Socha
31.05.06,10:03
Prosím Vás chcem sa len uistiť. Traja ľudia - živnostníci pre našu firmu vykonávali montážne práce v zahraničí, za čo nám aj vystavia faktúru. V súvislosti s touto montážou však vznikli mnohé náklady - na ich ubytovanie, na PHM (išli našim služobným autom), na prenájom montážnej techniky (žeriavov, plošín), na drobné nákupy, atď. Je možné všetky tieto náklady zahrnúť do nákladov a zaúčtovať ich ako výdaj z valutovej pokladne, aj náklady na ubytovanie a phm? So všetkými troma živnostníkmi budeme mať uzatvorenú zmluvu o dielo, kde bude ustanovené, že firma uhradí náklady na ubytovanie a zabezpečí ich prepravu na stavenisko.
Môžem to takto urobiť?:confused:
Tweety
31.05.06,08:08
Prosím Vás chcem sa len uistiť. Traja ľudia - živnostníci pre našu firmu vykonávali montážne práce v zahraničí, za čo nám aj vystavia faktúru. V súvislosti s touto montážou však vznikli mnohé náklady - na ich ubytovanie, na PHM (išli našim služobným autom), na prenájom montážnej techniky (žeriavov, plošín), na drobné nákupy, atď. Je možné všetky tieto náklady zahrnúť do nákladov a zaúčtovať ich ako výdaj z valutovej pokladne, aj náklady na ubytovanie a phm? So všetkými troma živnostníkmi budeme mať uzatvorenú zmluvu o dielo, kde bude ustanovené, že firma uhradí náklady na ubytovanie a zabezpečí ich prepravu na stavenisko.
Môžem to takto urobiť?:confused: Nie, nie sú to náklady vašej spoločnosti, ale SZČO. AK ich budete mať v nákladoch, tak to budú nedaňové. Ak ich budete fakturovať SZČO, tak by som tie náklady brala ako subdodávku, a potom to vyfakturovanie ako službu.
Socha
31.05.06,08:19
A keby som urobila cesťák akože na šéfa alebo niekoho iného, že tam bol on a že všetky tieto náklady tam uhradil on? Lebo vždy pre nás títo ľudia robili na dohodu, len teraz si urobili živnosť, tak sme to urobili takto, aby sme ich nemuseli stále prihlasovať, odhlasovať atď. Potom áno?
Tweety
31.05.06,08:23
A keby som urobila cesťák akože na šéfa alebo niekoho iného, že tam bol on a že všetky tieto náklady tam uhradil on? Lebo vždy pre nás títo ľudia robili na dohodu, len teraz si urobili živnosť, tak sme to urobili takto, aby sme ich nemuseli stále prihlasovať, odhlasovať atď. Potom áno?To asi nepôjde, veď predsa na dokladoch napr. za ubytko budú mená tých ľudí, prenájom techniky, asi iba pre šéfa nie. atď. Možnosť by bola, že by si o tieto Vaše neuznané náklady fakturovali menej. Tak by sa to vyrovnalo.
Socha
31.05.06,09:01
Vďaka Maja. Aj keď si ma veľmi nepotešila. Doteraz sme to stále robili cez tie dohody, len tento rok sa rozhodli, že to urobia na živnosti. Ale už som sa bavila so šéfom, tak to asi zase budeme robiť na dohody. A to ubytovanie dám ako náklady neovplyvňujúce ZD.
Len tie plošiny a prenájom žeriavov - je na to oficiálna objednávka z našej spoločnosti a od niektorých máme aj faktúrku. Zopár je ale bez faktúry - len pokladničný doklad, kde je ako odberateľ uvedená naša firma. Toto by azda mohlo prejsť - pokiaľ aspoň jeden z dotyčných montérov išiel cez dohodu a dá si to k svojmu cesťáku - bral aj zálohu.
Poprosím ťa ešte pomoc k tomuto. Vďaka.
Tweety
31.05.06,09:16
Vďaka Maja. Aj keď si ma veľmi nepotešila. Doteraz sme to stále robili cez tie dohody, len tento rok sa rozhodli, že to urobia na živnosti. Ale už som sa bavila so šéfom, tak to asi zase budeme robiť na dohody. A to ubytovanie dám ako náklady neovplyvňujúce ZD.
Len tie plošiny a prenájom žeriavov - je na to oficiálna objednávka z našej spoločnosti a od niektorých máme aj faktúrku. Zopár je ale bez faktúry - len pokladničný doklad, kde je ako odberateľ uvedená naša firma. Toto by azda mohlo prejsť - pokiaľ aspoň jeden z dotyčných montérov išiel cez dohodu a dá si to k svojmu cesťáku - bral aj zálohu.
Poprosím ťa ešte pomoc k tomuto. Vďaka. Tie prenájmy by mohli ísť do nákladov a" stratiť" sa pri nejakých iných zákazkách vašej spoločnosti.Dala by som to na 518AE.
luebchenko
31.05.06,10:40
Vďaka Maja. Aj keď si ma veľmi nepotešila. Doteraz sme to stále robili cez tie dohody, len tento rok sa rozhodli, že to urobia na živnosti. Ale už som sa bavila so šéfom, tak to asi zase budeme robiť na dohody. A to ubytovanie dám ako náklady neovplyvňujúce ZD.
Len tie plošiny a prenájom žeriavov - je na to oficiálna objednávka z našej spoločnosti a od niektorých máme aj faktúrku. Zopár je ale bez faktúry - len pokladničný doklad, kde je ako odberateľ uvedená naša firma. Toto by azda mohlo prejsť - pokiaľ aspoň jeden z dotyčných montérov išiel cez dohodu a dá si to k svojmu cesťáku - bral aj zálohu.
Poprosím ťa ešte pomoc k tomuto. Vďaka.
A nemôžu vám v hodnote toho ubytovania akože niečo predať? teda ak to nie je viac ako 30.000,- Sk. Sprav kúpnopredajnú zmluvu medzi Jožkom Mrkvičkom a vašou firmou, že vám predal nejakú vec zo svojho osobného majetku-on nič nezdaňuje, vy máte náklad.
Socha
31.05.06,13:27
Ono je to tak, že zahraničné firmy si u nás objednávajú dodávku kovových konštrukcií aj s montážou v zahraničí, pričom už v zmluve je zahrnuté, že v cene je zahrnutá montáž vrátane prenájmu mechanizmov potrebných k montáži. Na základe toho my stále objednáme v mieste montáže prenájom týchto zariadení - plošín a žeriavov a tieto firmy nám to potom buď fakturujú alebo to zaplatí priamo zamestnanec (keď robia na DoVP) na mieste montáže. Podľa toho, aké máme vzťahy s týmito firmami. A na tieto montáže zamestnávame väčšinou ľudí na DoVP (živnosť bol asi len taký nápad - asi sa neujme), lebo nie sú pravidelné, takže na trvalý pomer sa nám ich zamestnať neoplatí. Takže si myslím, že v takýchto prípadoch by to malo u daniarov prejsť bez nejakých väčších problémov.
suzuki
31.05.06,13:32
A prečo to nurobíte tak, že všetky tieto náklady si uplatnia vo svojej živnosti tí traja a potom Vám to vyfakturujú - teda sa dohodnete na vyššej sume za prácu. Ale doporučovala by som, aby to nebolo formou :
Refakturujeme Vám ubytovanie ..., ale prosto dohodnúť o tieto náklady vyššiu sumu za služby.