Ywettka
20.08.15,12:01
Dobrý deň, súrne potrebujem radu.
Počas manželstva sme s manželom sme v roku 2005 kúpili nehnuteľnosť. A však na katastri bol ako vlastník zapísaný len manžel v podiele 1/1. Na kúpnej zmluve sa nachádza odsek „Manželka kupujúceho vyhlasuje, že s týmto právnym úkonom manžela súhlasí“ a ja som to podpísala.
V roku 2011 sme sa rozviedli a nehnuteľnosť som získala ja, čiže na katastri som ako vlastník zapísaná ja, v podiele 1/1.
Môj problém je ten, že tú nehnuteľnosť chcem predať, len mi nie je jasné, či musím zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, keďže nie som zapísaná na katastri dlhšie ako 5 rokov pred predajom.
Ďakujem.
Consultix
20.08.15,16:48
Ad poznamka na KZ: Bol tento majetok predmetom BSM, alebo ste sa dohodli, ze si ho nazel kupuje z prostriedkov nadobudnutych pred manzelstvom a nie je predmetom BSM?
Mária27
20.08.15,17:05
Manžel uzavrel zmluvu sám s tvojím súhlasom, Nehnuteľnosť aj napriek tomu, že bol prevod vlastníctva zapísaný len kupujúcemu ako účastníkovi zmluvy, patrí do BSM. Čiže bolo to aj tvoje vlastníctvo po celý čas, o čom máš potvrdenie o vyporiadaní BSM.

občiansky zákonník:

§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou ...
§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.