KAS15
21.08.15,11:26
Zaviedla som si nový výhodný program Telekom do domácnosti ktorú používam aj ako kanceláriu a doteraz som si dávala telefon a internet do nákladov. V nových faktúrach však telekom mieša uvedené 2 služby s Magio televíziou a účtovníčka tvrdí, že sa takto uvedená faktúra do účtovníctva nedá vložiť. Už niekoľko mesiacov mi Telekom nevie špecifikovať rozdelenie nákladov. Na začiatku objednávania služby mi bolo prisľúbené že sa tento problém bude dať vo faktúrach riešiť ale doteraz mi neodpovedajú na maily a telefonicky ma odkazujú na neexistujúce finančné oddelenie (kde sa nedá dovolať). Zmluva je podpísana a samozrejme viazaná na dlhé obdobie. Ako by som mala postupovať? ďakujem za radu.
Consultix
21.08.15,09:32
Ak mas balikove riesenie, kde vsetky sluzby mas uctovane v jednej cene, tak sa naozaj neda urcit cena kazdej sluzby samostatne. Na tuto otazku by Ti neodpovedalo ani finance oddelenie.
Uplatni si moznost zauctovat fakturu tak, ze do nakladov premietnes len alikvtonu cast, teda v takom pomere, akom vyuzivas sluzby na ucely podnikania. Ak mas staru fakturu, tak tam si mala tie sluzby vycislene samostatne. Zober si zo starych faktur, aky bol pomer telefon+internet voci telefon+internet+magio a ten pomer si uplatni aj teraz. Nezabudaj ale na to, ze telefon+internet by si ani v minulosti nemala davat do nakladov v plnej vyske, nakolko si ich urcite vyuzivala aj na sukromne ucely, nielen na podnikanie.
juzek691
21.08.15,09:57
Ja by som to riešil tak - keď to vymysleli múdre hlavy - daj si 80% do nákladov a 20% , že používaš na súkromné účely a hotovo. Máš to podľa zákona.
Consultix
21.08.15,09:59
OK, ale ako mi vyargumentujes danovu uznatelnost nakladov na Magio Televiziu v domacnosti? Argumentacia kontrolora bude: Mali ste si vybrat balik bez TV a z toho si uplatnit 80% do nakladov.
KAS15
21.08.15,09:59
Ano ale TV si predsa nikako do nakladov nemozem davat...a obstoji to pred kontrolou? Ak sa spytaju na zaklade coho som to tak rozdelila?
juzek691
21.08.15,11:38
Presne podľa zákona, kde je, že k niečo obstarám a používam to aj na sukromné účely, tak si môžem dať do nákladov 80%. A ak nikto ani operator nevie rozlišiť koľko je za čo, nech niekto dokáže, že Magio nie je za 1 € a ostatné napr.za 19€ teda spolu 20€. A ak si dám z 20€ 80% tak som si dal do nákladov dokonca menej ako som mohol - dám si iba 16€. A ak kupujem napr.kosačku s tým, že už dopredu viem, že ju použijem aj doma, tak aj ten balík kupujem s takým istým úmyslom, že viem, že TV použijem doma.
Consultix
21.08.15,11:57
Hodnota TV je dokonca vycislitelna. Rozdiel medzi cenou balika bez TV a s TV. Ale ved si davajte kazdy vsetko do naladov, nie je to moja starost.
Consultix
23.08.15,10:08
Ved ako som pisal vo svojej odpovedi: pomer net+tel voci net+tel+tv si vypocitaj alebo podla starych faktur, alebo podla cennika telekomu: balik net+tel vs. net+tel+tv aktualne. Zpomernej casti net+tel si das do nakladov taku cast, v akom pomere je to firemne/sukromne vyuzivane. napr. 80:20%.
Napriklad cely balik stoji 20 EUR, bez TV by stal balik 15 EUR. Do nakladov si das 80% z 15 EUR, t.j. 12 EUR. DPH som samozrejme pre jednoduchost prikladu neriesil.