OnkoJ
19.08.15,21:33
Chcem si otvoriť bazár s použitým tovarom. Dodávateľmi tovaru budú FO občania. Účtujem v JÚ a nie som platcom DPH.

Opíšem to dosť podrobne. Ak zistíte nejaké nezrovnalosti, tak ma opravte. Nerád by som začal podnikať a po niekoľkých mesiacoch zistil, že môj postup je nesprávny.

Postup ktorým chcem prijať tovar od dodávateľov:
A. S dodávateľom uzavriem Komisionársku zmluvu (KZ) v ktorej budú potrebné náležitosti (výška mojej marže v prípade predaju, povinnosti, práva atď.).
B. Súčasťou KZ bude vystavený Dodací/Predávací protokol so zoznamom tovarov, opisu ich stavu a predajnej ceny za ktorú bude tovar ponúkaný v obchode.

Pri predaji tovaru zákazníkovi vystavím blok z ERP s predajnou (dohodnutou) sumou. Zákazník dostane na tovar záruku 12 mesiacov (použitý tovar).

C. Po predaji tovaru bude dodávateľ informovaný a bude mu vystavená Kúpno-predajná zmluva v ktorej bude uvedená suma už s odpočítanou maržou a následne spravím výdaj z ERP a dám mu peniaze.

Toto je základný postup akým si predstavujem predaj a teraz účtovné otázky:

1. ERP
V obchode budem mať veľa rozličného tovaru a zákon vraví, že názvy položiek (PLU) v ERP musia byť konkrétne, nie všeobecné. Ako v praxi mám viesť tieto položky? Neviem si predstaviť neustále doprogramovávanie položiek do pokladne.

2. SKLAD
V tomto mám najväčšie nejasnosti. Ako viesť sklad? Musím ho vlastne viesť keď tovar vlastne ani môj nebude? Teda až pri jeho predaji by som vytvoril skladovú kartu, prijal ho na sklad a hneď aj spravil jeho výdaj. Tovar ktorý by sa nepredal a vrátil dodávateľovi by tým nešiel vôbec cez sklad a pre mňa je to logické, ale neviem či z účtovného hľadiska správne.

3. Prepojenie ERP a SKLAD
Keby som vytvoril v ERP jednotlivé PLU trochu všeobecné napr. Kočík, Lyže, Televízor, Počítač atď. a mal ich PLU identické s číslom skladovej karty. Ale sklad by som asi musel viesť metódou FIFO lebo každý počítač, televízor atď. by predsa mal inú nákupnú/skladovú cenu a z nej odvodenú predajnú cenu, nie? Nie je mi do detaila jasné fungovanie metódy FIFO a metódy priemerovania, ale domnievam sa, že metóda FIFO je pre môj prípad lepšia.

Určite budem mať ešte viacej otázok... :)
Ďakujem.