martinapb
18.08.15,21:36
Ako zauctovat pravnicke sluzby spojene s likvidaciou a ako sa uctuje prevedenie zakladneho imania na likvidacny zostatok a vyplatenie likvidacneho zostatku. Dakujem?
Consultix
19.08.15,13:51
V akom uctovnom obdobi si? Po vstupe a pred ukoncenim, alebo po ukonceni?
martinapb
19.08.15,18:01
Po vstupe do likvidacie. pravnicka vypracovala záverečnú správu likvidátora a ja musím urobiť účtovnú závierku k ukončeniu likvidácie. Ide o firmu, ktorá nikdy nepodnikala, je tam zaúčtované len základné imanie a pokladňa. A teraz mám faktúru za právnické služby a neviem ako sa účtujú ani tie ostatné záverečné operácie. Ktoré účty majú zostať nulové, čo s pokladňou, ako zaúčtovať podiely na likvidačnom zostatku a či ten likvidačný zostatok sa bude deliť až po výmaze spoločnosti z OR. Ak vie niekto poradiť ďalší postup účtovania budem veľmi vďačná.
martinapb
20.08.15,10:58
Poradi niekto?
Consultix
20.08.15,20:21
V uctovnom obdobi likvidacie maju byt v uctovnych knihach zachytene aj operacie, o ktorych hovori zaverecna sprava. Ak spolocnost nikdy nevykonavala cinnost, tak predpokladam, ze na uctoch ziskov a strat neboli doteraz ziadne pohyby.
Plati zakladne pravidlo, ze strany aktiv a pasiv sa samozrejme musia rovnat.
Suvaha pri vstupe do likvidacie:
aktiva: 211 - 5000 EUR
pasiva: 411 - 5000 EUR

Uctovne pripady pocas likvidacie:
pravnicke sluzby: 518/321 ak bola faktura dorucena pred ukoncenim likvidacie.
uhrada faktury: 321/211 (napriklad 1000 EUR)

Suvaha pri ukonceni likvidacie:
A: 211 - 4000 EUR
P: 411 - 5000 EUR
710 - vysledok hospodarenia -1000 EUR

Predmetom likvidacneho zostatku je v tomto pripade financny majetok v pokladni.

Ku dnu ukoncenia likvidaci musia byt vsetky zavazkove ucty nulove (okrem dane z prijmov a zavazkov z likvidacie). Ak je este splatna dan z prijmu a nebola uhradena odmena likvidatora, tak tie sa odpocitaju od aktiv a rozdiel je likvidacny zostatok. Toto ale musi byt podchytene v zaverecnej sprave. Trocha nerozumiem tomu, ako mohol niekto spisat zaverecnu spravu, ak nemal suvahu k ukonceniu likvidacie.

Mas navrh na rozdelenie likvidacneho zostatku? Ten by mal ist ruka v ruke so zaverecnou spravou...

Po skonceni likvidacie, schvaleni zaverecnej spravy a navrhu na rozdelenie likvidacneho zostatku sa este otvoria uctovne knihy, zauctuje je splatna dan z prijmu, pripadna nevyplatena odmena likvidatorovi a naroky a vyplatenie likvidacneho zostatku.

Potom sa vyziada suhlas DU s vymazom, zabezpeci sa archivacia a moze sa podat navrh na vymaz.
martinapb
21.08.15,10:52
Ďakujem pekne za odpoveď. Spoločnosť nevykonávala činnosť, ale v prvom roku boli účtované náklady na zriadenie (kolky, právnické služby), takže tam bola strata. Takže pokladňa je ponížená o tieto položky. Teraz som zaúčtovala tú faktúru zase za právnické služby a znížila pokladňu, zaúčtovala náklady a stratu.

Právnička mi poslala len koncept záverečnej správy, musí sa ešte doplniť samozrejme. Spravila som teda mimoriadnu účtovnú závierku. Vo výkaze Z a S mám tie náklady na 518 a výsledok hospodárenia - strata. V súvahe mám poníženú pokladňu, ďalej výsledok hospodárenia za bežné obdobie (strata) a ponechala som aj základné imanie. To neviem, či sa už teraz malo preúčtovať ako záväzok voči spoločníkom, cez zníženie ZI:
419/365 alebo 379 ?
411/419
a následne sa potom bude účtovať o vyplatení likvidačného zostatku: 365/211
alebo sa o tom bude účtovať až neskôr.

Výkazy som vypĺňala za mikro účtovnú jednotku, podľa novej klasifikácie podľa veľkosti. Nakoľko spĺňame všetky tri podmienky mikro ÚJ. Tak je to tak správne?
Consultix
21.08.15,11:01
Preco stale rypes do toho zakladneho imania? Ved ZI nemenis, ostava stale take, ake je zapisane do OR. Zo ZI sa nikdy nestane zavazok voci spolocnikom pocas obdobia likvidacie.
AK ste pred tym uctovala ako MUJ, tak nadalej uctujes ako MUJ aj v obdobi likvidacie.
martinapb
21.08.15,11:57
aha, toto som nevedela. Furt som mala pocit, ze sa toho ZI musim zbavit :) lebo v jednom usmerneni som citala toto:
Pri zostaveni uctovnej zavierky by mala uctovna jednotka vypocitat podiely na likvidacnom zostatku a tieto zauctovat ako zavazky voci spolocnikom suvztazne na vrub uctov vlastneho imania.

