Igor_B
19.08.15,12:10
Spominana nehnutelnost je rodinny dom. Pride mi logicke pozadovat od predavajuceho urcite znizenie ceny, ked je nehnutelnost takto zatazena. A potreboval by som sa zorientovat, v akych cislach sa pohybovat.Ide mi len o velmi orientacnu honotu (znizenie ceny nehnutelnosti o 20, 30 50 % ?), o ktoru znalec zvkyne znizit hodnotu nehnutelnosti v takychto pripadoch.
ivka70
19.08.15,10:12
To je velmi individualne, skor by som dala rozpatie od 0 do 100%, teda ci je alebo nie je niekto ochotny dom s takymto bremenom kupit.
Igor_B
19.08.15,10:20
Ja som ochotny kupit ten dom, ale ide mi o znizenie ceny prave kvoli tomu bremenu. Ved aj znalec by stanovil nizsiu sumu, ked by videl v liste vlastnictva taketo bremeno. A chcel by som si urobit predstavu, ze o kolko cca.
evuš
19.08.15,10:25
..no, niekto to vecné bremeno "prekusne", nakoľko sa tu jedná o starých rodičov.....niekto zato chce % z ceny domu dolu.... záleží od kupujúceho a predávajúceho....ťažko to takto "ohodnotiť", záleží od konkrétnej situácie a vzťahov v rodine......
buchač
19.08.15,10:40
Pozor na vecné bremeno ako také - samotné.
Nemusí ísť len o dožitie...potom je to už iná káva.

Čo sa týka tých %%%....veľmi vysoko rúbeš, ak by si požadoval 30-50 % z ceny nehnuteľnosti samotnej.
Len dilino by na to pristúpil.
Igor_B
19.08.15,10:43
V tomto pripade nie su predavajuci stari rodicia, s ktorymi nemam najmensi problem. Oni uz darovali vlastnicke podiely inym clenom rodiny, od ktorych chcem kupit. Ak dame dom ohodnotit, znalec urcite nebude studovat vztahy v rodine, ale jednoducho znizi hodnotu nehnutelnosti, podla urcenych pravidiel ked najde v liste vlastnictva bremeno. A mne ide o to, ze o kolko (%) cca. to zvycajne byva.
ivka70
19.08.15,10:52
evuš
19.08.15,10:54
..skús pozrieť tu : http://www.usi.sk/uploaded/dokumenty/stavbari/Vecne_bremeno_seminar_TATRY/Vseob_postupy_ohodnocovania_vecnych_bremien.pdf, či priamo sa spýtaj znalca, čo bude robiť znalecký posudok
Igor_B
19.08.15,11:37
Ja som mal na mysli iba znizenie ceny o 10-20-30% (neviem kolko byva zvykom pri odhadoch), nie pozadovat len nejakych smiesnych 30% povodnej hodnoty. To som sa zle v otazke vyjadril. Prave preto zistujem tento udaj, aby som "nerubal prilis vysoko" a vedel sa s predavajucim "rozumne" dohodnut k vzajomnej spokojnosti.
Chobot
19.08.15,18:28
Však daj si ten dom ohodnotiť znalcom. Zaplatíš za to cca 200 EUR, ale budeš vedieť, akú má hodnotu.
korela
19.08.15,19:48
Si členom tej rodiny? Alebo úplne cudzí človek bez vzťahu k darcom - starých rodičov?
Ice dive
19.08.15,19:59
vecné bremeno, ktoré má právo dožitia znižuje hodnotu nehnuteľnosti dosť výrazne... nakoľko danú nehnuteľnosť nemôžeš financovať prostredníctvom úveru (banka nemôže len tak jednoducho uplatniť záložné právo - preto s takouto ťarchou na LV úver nevybavíš...), t.j. každý potencionálny kupec by musel mať hotovosť, a ešte by musel vecné bremeno tolerovať, tj. okruh kupujúcich sa ti znižuje a tým pádom sa znižuje aj cena, chvíľu potrvá kým takého nájdeš... ďalej daná nehnuteľnosť má význam len pre teba resp. niekoho z rodiny, kto starých rodičov toleruje resp. pozná a vyrastal s nimi... málo kto kúpi nehnuteľnosť len tak s cudzími ľudmi s tým, že ich tam nechá dožiť... t.j. buď to berie ako mrtvu investíciu s horizontom x... a výnosom y... lebo starkí rodičia môžu žiť ešte x rokov.... a ceny nehnuteľností ako aj pomery okolo nej sa môžu meniť... napr. dostaneš takých 50 susedov ako má p. Dobrovodský v Malackách a hodnota nehnuteľnosti je hneď nula aj bez bremena... dalsia vec ako rýchlo potrebujú peniaze súrodenci... môžu napr. počkať pár rokov, kým vecné bremená dožijú a potom mať viac peňazí z titulu, že ceny stúpli a aj viac peňazí lebo nebude treba tolerovať bremená...
Igor_B
20.08.15,07:45
Som člen rodiny, rovnako ako predavajuci. Ak by to "bremeno" neboli moji stari rodicia, ani by som nad kupou neuvazoval. Predavajuci vsak chce na mne silou mocou trhnut tucnu sumu, ku ktorej sa dopracoval niekde z nejakych inzeratov na predaj inych domov a ja mu potrebujem rozumne vysvetlit, ze predajna cena musi byt (vyraznejsie) nizsia prave kvoli tomu bremenu.
Ondrej Kozlovsky
24.08.15,14:23
Treba si este podla mna odpovedat na nieto otazky:
- co znamena to vecne bremeno pre Vas stary rodicia maju k dispozicii jednu izbu pre seba alebo cely dom?
- ak budete spolu byvat znamena to, ze sa budete o nich starat ... t.j. chodit s nimi k lekarovi, varit, prat ... atd, alebo sa o nich budu starat pribuzni?
-kto a akými spôsobom sa budete podielat na udrzbe rodinného domu a pripadnej rekonstrukcii?

Treba si uvedomit, ze ked sa budete o nich starat 10 rokov tak z nakupnej ceny nehnutelnosti by ste mali odpocitat aj tuto sumu, aby sa Vam nestalo to, ze cena nehnutelnosti bude v skutocnosti o 1/3 - 1/2 vacsia za par rokov. A toto Vam bezny znalec na nehnutelnosti nevypocita k tomu budete musiet prizvat aj znalca z oboru zdravotnictva.

Tym nemyslim, ze nemate radi svojich starych rodicov, ale aj starostlivost nieco stoji nielen financne ale aj casovo. Osobne by som volil radsej nehnutelnost pre seba samého.

Alebo potom volte variantu darovania nehnutelnosti Vam s tym ze sa postarate o starych rodicov a tym padom bude vsetko vyrovnane.