, odvody predsa platím zo závislej činnosti. Nevidím dôvod platiť aj z ostatnej činnosti z ktorej odvádzam daň.
Ďakujem.
avalik
18.08.15,05:53
Mal si si ustrazit vysku prijmov do ktorych sa neplatili odvody, ostatne si mal vykonat na dohodu - ako zavislu cinnost.
kos11
18.08.15,06:26
Ďakujem, aká je výška príjmov do ktorých sa neplatia odvody ?
avalik
18.08.15,07:00
Za rok 2014 je to suma 4944 eur, za rok 2015 je to suma 5148 eur.
kos11
18.08.15,07:39
Ďakujem :)
Jana Motyčková
18.08.15,08:38
Ak v niektorom období prednáškovú činnosť nevykonávaš, máš možnosť dať do SP čestné prehlásenie, že nevykonávaš činnosť szčo. V takom prípade sa poistenie ukončí (a neplatíš). Ak činnosť opätovne začneš vykonávať, v období, kedy by si mal platiť poiatné, treba dať zase (vopred) čestné vyhlásenie že činnosť začneš vykonávať - začneš platiť poistné. Čestné vyhlásenia sa nedajú dať spätne. Tlačivá nájdeš tu : http://www.socpoist.sk/aktuality-szco-bez-opravnenia-maju-informovat-o-zaciatku-a-skonceni-vykonu-cinnosti/59312c

Inak pri prednáškovej činnosti, ak poskytuješ aj nejaké písomné materiály, prezentácie a pod. je možné príjem rozdeliť časť na pasívny autorský honorár za poskytnutie licencie (uzatvoriť licenčnú zmluvu podľa autorského zákona) a časť za vykonanie prednášky. Potom sumu za licencie uvádzaš v § 6 r.11, je tu možnosť odpočtu 40% a neplatí sa z toho ZP a SP.
kos11
18.08.15,09:45
Ďakujem veľmi pekne, nedajú sa všetky činnosti v § 6 r. 5, presunúť do riadku 11 v § 6 , aby sa neplatilo navyše ZP a SP , alebo to platí len na licenčnú zmluvu ? U mňa ide o peňažný príjem.
Jana Motyčková
18.08.15,10:17
Pri príjmoch treba rozlišovať čo je aktívny príjem z autorských honorárov a čo pasívny. To by malo vyplývať z autorských zmlúv. Môj názor - príjem za prednášku ťažko považovať za pasívny príjem, keď tam aktívne pôsobíš. Ale videla som už licenčné zmluvy na poskytnutie licencie na použitie prednášky, môj názor - nie je to dobre. Ak by došlo ku kontrole DÚ - nie je podstatný názov ale obsah zmluvy.
kos11
18.08.15,10:53
Ďakujem : ),
Ako to je pri peňažných príjmoch, napr. zmluva o dielo, vyplatena odmena ? Dá sa to nejako uplatniť v daň. priznani ak to nejde cez § 5, aby z nich nešlo navyše o mesačné platby do SC mimo závislu činnosť ?
Jana Motyčková
18.08.15,12:34
Ak to nie je jednorazová činnosť, tak zaradenie v § 6 ods. 2 (r.5 v DP) je správne. Iba pri hrubom príjme do 4944 / 5148 € sa z toho SP neplatí.
kos11
18.08.15,19:07
Ďakujem pekne