blinker84
18.08.15,11:22
Ahojte,

mal by som taku otazku. s.r.o. ktoru uctujem kupila budovu v hodnote 300 000€. Potom ju prerobila a pouzivala na podnikanie. Momentalne ma hodnotu asi 2 mil., bude na nu este vypracovany znalecky posudok. V uctovnictve s.r.o. stale figuruje v hodnote 300 000€.

S.r.o. ju k 1.1.2016 vlozi ako nepenazny vklad spolocnika do novo vzniknutej akciovej spolocnosti. Aky bude mat takto uctovna operacia spolu s precenenim vplyv na suvahy a vysledovky obidvoch spolocnosti (s.r.o. a aj nova a.s.). Je to mozne zauctovat nejak tak, aby som nemusel precenovat budovu v s.r.o. ale az ked vstupi do akciovky ako vklad?

Vopred dakujem za pomoc.
Consultix
19.08.15,11:47
Ak ste stavbu obstarali v sume 300.000 EUR a nasledne prerobili, tak predsa nemoze mat stale hodnotu 300.000 EUR? Technicke zhodnotenie stavby? Aktivacia vlastnych nakladov?
blinker84
24.08.15,05:54
Budova bola prerobena, ale tato rekonstrukcia vstupila do uctovnictva firmy, ktora ju vyuziva, V uctovnictve s.r.o. zostala budova v rovnakej hodnote za aku bola kupena.
Consultix
25.08.15,16:56
Ako pises, hodnotu pri vklade urcujes primarne znaleckym posudkom. Dohodou medzi zakladatelmi bude ale urcene, aky obchodny podiel bude splateny vkladom tejto nehnutelnosti, teda v akej nominalnej hodnote sa nehnutelnost vklada do zakladneho imania novozalozenej spolocnosti.
Pozrieme sa teda na tento vklad z pohladu spolocnosti, ktora predmetnu nehnutelnost vklada do novozalozenej sro. Prepokladajme, ze netto uctovna hodnota je 200.000,- EUR, brutto 300.000,- EUR a vkladat sa bude v znaleckej hodnote 2.000.000,- EUR. Operacie budu nasledovne:

upisanie vkladu: 2.000.000,- 061/367
odpis majetku: 200.000,- 367/081
vyradenie majetku: 300.000,- 081/021
rozdiel v uctovnej a realnej honote vkladaneho majetku: 1.800.000,- 367/668

V pripade stavieb je osobitny rezim DPH, ale vseobecne, v zmysle §8 ZoDPH, v pripade majetku plati, ze ak sa vklada do imania inej spolocnosti, z pohladu zakona sa jedna o dodanie, takze predpis DPH: 400.000,- 355 alebo 351/343
po prijati uhrady DPH od novej sro: 221/355 alebo 351

Ohladom zdanovania vynosu z tejto financej operacie sa riadis Zakonom o dani z prijmu: § 17b Nepeňažný vklad v reálnych hodnotách
Consultix
25.08.15,16:58
Celkom logicke :) Nizsie najdes odpoved...
pisty01
26.08.15,04:34
Mozem sa spytat co s § 10 ZoDPH? Ak by tvorila dana budova samostatnu organizacnu zlozku a SRO ktora vklada nehnutelnost do VI A.S. by toto dodanie nehnutelnosti nemusela zdanit? A tiez ako bola vypocitana DPH vo vyske 480.000. Dakujem
Consultix
26.08.15,18:23
Takze to DPH vo vyske 480.000,- bolo vypocitane omylom :) Opravil som na 400.000,- aj v povodnom prispevku. Ospravedlnujem sa.
Ale v tom pripade (par 10 DPH) by si mal do novej sro vlozit nie nehnutelnost, ale cast podniku. A myslim si, ze z toho auditu a znaleckeho posudku o oceneni casti podniku Ta trafi slak. Ja by som sa do toho nepustal.
Ohladom DPH som sa schvalne nevyjkadril strikne, ze tam to DPH bude. Nepenazny vklad sa povazuje za dodanie, ale v tomto pripade je tu este § 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti - podla ktoreho je dodanie stavby 5 rokov po kolaudacii oslobodene od DPH. Zaroven je potrebne ale riesit § 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane ods. 12 pism. d.
Odporucam konzultovat s danovym poradcom. Ak by to nebola nehnutelnost, ale iny hmotny majetok, tak tam DPH bude. Na tento pripad sa ale treba pozriet hlbsie, a kedze som to nikdy do hlbky neskumal, radsej nebudem konkretne radit, aby som neporadil zle. Ale aspon hadam vies, v akych intenciach sa pohybujes...
Consultix
26.08.15,18:25
A este jedna vec, aby nedoslo k nedorozumeniu. To, co je napisane hore sa vztahuje na vklad do ZI, nie do VI. Ak by sa jednalo o kapitalovy vklad do inej sro po jej vzniku, tak o tom uctujeme inak.
pisty01
26.08.15,18:37
Dakujem za odpoved. Otazky ohladne DPH a vytvorenia samostatnej casti podniku v povodnej otazke ani neboli. A su urcite na dlhsie, lenze podnikatel je vynaliezavy a vzdy hlada cesticky, preto som to prednedavnom riesil, ale dostali sme sa do slepej ulicky s tym §10. Lebo povedzme si pravdu. Odviest DPH 400.000 nie je sranda a tiez nie je sranda zaplatit 22% z 1.800.000 ;) a najist jednoznacnu odpoved sa na forach z pochopitelnych dovod nepodari.
Consultix
26.08.15,19:01
Ale predsa vznika Ti narok na odpcet DPH. Len je treba sa stat platcom. Pripadne zvazit, ze ta nehnutelnost sa vlozi v nizsej cene, ale tan zase pozor na Zakon o dani z prijmov, aby sa to nemuselo dodanit.
Ohladom vynosu na strane vkladatela (spolocnika) je mozne ak sa dobre pamatam tento prijem aj casovo rozlozit, resp. su rozne rezimy podla toho, ako o tom bude jedna a druha strana (sro matka/dcera) uctovat. Neviem, ci tam nie je dokonca moznost, ze ak dcera nebude odpisovat, tak matka nemusi zdanovat? Ale len sa mi to mari, ale bohuzial teraz nemam dve hodiny na to, aby som sa do toho zavrtal... Mozno cez vikend...
pisty01
26.08.15,19:09
Dakujem nie je treba detailnejsi popis. Vikendy su na ine veci ako vrtanie sa v bestialne napisanych zakonoch o daniach
Consultix
27.08.15,19:03
Suhlasim ohladom vikendov, ale vidim to na vysoke teploty a pohodu klimatizacie v kancelarii :) A ono to je pre mna zas forma vzdelavania sa - aj ked nie vzdy sa z toho da vymotat...
pisty01
27.08.15,19:16
no, ak som dobre porozumel, tak o odpisovani u poskytovatela a prijimatela nepenazneho vkladu sa pise
v §17b) a d) zakona o dani z prijmov, ale na citanie s porozumenim je treba naozaj aspon hodinu dve. Ak by sa vam to podarilo napisat to v ludskej reci urcite to bude mat prinos aj pre tuto diskusiu ;)