maja1
19.08.15,11:22
Dobrý deň, sme s.r.o., kúpili sme stavebné pozemky za sumu jedno EURO za účelom zhodnotenia /inžinierske siete/ a ďalšieho predaja. Moja otázka je či mi vie niekto poradiť nakoľko je to pre mňa nové
1. Môžem pozemky za 1 EURO zaúčtovať v tejto nákupnej cene na účet 133... /nemusí tam byť ocenenie súdnym znalcom? a túto čiastku zaúčtovať? Budeme ich predávať za trhovú cenu takže zisk tam bude riadny len neviem či je to takto správne z hľadiska účtovania, následne by som pri predaji účtovala na 507 a 607
2. Môžem poplatky za vklad do katastra a rôzne notárske poplatky týkajúce sa týchto pozemkov účtovať tiež na účet 133 alebo sa to účtuje priamo do nákladov?
Consultix
19.08.15,12:16
Kedze v tomto pripade sa nejedna o specificke pripady osetrene aj v postupoch uctovania (zakazkova vyroba, zakazkova vystavba nehnutelnosti urcenej na predaj), tak o tom uctujeme ako vlastnej vyrobe.

Obstaranie pozemku (teda 1 EUR) a naklady suvisiace s obstaranim (nie so zhodnotenim) sa uctuje na 133. Je to totiz naklad, ktory bude vecne suvisiet s obdobim, ked sa bude pozemok predavat, takze v case, ked sa premietne na 507. A bud rad, ze bude ta velky rozdiel medzi 507 a 607, to je predsa ucel podnikania :)

Samotne budovanie IS sieti ale riesis ako vlastnu vyrobu, teda vnik nakladov uctujes 5xx,343/321 ale zaroven aktivaciu nakladov 121/611. Ak bude vystavba ukonena, tak znizis stav nedokoncenej vyroby 611/121 a rovnaku sumu zauctujes ako hotovy vyrobok: 123/613.

V tomto zmysle samostatne predavas pozemok a vyrobok (IS).
maja1
20.08.15,07:54
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ešte by som chcela upresniť že máme postavenú zmluvu za predaj pozemkov tak, že sa predáva pozemok aj inžinierskymi sieťami je to v jednej sume nie je to rozdelené. V zmluve sa zaväzujeme že tie inžinierske siete dobudujeme do určitého termínu, takže mám vystavenú faktúru na celú sumu /výnos mi už vznikol celý/ a dodatočne mi budú chodiť faktúry na tie inžinierske siete, preto som si mylsela či tie IS nemám účtovať cez 133 a hneď aj na 507? Ďakujem
Consultix
20.08.15,17:29
Uctovne ale predavate dve veci: pozemok + IS. To, ako si to rozdelite uctovne, je Vasa vec. Samozrejme IS by mali byt so ziskom, zvysok sa da zauctovat ako predaj pozemku. Tak ci tak vznikne vynos na uctoch 6xx.
Nenechajte sa pomylit, v tomto pripade sa nejedna o technicke zhodnotenie pozemku, aj ked by to znelo logicky. Pozemok nie je hmotny majetok v pravom zmysle. Vasim vlastnictvom nie je samotna zemina a poda atd... Je to len vlastnicke pravo k danemu priestoru.
maja1
21.08.15,07:30
Môžeme si to ešte zhrnúť, je to pre mňa dôležité a chcela by som mala mať v tom úplne jasno
takže postup účtovania
1. nákup pozemku 133/321 100
2. fa na zákl.kúpnej zmluvy aj s IS 311/607 200
3. vyradenie pozemku 507/133 100
4. nákl.na IS 5../321 20
5. aktivácia nákl. 121/611 20
6. po ukončení IS 611/121 20
7. výrobok /IS/ 123/613 20 ? ??
tento spôsob sa mi moc nepozdáva nakoľko posledný zápis mám už akoby navyše, asi by sa malo účtovať pri predaji na dva účty časť 607 a časť 123 ale ja to neviem rozdeliť koľko z toho v tržbách sú IS keď je to v kúpnej zmluve pod jednou sumou.

preto by ma zaujímalo či nie je možný spôsob účtovania
1. nákup pozemku 133/321 100
2. fa na zákl.kúpnej zmluvy s IS 311/607 200
3. vyradenie pozemku 507/133 100
4. nákl. na IS 133/321 20
5.a hneď vyradenie IS 507133 20 keďže vo výnosoch už to bolo pri predaji
alebo IS účtovať priamo 5../321 bez použtia účtu 133

zdá sa mi to účtovanie dosť zložité ale ako by to bolo správne z účtovného aj daňového hľadiska? je pravdepodobné že tie IS budú dokončené až v ďalšom roku. Ďakujem
Consultix
21.08.15,08:26
Casova postupnost uctovnych pripadov:

