m.vanova
19.08.15,13:11
dobrý deň môže si prenajímateľ svojvoľne nechať istú časť nájomnej zábezpeky keď to nie je dané v nájomnej zmluve alebo nijako inak dohodnuté???
Tweety
19.08.15,11:22
NIe. Podpísaná zmluva je záväzná.
ivka70
19.08.15,11:26
Jedine, ak by vam vyuctoval nieco poskodene ci nezaplatenie najmu, ktory bol dohodnuty a pod., teda to, na co bola urcena.
m.vanova
19.08.15,11:38
poskodenia nie su ziadne najomne som platila vzdy vcas a poriadne nemala som nikdy ziadne problemy a teraz ked odchadzame chce si nechat 100 eur vraj za priapadne nedoplatky vo vyuctovani za vodu to na jednej strane chapem ale na druhej strane ked to neni nikde napisane ani na to nebolo upozornene nevidim dovod preco by si ich mal nechavat pokial mi vznikne nedoplatok samozrejme ja si ho uhradim po vyuctovani a nie ze on si nieco necha vopred
ivka70
19.08.15,11:40
Presne tak ,ak nemate dohodnute, ze to sluzi aj na tieto pripadne nedoplatky, nema dovod si nic nechavat.
sito
19.08.15,17:50
Nooo? Ak bola zmluva uzavretá podľa Zákona 98/2014?

"Peňažná zábezpeka

(1) Zmluvné strany sa môžu v nájomnej zmluve dohodnúť na peňažnej zábezpeke, ktorá slúži na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu neplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, z dôvodu spôsobenej škody na byte alebo jeho zariadení alebo v súvislosti s inými pohľadávkami súvisiacimi s užívaním bytu.

(2) Výška zábezpeky nesmie prekročiť trojnásobok mesačného nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu. Na základe písomnej výzvy prenajímateľa je nájomca povinný v lehote jedného mesiaca odo dňa jej doručenia doplniť peňažnú zábezpeku do pôvodne dohodnutej výšky, ak prenajímateľ preukázateľne použije peňažnú zábezpeku alebo jej časť na úhradu svojich splatných pohľadávok voči nájomcovi v súlade s odsekom 1.

(3) Po skončení nájomného pomeru podľa tohto zákona je prenajímateľ povinný vrátiť nájomcovi nevyčerpanú časť peňažnej zábezpeky najneskôr v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď nájomca vypratal byt a vysporiadal s prenajímateľom nároky súvisiace s nájomným pomerom, ak sa zmluvné strany nedohodli inak."



A čo by ste spravili vy na jeho mieste, ak by byt vypratal a za služby nezaplatil ako vy.

Pokiaľ ste byt užívali aj počas roku 2015, tak skutočný podiel na nákladoch bytu z nákladov domu je možné vám napočítať až v roku 2016, keď dostane ročné vyúčtovanie. To už vy budete v čudu, že? Ani stopy po vás.

Dalo by sa aj tak, že podľa roku 2014 podľa rozpočítacích jednotiek za jednotlivé služby a vašich spotrieb vám napočíta úhradu za obdobie roku 2015 + nejaké percento naviac, dohodnuté po ukončení nájmu, vyprataní bytu. To už je riziko, že niektorá zo zmluvných strán niečo prerobí.

