Cvooky
21.08.15,08:57
Na vlastnom pozemku máme stavbu dvojgaráže, ktorá bola postavená pred rokom 1976. Stavba je síce zakreslená v katastri, ale nie je na liste vlastníctva. Jedná sa kvázi o čiernu stavbu. Jednu polovicu garáže chceme zbúrať a neviem ako postupovať. Na stavebnom tvrdia, že musíme stavbu zlegalizovať, požiadať o popisné číslo a požiadať o búracie povolenie. Je to pravda?
Ondrej Kozlovsky
24.08.15,15:35
Treba si uvedomit na zaciatku to, ze garaz musite tak ci tak raz legalizovat, teda papierovackam sa nevyhnete urcite.

Ja by som volil, ale nasledovny postup s tym, ze je to na dohode so stavebnym uradom. Poziadate obec o vydanie potvrdenia o neurceny súpisného cisla na zaklade cestneho prehlasenia. Tym dostanete papier ktory zaslete na kataster a zapisu Vam stavbu.* Nasledne poziadate stavebny urad o rekonstrukciu garaze a prilozite projekt. Po vystavbe a kolaudacii date spracovat geometricky plan na "novu garaz" a date ju zapisat do katastra, nasledne budete platit dane z nehnutelnosti uz len na novu garaz.

* - uvedene nezahrna dve rizika, ci Vasa garaz naozaj stoji na Vasom pozemku a nahodou nezasahuje do cudzieho. Druhe riziko je to, ze pri zapise kataster alebo aj obec pri vydavani oznamenia bude pozadovat geometricky plan aj na staru garaz pretoze na rozhodnutie bude chciet napisat len parcelne cislo garaze to, ale uvidite ako dohodnete na stavebnom urade.

------------------
prosim dajte vediet ci Vam moja odpoved pomohla, alebo mate doplnkove otazky