AdrianaA
19.08.15,14:09
Prišla nám na účet platba. Majiteľ sa z dlžníkom dohodli, že sa dlžná čiastka zaplatí z účtu druhej spoločnosti dlžníka. Ja som to zúčtovala ako úhradu a žiadala som nejaký doklad o tom, aby bolo zrejmé o čo ide. Dlžník odmietol už s nami komunikovať. Môžem to takto nechať? Mám obavu, aby po dvoch rokoch neprišiel, že jeho druhá spoločnosť nám omylom poslala platbu a bude to vymáhať.
Consultix
19.08.15,12:43
Ano, na jednej strane je to o tom, ze moze argumentovat, ze je to bezdovodne obohatenie, kedze ta spolocnost nemala voci Vam ziaden zavazok.
Na druhej strane, ak platbu jednoznacne identifikoval VS a sedi aj suma, tak to zase az taka nahoda hadam nebude...
Tak ci tak by o tom mal rozhodnut sud. A asi by sa nerozhodol vo Vas prospech...
Navrhujem, aby ste mu poslal do firmy, kde platbu uhradil, ze tyto potvrdzujete, ze ste prijali od nich platbu na zaklade dohody, ktora bola uzavreta medzi dlznikom, platiacou firmou a veritelom, na stretnuti zastupcov uvedenych firiem. Napiste, ze ak by z ich strany islo o uctovny omyl, tak nech to oznamia v lehote 5 dni od dorucenia. V ostatnom pripade bude predmetnu platbu evidovat ako uhradu prijatu od tretej osoby. Ak neodpisu, tak mate aspon argument pred sud v pripade zaloby o vydanie bezdovodneho obohatenia...
AdrianaA
19.08.15,13:44
lenže nepreberá doporučené zásielky.
Consultix
19.08.15,13:46
Tak nastane fikcia dorucenia uplynutim uloznej doby.
AdrianaA
19.08.15,14:11
a existuje nejaká premlčacia doba, do kedy to môže napadnúť ? Čo sa týka toho VS, tak uviedli len 072015. Teda nie číslo faktúry.
avalik
19.08.15,15:30
Mne to pride ako spekulacia dlznika.

Vysvetli majitelovi firmy, ze musi dolozit nejaku dohodu s dlznikom, ze uhrada bude z inej firmy, a ak to nedolozi, navrhla by som majitelovi zaslat vyzvu na uhradu dlhu do dlznej spolocnosti... zaslane peniaze by som zatial nechala ako neidentifikovanu platbu (kedze nie je ani VS spravny).