Takže otázka. Máte s prenajímateľom vysporiadané všetky nároky súvisiace s nájomným pomerom bytu? Ak nie?! Má!!!
m.vanova
24.08.15,17:40
ja som hore vyssie napisala na jednej strane chapem ale na druhej strane sa on zachoval chrapunsky voci nam tak nevidim dovod aby som bola aj ja chapava nic take ako je hore uvedene v najomnej zmluve nie je ani podla daneho zakona neni uzatvorena. Ja mam voci nemu vsetko vysporiadane a radsej mu podpisem papier ze pripadne nedoplatky ja si uhradim ja s tym nemam problem ved to bolo moje hospodarenie ale nevidim ziaden dovod aby si on vopred nechaval moje peniaze. Sme ludia mali by sme tak jednat ale po hlave si skakat veru nenecham ako sa vravi karma je zdarma
sito
25.08.15,09:42
p. Vaňova, čítal som aj to hore, že chápete. Keď nie podľa tohto, tak podľa OZ. Kauciu ste mali dohodnutú. Ak vám ju zobral, nenávratne, chrapúň je! Ak ste tam bývali v 1 až 4 v roku 2015. Vodu, poviem ste míňali štandartne tak záloha by mohla stačiť. Ale čo kúrenie? V tých mesiacoch sa spotrebuje tepla za okolo 60 % nákladov domu. Vy zaplatíte 4/12, to je 33 % z nákladov domu, takých 27 % je manko. Ak tých 100 € zadržal a pripočítal k vaším zálohám za služby, ktoré vám dodatočne vyúčtuje v roku 2016, tak je to charakter. Ak nie, ako ste napísali " chrapúnsky sa zachová"

Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, že?

Potom vám už neostane nič iné, len na súd sa obrátiť. V práve vy. On sa s vami nevysporiadal, nie vy s ním.

Jednoduchá otázka, ale čo všetko je za fasádou, že?
m.vanova
25.08.15,10:13
to ci bude navratna ani srnky netusia kedze to nebudem mat ani na papiery ze on si nejake moje peniaze nechava on jednoducho nevrati no ja som cerpala len studenu vodu ohrev teplej vody mam cez plynovy kotol
sito
25.08.15,14:47
Takže nemáte ani doklad koľko bola kaucia, zábezpeka, kvitancia? Ani koľko vám, akú čiastku skutočne vrátil a koľko si nechal? Moja vina, moja ... Ešte napíšte, ze gamaty sú v byte? A všetko je to o inom ...
m.vanova
25.08.15,15:00
v najomnej zmluve je stanovena vyska zabezpeky v danom byte este zatial byvam ale odchadzam odtialto a viem ze taketo postupy stylu necham si peniaze je tu. Preto som potrebovala vediet ci som realne naozaj vo vyhode ked budem ziadat vratenie pllnej vysky zabezpeky kedze som nic neposkodila najomne som platila vzdy a vcas jednoducho co sa tohto tyka mam vsetko s prenajimatelom vysporiadane z mojej strany a to ze on neuviedol v najomnej zmluve ze cast penazi sa bude vracat neskor alebo ze sa ponechava na ine ucely tam ziadna ani najmensia zmienka neni. Za dalsie samozrejme vsetko potrebne pre seba si na papiery urcite pytam budem. Nechapem preco by mali byt v novostavbe gamaty..?? Asi sa bavime v trosku inej rovine ....
sito
26.08.15,07:25
--- Predpokladal som , že situácia je troška iná. ---

"Preto som potrebovala vediet ci som realne naozaj vo vyhode ked budem ziadat vratenie pllnej vysky zabezpeky kedze som nic neposkodila najomne som platila vzdy a vcas jednoducho co sa tohto tyka mam vsetko s prenajimatelom vysporiadane z mojej strany"

--- Podnájom nie je ubytovňa,, motel, hotel, zaplatím a sa stratím.

Platíte mu nájom, a zálohy za užívané služby spojené s bytom. Ak nepozná skutočný podiel nákladov za obdobie v ktorom byt užívate, ako sa môže s vami vysporiadať? Ak vy viete tie náklady nič vám nebráni sa s ním vysporiadať, že,

Príklad:

1. Za obdobie sú zálohy spolu 800 €, náklady 700 €. Rozdiel vo váš prospech 100 € + kaucia, zábezpeka.

2. Za obdobie sú zálohy spolu 800 €, náklady 900 €. Rozdiel v jeho neprospech 100 € + 100 € z kaucie = rozdiel 0 €.

Že nepoznáte tie skutočné náklady za obdobie v ktorom ste byt užívali, doužívate, či? Ak, tak z vašej strany nie je problém sa vysporiadať s nájomcom, peňazí máte na to dosť. Chápete to, že? ---