1. nákup pozemku 133/321
2. nákl.na IS 5../321
3. aktivácia nákl. 121/611
4. pri dokonceni vystavby IS
4a. oductovanie nedokoncenej vyroby: 611/121
4b. zauctovanie vyrobku: 123/613
5. predaj IS
5a. ubytok vyrobkov: 613/123
5b. vystavena faktura: 311/601,343
6. predaj pozemku
6a. vyradenie pozemku: 507/133
6b. vystavena faktura: 311/607

A aby to nebolo uplne jednoduche: Jednotlive IS su samostatne, takze by som o nich uctoval na samostatnej analytike. To, ako si rozdelis trzbu medzi pozemkom a vyrobkom (IS) je na Tebe, vyries si to internou smernicou. Ten pomer je z hladiska zisku irelevantny, tak ci tak to konci na 710 :)
Uctovanie IS na 133 podla mna nie je sprave. Skusim pohladat jeden clanok na tuto temu, len si neviem spomenut, na ktorej stranke som to cital v case, ked som si to sam ujasnoval.
maja1
25.08.15,08:34
Ďakujem že reaguješ na môj príspevok, ak k tomu ešte niečo nájdeš prosím Ťa aby si mi to preposlal, mne tie náklady na IS budú vznikať aj v budúcom roku a tržby budem mať celé v tomto roku tak to budem musieť aj nejak časovo rozlišovať len neviem čo budem robiť ak do marca 2016 ešte nebudem mať fa na celú čiastku IS potom to mám robiť nejakým odhadom lebo náklad by mal byť asi v tom roku v ktorom mi vznikol aj výnos?
Consultix
25.08.15,08:47
Ja som si myslel, ze som nepochopil to co pises, ale asi som tomu rozumel dobre: Ty predas IS uz tentorok, pricom sa to bude realizovat az buduci rok?
V tom pripade predavas polotovar, a nasledne po predaji pozemku a IS-polotovaru uctujes dostavbu IS ako dodavku vystavby.
Nemozes predsa predat nieco, co neexistuje...
maja1
26.08.15,08:29
No v zmluve máme napísané že predávame pozemok napr. za 50. 000 EUR, v cene pozemku sú zahrnuté aj inžinierske siete, ktoré sa zaväzujeme vybudovať do marca 2016. Takže nejaké náklady na IS budú v roku 2015 a keď sa to nestihne tak to môže prejsť aj do roku 2016 takže ako by to ovplynilo to účtovanie čo si mi radil v predchádzajúcom príspevku? Keď som sa na to pýtala jedného daňového poradcu že dám celú fa hneď do výnosov tak bol toho názoru že je to OK a že je to na moju škodu keď v tomto roku nebudem mať celé náklady na IS že o to zaplatím viac na dani z príjmov a na budúci rok by som to dala do nákladov a ovplyvnilo by mi to nákladovo až ten ďakší rok. Ale toto asi nebude tá správna cesta, chcela by som to mať čo najzrozumitelnejšie aby som v tom nemala zmätok lebo to bude veľká investícia kde sa bude predávať týmto spôsobm veľa pozemkov. :-(
Consultix
26.08.15,18:33
Neviem, ci si trufnem odporovat danovemu poradcovi, ale svojim navrhom jednoznacne pochopval zmysel casove suvislosti uctovnictva. Dokonca aj vecna suvislost je porusena, kedze by ste mali uctovat za pozemok sumu, ktora je vlastne zlozena z ceny za pozemok a vyrobok.
Ak bude zmluva postavena tak, ze ze predate teraz, inkasujete teraz, ale vystavba bude prebiehat az/aj po predaku pozemku, tak v podstate tou zmlovou predavate pozemok a vznika vam zavazok na dodanie v budicnosti. Tym padom prijimate zalohu a nasledne pri protokolarnom odovzdani IS zautctujes:
613/123 - vyskladnenie (ubytok) vyrobku
311(315)/601.343 - dodanie vyrobku a vznik pohladavky
324/311(315) - zapocet vasho zavazku (k vystavbe IS, uctovne vyjadrene prijatou zalohou)
maja1
28.08.15,10:55
Ďakujem za cenné rady, aspon mám predstavu ako by sa to asi malo účtovať, uvidím aká bude realita keď k tomu začnú chodiť faktúry a čo všetko sa ešte vyskytne.
Momentálne sa mi ešte vyskytol prípad že budeme robiť prístupovú cestu k /stavebným pozemkom ktoré sme kúpili/ ale pozemok, na ktorom sa robí tá príslutpová cesta patrí obci a my to budeme robiť pre obec bezodplatne. Taká bola dohoda so starostom. Vieš mi ešte poradiť čo v tomto prípade s DPH a či to je pre nás vôbec daňový výdavok. Náš šéf tvrdí že to je súčasť toho celého podnikateľského zámeru lebo bez tej cesty by sa majitelia stavebných pozemkov nedostali ku svojim pozemkom len neviem ako o tomto účtovať. ??