Katka41
20.08.15,10:49
Ahojte, začínam účtovať v podvojnom účtovníctve. Som čerstvý absolvent bez praxe. Preto mám na Vás skúsených pár otázočiek.
Príde mi došlá faktúra. Pri nahodení do softvéru, aby mi to išlo chronologicky sa pozerám na dátum dodania alebo na dátum vystavenia faktúry? Taktiež aj pri odoslaných faktúrach. Ktoré dátumy ma zaujímajú?
Pri výpise z BÚ a pokladnici je potrebné niečo špeciálne sledovať? Alebo jednoducho zaevidujem len účtovné prípady, ktoré na výpise sú?
Ďakujem za všetky rady a postrehy
Consultix
20.08.15,16:54
Uctovny pripad muzi byt podlozeny uctvonym dokladom. Nemozes zaevidovat uctovny zapis bez toho, aby si nemala k tomu uctovny doklad. Vsetky doklady by si mala evidovat v takom poradi, ako Ti doklady prichadzaju. Takze v pripade dodavatelskych faktur sa riadis datumom, kedy Ti bola faktura dorucena (ved Ti moze prist aj pol roka po vystaveni, ak sa to strati cestou). Bezne je ale zvykom, ze pri evidencii, ktora sa nerealizuje na dennej baze (teda ak uctujes mesacne napr.), tak sa faktury zotiredia podla datumu vystavenia. Urcite nie podla datumu dodania.
V pripade vystavenych faktur sa samozrejme striktne musis drzat datumu vystavenie, tym sposobom zabezpecis casovu naslednost ciselneho radu.
Pri uctovani banky sleduj postupnost vypisov a po kazdom vypise sleduj zostatok na ucte (porovnavaj uctovny stav so stavom vypisu).
Pri pokladni si davaj pozor, aby sa Ti vybermi nedostala pokladna do minusu.
Katka41
21.08.15,04:51
Ďakujem pekne za odpoveď, veľmi mi pomohla. Budem robiť externe pre jednu firmu. Čiže nie na dennej báze. Zákony naštudované mám, nakoľko som ukončila odbor účtovníctvo, ale prax je niekedy pre nás študentov iná. Čiže s niektorými vecami sa stretnem úplne prvýkrát, hoci som o nich už viackrát počula. Je ešte niečo čo by som pri začiatku vedenia účtovníctva mala vedieť a dala si nato pozor?
Consultix
21.08.15,08:05
Tak drzim palce :) Ak Ti nieco nebude jasne, tak sa kludne pytaj na porade, resp. pouzivaj vyhladavanie, vacsina otazok tu uz bola zodpovedana. Tazko povedat, na co konkretne si davat pozor, hlavne si vsetko po sebe kontroluj, a jednotlive postupy si over tu, alebo na inych strankach, ktore sa venuju metodike. Odporucam objednat si nejaku literaturu (napriklad mesacnik Poradca je vo vybornej cene) a ucit sa, ucit, sa ucit sa :)
Katka41
21.08.15,09:12
Ešte raz ďakujem veľmi pekne. Hádam mi to pôjde, keď som sa tomu už toľko rokov venovala (4 roky SŠ a 5 VŠ), len hovorím, prax prinesie kopec vecí, čomu sme sa v škole ani zďaleka nevenovali. Hlavne to, ako začať, fakt roztriediť si faktúry, čo, kde, komu, kedy zaniesť, čo odoslať a pod. Hlavne sa bojím tých výkazov k DPH, infomrácií naštudovaných mám dosť, ale ako to budem vedieť spracovať a či budem vedieť správne priraďovať veci do riadku výkazu je zatiaľ otázne. No uvidíme, ak niečo budem s poraďákmi konzultovať. :-)) Veľká vďaka a pekný deň
Consultix
21.08.15,09:23
Drzime palce :)
Sarlotka
22.08.15,11:11
katka drzim palce aj ja...
Katka41
24.08.15,04:18
Ďakujem krásne :)