vlk25
21.08.15,12:16
Dobrý den,

Výhodne som si zaobstaral techniku na pečenie pizze, preto by som si chcel približne do pol roka otvoriť pizzériu. Prvých pár mesiacov by sa jednalo čisto o donášku. Teda žiadna prevádzka len objednávky cez net, výroba a následná donáška.

Mam ohladne toho pár otázok. Berte prosím na vedomie, že som uplny nováčik študujem zakony len posledny tyzden preto mam nejasnosti, no nič otvárať nebudem kym nebudem vedieť všetko na 100%.


- Priesor: Kedže mi na úvodné rozbehnutie podnikania a získanie klientely netreba mimo kuchyne žiadne prevádzkové miestnosti zaujímali by ma nutné kritériá na kuchynu. Je mi zbytočné platit nájom za velkú reštauráciu s prevádzkou ked sa bude využívať iba kuchyna. Zaujímalo by ma teda či je možné zriadiť kuchynu napr. v priestoroch rodinného domu. Zobral by som teda do prenájmu spodný 3oj izb. byt. Jednu väčšiu miestnosť by som prerobil na kuchynu. Je možné vykonávať v takomto priestore podnikanie ? Sú najaké povinné normy čo musí byť v priestore ktorý je označený ako kuchyna ? ( obkladačky na stenách, odsávanie, nerezové prac. stoly )


- Zamestnanci: Na úvod by som ich potreboval 2och. Jednu osobu ktorá bude piecť a druhá donáškar. Ja by som sa staral o objednávky. Chcel by som aby mali obaja v čistom 3e na hodinu. Pri 22 prac. dnoch 8hodín/denne by bola ich čistá mesačná mzda 528e. Cez kalkulačky na internete som sa dopočítal že v hrubom je to 660e a super hrubá mzda je 892e. Znamená to teda že mesačne musím počítať s výdavkami na platy 1800e ?

Je možné prvé mesiace danú sumu nejak znížiť na minimum ? Zamestnanie na dohodu alebo niečo podobné ? V jednom inzeráte som videl ponúkaný plat pre donáškara fixný plat vyplácaný hned po smene. Je také niečo dovolené ? Obchádza tým zamestnávatel odvody ?

Ak budem piecť okrem pizze aj napr. croissanty, muffiny a podobne. Je potrebné aby kuchár bol odborne vyštudovany kuchar/pekar/cukrar ?


- Kupa auta a Dane. Chcel by som na donášku kúpiť auto s nízkou spotrebou. Povedzme Skodu Fabiu v hodnote 10 000e na lízing. Vyplatil by som akontačku 30% a zvyšok 200e mesačne. Mesačný zisk bude 5 000e. Dan z príjmu 22% 1110e

Tých 200e si možem dávať do nákladov, znižovať si tak zisk na 4 800e a platit tak iba 1 056e dan ? Alebo sa tých 200e odpočítava z tých 1 110 ktore zaplatim pri zisku 5000e ?

Ako je to s benzínom ? Cez GPS by sa automaticky generovala kniha jázd. Mesačne by ma benzín stál 300e. Opať ako sa to odpisuje ? Odrátava sa to z tych 5000 alebo z tych 1 110 ?


Ďakujem, za rady, a ospravedlnte prosím moju nevedomost, naprávam to každý den a toto su momentalne najväčie nejasnosti.
misoft
21.08.15,15:16
Z toho:
Priesor: Kedže mi na úvodné rozbehnutie podnikania a získanie klientely netreba mimo kuchyne žiadne prevádzkové miestnosti zaujímali by ma nutné kritériá na kuchynu. Je mi zbytočné platit nájom za velkú reštauráciu s prevádzkou ked sa bude využívať iba kuchyna. Zaujímalo by ma teda či je možné zriadiť kuchynu napr. v priestoroch rodinného domu. Zobral by som teda do prenájmu spodný 3oj izb. byt. Jednu väčšiu miestnosť by som prerobil na kuchynu. Je možné vykonávať v takomto priestore podnikanie ? Sú najaké povinné normy čo musí byť v priestore ktorý je označený ako kuchyna ? ( obkladačky na stenách, odsávanie, nerezové prac. stoly )
Byt na prevádzku bez rôznych povolení nemôžeš prerobiť. Hygiena ti na to súhlas nedá.
Okrem kuchyne potrebuješ viacej miestností - chladiaci box, baliareň, prípravňu - nemáš... povolenie nedostaneš.
A odpoveď v prvom odseku na toto:
"Je možné vykonávať v takomto priestore podnikanie ?"
NIE!!!!!

