seraffa
19.08.15,18:52
Skúmala som to vo veľkom na internete aj priamo na stránke finančnej správy ale stále to úplne nechápem. Som neplatca DPH, väčšinou ak posielam balíky (tovar na objednávky fytickým osobám- nepodnikateľom) do zahraničia využívam slovenské spoločnosti aby som sa s tým nemusela zaoberať ale teraz som využila jednu ktorá má IČO aj DIČ na SR ale aj v ČR a keďže som na vyplatenie dobierky použila "český účet" (od Fio banky) tak mi poslali faktúru v kč a s českým IČO aj DIČ. Na faktúre je aj cena s DPH, a ja som z toho už fakt jeleň, kedy sa to vlastne mám registrovať na toho "čiastočného" platiteľa DPH?? Spadá toto pod to? Rovnako tovar mám na jednom mieste v zahraničí odkiaľ si ho nechávam zasielať na palete zahraničnou firmou pričom si to celé vybavujem ja (jedná sa o krajinu v EÚ), na faktúre je taktiež DPH.
A ešte jedna otázka ak si pôjdem svojím autom zapísaným v živnosti do zahraničia pre tovar môžem si dať do nákladov plnú sumu za benzín či len časť? Môžem si dať do nákladov aj stravu ubytovanie? A musím byť preto registrovaná ako "čiastočný" platca DPH?? Ďakujem za odpovede.
zlatka.b
19.08.15,17:43
registrácia podľa §7a je nutná pred prijatím služby z krajiny EU - v prípade faktury s českým IČO a DIČ, ak nemáte registráciu 7a, by som skúsila požiadať dodávateľa o zmenu faktury j na jeho slovenské DIČ.
Pri nákupe tovaru z EU do sumy 14000 eur ročne vystupujete ako neplatca DPH a nakupujete s dph krajiny pôvodu. Ak by suma nákupu mala presiahnuť sumu 14000 eur, pred takým nákupom máte povinnú registráciu podľa § 7. Potom bude nákup z krajiny EU bez DPH, na SK si nákup dodaníte našou dph a ďalej predávate ako neplatca.
PHM - ak ide o služobnú cestu dala by som plnú hodnotu PHM + príslušné stravné podľa krajiny a dlžky pracovnej cesty.
Náklad na ubytovanie podľa faktury z hotela, pri ubytovaní sa v celej EU neuplatňuje systém prenosu DPH na príjemcu /táto služba podlieha dph tam, kde je poskytnutá/, preto k takejto službe nemusíte byť regostrovaná podľa §7a.