Ako sa bude potom uctovat ten narok na likvidacny zostatok a jeho vyplatenie?

Uctovna zavierka, ktora je vypracovana ku dnu predchadzajucemu dnu vstupu do likvidacie je klasicka, nie pre MUJ. Mala by som teda aj teraz spravit taku alebo mozem aj tu mikro? Dakujem.
Consultix
21.08.15,12:43
To az po ukonceni likvidacie. Teda ak sa ukonci likvidacia, uctovne knihy sa opat otvoria a vtedy uctuje o zavazku voci spolocnikom, titulu likvidacneho zostatku. Tento zavazok uctujes voci tym uctom, na ktorych sa zostatky nachadzaju. Takze 411/364. Nasledne vyplatis likvidacny zostatok z pokladne 364/211. Na strane aktiv budu nakoniec vsetky ucty nulove a zostatok na 411 ja dorovna so stratou minulych obdobi, co aj na strane pasiv da nulovy sumar.
Ohladom MUJ je otazkou, kedy ste vstupili do likvidacie.
srdiecko#
23.08.15,05:09
Záväzky majú byt nulové a čo so záväzkom voči spoločníkovi, ked ho nie je z čoho vyrovnat? Ked sa zaúčtuje oproti výnosu, platí sa z neho následne dan, alebo sa to vyberá v danovom priznaní?
Consultix
23.08.15,08:46
Je to jediny zavazok spolocnosti, alebo ma aj ine zavazky? Vsetky zavazky musi byt vysporiadane. Treba si zaroven overit, ci nie ja splnena podmienka podania dlznickeho navrhu na zacatie konkurzu.
martinapb
23.08.15,16:58
Ešte k tej MÚJ... do likvidacie sme vstupili 30.12.2014. Čize mimoriadna účtovná závierka bola za obdobie 1.1.2014 - 29.12.2014. Vykazy boli klasicke, nie pre mikro uctovnu jednotku. Mozem to teraz spravit pre mikro alebo nie?
Consultix
23.08.15,17:40
Zakon o uctovnictve, § 2 Všeobecné ustanovenia, ods. 10, posledna veta:
"Účtovná jednotka nemení svoje zatriedenie do veľkostnej skupiny po vstupe do likvidácie alebo po vyhlásení konkurzu. "
Uctujes teda dalej ako MUJ.
martinapb
23.08.15,18:16
Ok, dakujem.
KEJKA
23.08.15,20:30
napísala že klasické výkazy, nie MUJ - citujem:
do likvidacie sme vstupili 30.12.2014. Čize mimoriadna účtovná závierka bola za obdobie 1.1.2014 - 29.12.2014. Vykazy boli klasicke, nie pre mikro uctovnu jednotku.............
ak nemá meniť veľkostnú skupinu, tak musí urobiť výkazy pre malé UJ, nie mikroUJ
Consultix
23.08.15,20:40
KEJKA, mas samozrejme pravdu. Pokracuje tak ako doteraz. Ja som bol asi zaseknuty este pri prvom komentari: "vykazy som vyplnala za mikro uctovnu jednotku". Ale aspon ze ma tu niekto kontroluje, dakujem :)
srdiecko#
25.08.15,10:49
Consultix záväzok voči spoločníkovi je jediný záväzok, čo s ním teda urobit?
Consultix
25.08.15,11:10
Prednedavnom sme to riesili s KEJKOU, ale nemam od nej spatnu vazbu, ako nakoniec postupovala. Pozri si odpoved v prispevku http://www.porada.sk/t189392-p18-likvidacia-spolocnosti-krok-za-krokom.html#post2754507
Asi by som vyuzil moznost kapitalizacie zavazku.
srdiecko#
25.08.15,11:49
Dakujem Consultix, velmi si mi pomohol.
Consultix
25.08.15,15:15
Rad aj nabuduce :)
martinapb
11.10.15,16:06
Prosím Vás viete mi ešte niekto poradiť, za aké obdobie teraz spraviť daňové priznanie a účtovnú závierku, ktorá bude prílohou k daňovému? Keď vstup do likvidácie bol 30.12.2014 a ukončenie likvidácie 24.08.2015? Či môžem použiť výkazy pre rok 2014, keďže nové ešte nie sú? A aká má byť tá účtovná závierka či mimoriadna alebo riadna? A aké má byť bezprostredne predchádzajúce obdobie v účtovnej závierke? Ďakujem
Consultix
11.10.15,17:51
Uctovnym obdobim je 30.12.2014 - 24.08.2015.
Vykazy podavas ako pises, kedze su v platnosti. Su to vykazy od roku 2014, nielen pre rok 2014. Zaroven je dolezite, ze po vstupe di likvidacie nemenis zaradenie UJ, teda podavas prislusne vykazy.
Kedze vyhotovujes UZ k poslednemu dnu UO, vyhoovujes riadnu zavierku.
Bezprostredne predchadzajuce obdobie je 1.1.2014-29.12.2014
martinapb
11.10.15,18:43
Ďakujem pekne za promtnu odpoveď.