klerak
18.08.15,16:03
dobrý deň, keď mám faktúru zo Švédska z 6.7. na tovar, ktorý ale přišiel až 6.8., k akému dátumu možem zrobiť samozdanenie?
ďakujem
Consultix
18.08.15,17:29
Zakon o DPH

§ 20 Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
Teda k 6.8.
klerak
19.08.15,06:52
takže teda až v DPH za 8. mes.?
lebo keď robím priznanie za 7. mes., tak ten tovar už mám.. aj keď 6.8...
Consultix
19.08.15,11:15
Takze, k tomu, aby nadobudnutie bolo uskutocnene, musi byt zrealizovana preprava, teda tovar musi byt dodany (ods. 2). Tato podmienka bola splnena 6.8.2015. Dalej skumame, kedy bola vystavena a dorucena faktura. Ak fakturu mas do lehoty podania DP za obdobie v ktorom bolo dodane, tak zdanujes datumom vystavenia faktury (ods. 1 pism. b). Ak fakturu dostanes az neskor, tak podla odseku 1, pism. a zdanujes k 15. dnu po mesiaci v ktorom doslo k dodaniu.
Kedze tovar prisiel 6.8.2015 a v tom case si uz mal fakturu, nadobudnutie je k 6.8.2015.
klerak
19.08.15,11:35
tu je to ale popísané inak..
http://danovepriznaniedph.sk/nadobudnutie-tovaru-z-eu-uvadzanie-v-danovom-priznani-k-dph-a-v-kontrolnom-vykaze/

Ak napr. dostal faktúru vopred, tj ešte pred prepravou tovaru – napr. 27.1.2014 a tovar prišiel napr. 10.2.2014 – nadobudnutie uvedie do daňového priznania za január 2014. Dňom vzniku daňovej povinnosti je totiž 27.1.2014 (dátum vyhotovenia faktúry). Zároveň mal slovenský odberateľ do termínu na podanie daňového priznania za január 2014 (25.2.2014) k dispozícii aj tovar.
Consultix
19.08.15,13:02
OK, mas pravdu, ked som si to precital este raz, tak mi doslo, ze co mi uslo. Tovar dosiel este pre lehotou na podanie DP DPH, preto sa zdanuje podla faktury. Ak by si tovar obdrzal az 26.8.2015, teda po lehote DPH, tak sa riadis 15. dnom nasledujuceho mesiaca, takze samozdanujes k 15.9.2015.
Este pre doplnenie metodika z FS:
Vyhotovenie faktúry na dodanie tovaru do iného členského štátu pred tým, ako dôjde k dodaniu tovaru a teda k nadobudnutiu tovaru v zásade neovplyvní vznik daňovej povinnosti. Avšak existuje výnimka. Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako je tovar prepravený do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je faktúra vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, t.j. či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. V takom prípade pri splnení podmienky faktúra zakladá vznik daňovej povinnosti.
Prepac za zmatok...
klerak
19.08.15,14:13
No tiez som sa do toho zamotal..
Dakujem pekne..
A teda ked taky pripad nastal aj v juny, faktura v junu, tovar prijaty 24.7., tak by to malo ist do juna? Na uctocom sa o existencii dodaku a prijemky dozvedeli az po Dph za jun.. Tak treba spravit dodatocne?