mia096
19.08.15,15:39
Ahojte poradáci! Mám 22 rokov a s manželom plánujeme bábätko - tehotná ešte nie som, otehotnieť plánujem v novembri až vo februári (samozrejme, nemusí to vyjsť). Nikdy som nebola zamestnaná, v súčasnosti za mňa platí ZP štát, pretože ešte študujem externe, SP neplatím. Zamýšľam sa nad tým, či by som nemala začať riešiť svoju materskú. Napadajú ma 3 možnosti, no nedokážem posúdiť, ktorá z nich je finančne výhodnejšia:
1. zamestnať sa v manželovej firme a platiť odvody v podstate zo spoločnej kasy
2. stať sa samoplatiteľom nemocenského poistenia, čím by som sa musela stať aj samoplatiteľom ZP
3. kašlať na to a spoliehať sa len na ten úbohý rodičovský príspevok

Najradšej by som mala čo najvyššiu materskú (samozrejme ako každý), no nedokážem posúdiť, či sa do toho oplatí investovať, či sa nám tie financie potom v podobe tej materskej vrátia.
ivka70
19.08.15,13:40
Ak to ma byt investicia len kvoli materskej - nevratia.
Nemocenske poistenie sa neda platit samotne, len v subehu s dalsimi poisteniami v SP.
Katy a R
19.08.15,13:44
Ak nebudeš mať nemocenské poistenie (a tiež splnené všetky podmienky pre konkrétnu dávku) - tak ani žiadna dávka nemôže byť.
takže pomôže zamestnanie, či riadny PP, aj dohoda s pravidelným príjmom. Alebo dobrovoľné poistenie (balík) . kým budeš mať štatút študenta ZP platiť nemusíš (kde si zobrala, žeby si musela sama platiť ZP?)
doplním: na rozdiel od ivky si myslím, sa to oplatí .. pretože nevieš, čo všetko život prinesie (rieši to nielen materskú dávku)
- a hlavne pri vhodnom "nastavení" to nemusí byť ani drahé ;)
na začiatok by som ti doporučila nájsť si nejakú brigádu - keď aj s malým príjmom;). Získaš nejakú dobu poistenia .. a potom sa uvidí - keďže máš dosť času pozrieť si, ako sa vlastne počíta materská a dohodnúť ssa s manželom. ;)
mia096
19.08.15,13:50
Samozrejme, to viem, len ma zaujíma, či sa oplatí zamestnať sa, keď by som musela všetky náklady platiť ja (teda manžel, keďže ja príjem nemám).
Dobrovoľne poistenou osobou môže byť len občan, za ktorú neplatí ZP ani SP štát, čiže by som musela v zdravotke odhlásiť to, že študujem
Katy a R
19.08.15,13:53
znova sa pýtam - že odkiaľ to máš? - je to blbosť! Štát za študenta platí len ZP a dobrovoľne v SP sa poistiť môže. ( a ešte doplnila som)
mia096
19.08.15,13:55
áno, jednoznačne investícia len kvôli materskej. Takže mám na to kašlať a radšej si tie peniaze odložiť bokom, však?
ivka70
19.08.15,13:57
Ano.
veronikasad
19.08.15,17:27
Ak je manželova firma zisková, doporučujem zamestnanie u neho (kvoli zníženiu základu dane o mzdu a odvody)

Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak by si chcela max. materské, mesačný príjem musí byť cca 1300€ bez PN-ky min. 90 kal. dní. Ak by sa ti podarilo otehotnieť a mala by si rizikové tehotenstvo, po 90 dňoch budeš mať aj max. nemocenské. Počas poberania nemocenského sa odvody neplatia.

V prípade PN-ky a následneho poberania materského, nemyslím si že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Získaš viac ako z tých, čo budeš mať v pančuške... Navyše, počas MD a RD, ak trvá prac.pomer, trvá aj poistenie v nezamestnanosti a môže ti vzniknúť aj nárok na dávku v nezamestnanosti po ukončení RD.
mia096
19.08.15,19:15
Ďakujem. A kdesi som čítala, že výška materskej sa vypočíta z príjmu počas predchádzajúceho kalendárneho roka. Je to tak? A nemala by som rovnaké výhody, aké si spomenula, keby som bola dobrovoľným platcom?
veronikasad
19.08.15,19:19
Nie vždy - nie je to tvoj prípad. Platí to, čo som napísala vyššie -ak bude dodržaná podmienka 90 dní nového nem.poistenia bez PN.
mia096
19.08.15,19:44
Takže ak som to správne pochopila, 180 dní môže byť minimálny VZ + 90 dní maximálny? alebo 270 minimálny + 90 dní maximálny? a môže to byť u jedného zamestnávateľa?
veronikasad
19.08.15,19:59
Nie, nepochopila si správne. Takáto špekulácia ti nevyjde.
mia096
19.08.15,20:13
Tak teda prepáč, nechcem sa však zamotať a potom na to doplatiť. Nie som žiadna príživníčka, čo celé dni sedí na zadku a len špekuluje. No manžel toho už toľko do štátnej kasy zaplatil, že by sme aj my raz chceli mať nejaké výhody.
mia096
19.08.15,20:20
Určite máš pravdu ty, hľadám to, hľadám a neviem nájsť, kde som to čítala :D . Takže dakujem :)
veronikasad
19.08.15,20:51
Nikde si v mojej odpovedi nenašla o znižovaní mzdy a teda aj vymeriavacieho základu. A všetky výhody, ktoré z toho môžeš získať som ti napísala v odpovedi (maximálne nemocenské, maximálna materská a za určitých podmienok aj maximálna dávka v nezamestnanosti). Samozrejme, pri uzatváraní pracovnej zmluvy treba postupovať v zmysle Zákonníka práce a dodržať prísl. stupeň náročnosti vykonávanej práce.
mia096
19.08.15,20:55
Ďakujem!
mia096
19.08.15,21:08
A prosím ťa, vedela by si mi ešte napísať, kde, prípadne v ktorom zákone nájdem to, že pre mňa neplatí, že sa materská vypočíta z predchádzajúceho roka? Vdaka
Katy a R
19.08.15,21:32
kuk zák o SP - všetko okolo materskej dávky by sa oplatilo naštudovať (máš viac možností) http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461.
veronikasad
20.08.15,05:20
mia096
20.08.15,05:24
Vdaka
ivka70
20.08.15,08:07
Ja suhlasim, ze zamestnat sa riesi kopec inych veci a ze by to bolo lepsie pre nu, ale otazka bola, ci sa to oplati len kvoli materskej ... a to sa len kvoli materskej neoplati ....
ninka24
20.08.15,08:53
myslím že by to malo byť tak, že 180 dní minimálny na jednej firme a hneť 90 dní maximálny na ďalšej firme - nový prac. pomer, pretože inak by sa tých 180 min a 90 max spočítavali, vyšiel by len priemer. ( ak to teda ešte platí, že sa vypočítava z posledného PP)
Katy a R
20.08.15,17:22
prečo nie? .. ve´d keď len finančne rátame - tak môže len na materskej získať dvojnásobok zaplateného poistného (celého poistného, ktoré rieši aj iné dávky) - a v budúcom roku sa ešte zvyšuje na 70% VZ ... ;) samozrejeme - agenda okolo toho bude - vytvorenie pracovného miesta ...
ivka70
20.08.15,18:45
Ak sa zamestna v priatelovej firme, nepojde len o platenie poistneho, ale celej mzdy aj s odvodmi, na ktore on musi najst prostriedky vo firme.
A ti je vyssia polozka ako materska, ktoru tym ziska.