Martina Copková
20.08.15,14:27
Dobrý deň, nie som si istá riešením tejto situácie. Mamička (zamestnankyňa) je na rodičovskej dovolenke do 16.05.2016, avšak v septembri 2015 dieťaťa nastupuje do MŠ a mamička do práce. Aké mám povinnosti, ako zamestnávateľ voči SP, štát od momentu nástupu do práce neplatí poistné ale zamestnávateľ? Ako je to, keď poberá rodičovský príspevok a zároveň pracuje? Ďakujem pekne za odpovede.
ivka70
20.08.15,12:45
Poistne plati zamestnavatel tak ako u kazdeho ineho zamestnanca od navratu do prace (aj keby cerpala dovolenku). Musis zamestnanxca do poistovni prihlasit po navrate z RD.
Ona sa musi odhlasit z dochodkoveho poistenia, ak nan bola na RD prihlasena. ZP uz stat platit nebude, kedze platitelom ZP bude zamestnavatel.
Martina Copková
21.08.15,08:41
Ďakujem pekne a pekný víkend.
brčko
21.08.15,18:26
V soc.poistovni ukončíš prerušenie poistenia a ukončíš RD.
Do zdr.poistovne prihlásiš, no podla mna ona v čase poberania RP by mala byť zdr.poistená aj ako poberatel RP (to si ale ona musí vybaviť, ak si ju prihlasovala ty a teraz odhlásiš) a aj ako zamestnanec, ak pracuje.
Ona do zdr.poistovne vybaví to poberanie RP (predpokladám budú chcieť potvrdenie z upsvar) a odhlášku do soc.poistovne, ako je písané.
Po ukončení poberania RP to oznámi na zdr.poistovnu a na upsvar oznámi, kto sa o dieťa stará (po dovršení 3rokov)
Martina Copková
24.08.15,05:23
Ďakujem za odpoveď, v súvislosti s touto otázkou by som mala ešte jednu: tento týždeň mamička nemá ešte poriešené dieťa
v škôlke, až od 02.09., na základe akého "paragrafu" jej môže vedenie poskytnúť voľno, keď si spraví práci v zamestnaní, ak to nieje dojčiaca matka?
ivka70
24.08.15,06:04
Moze si zobrat dovolenku, na ktoru jej vznikol narok pocas MD alebo nahradne ci neplatene volno, pokial skolka, kam dieta chodi, nema nariadenu karantenu, tak OCR nepripada do uvahy (hlavne, ked dieta este do skolky nechodi, ale zacne az od septembra)
Martina Copková
24.08.15,10:28
Ďakujem