BTW: Dávam ako komentár - odpoveď mi zle sformátovalo - bola nečitateľná....
lujza.j
21.08.15,16:35
:eek: snílek...
misoft
21.08.15,17:28
Veru, veru... on si to predstavuje ako Hurvínek válku.....:D
korela
21.08.15,17:32
Kde chceš pôsobiť? Ak nechceš priamo, napíš mi SS.
.
Začiatky bývajú ťažké, určite všetko ešte z nevedomosti nespomenul, ale ak bude šikovný a je to jeho sen, tak to môže dosiahnuť. Treba zvoliť najdôležitejšiu stratégiu, a tou je kvalita. Nájsť ju v BA je riadny orech. Najlepšie by bolo sa niekde najprv zapracovať, hoci i ako kuriér, ak v tej oblasti ešte nepracoval. Výučný list asi mať nebude, predpokladám.
Medzera je na trhu skôr v iných kuchyniach. Keď, tak sa úzko špecializovať, pizzérií je v BA viac než dosť.
vlk25
21.08.15,17:49
Určite je tych otazok viac, na začiatok by ma vsak zaujimalo toto. Nieje to Bratislava, bližšie to špecifikovať nechcem, no konkurenciu mám zmapovanú a chýba tu kvalita a inovácie ktoré mozem ponúknuť. Bol by som však rád keby mi zodpovedali aj zvyšné otázky.
vlk25
21.08.15,17:50
Ďakujem za odpoved, hladat budem teda iba reštauračné priestory
lujza.j
21.08.15,17:55
ani Ba nie je zaruka zisku....si od fachu?
buchač
21.08.15,17:56
- Zamestnanci: Na úvod by som ich potreboval 2och. Jednu osobu ktorá bude piecť a druhá donáškar. Ja by som sa staral o objednávky. Chcel by som aby mali obaja v čistom 3e na hodinu. Pri 22 prac. dnoch 8hodín/denne by bola ich čistá mesačná mzda 528e.
=================================

To nie je snenie...to je sci -fi !!!

Nemáš ani páru, ako to beží v pizzérii.
Výhodný nákup stroja ešte neznamená kvalitnú pizzu.
Na to potrebuješ fasa pec, dobrého pizziara a kvalitné suroviny.
Všetko v jedno dáva gríf , čiže výsledok o chutnej pizzy.
------------------------------------------------

Ak si myslíš, že jeden piziar bude sám robiť ... t.j. bez pomocnej sily, tak na to rýchlo...ALE VEĽMI RÝCHLO ZABUDNI.
-------------------------------------------------
Tie peniaze ani nejak neriešim...za takúto výplatnú pásku by sa Ti pizziar (kvalitný) do ksichtu vysmial....
vlk25
21.08.15,18:04
Neriešte prosím čísla, všetko čo som sem písal bolo ilustračne aby sa dalo pracovať s čislami, nebudem písať že mu dam mzdu 5.897459e/h, proste dal som 3 rovnako som mohol dať 1. Všetko je to PRIKLAD aby som vedel ako to funguje a či to dobre chápem. Taktiež sa nevenujte prosím kvalite pizze, konkurencii a prácam všetko je to len PRIKLAD.
korela
21.08.15,18:05
vlk25, toho je tak veľa, že ja by som ti odporučila mentora, ak si v tej oblasti nikdy nepracoval. Možno náklady navyše, možno nejaká dohoda v naturáliách, nájsť možnosti. Lebo zdá sa, že treba prebrať všetko od základu.
A okrem toho, pod kvalitou si predstavuje každý niečo iné. Akú pizzu by som chcela mať na trhu napr. ja, taká sa s najväčšou pravdepodobnosťou na SK ešte nepečie.
misoft
21.08.15,18:06
Môj prvotný komentár..... v prenajatom 3-izbovom byte NEMÁŠ žiadnu šancu - jednoducho ti to zákony a úrady NEDOVOLIA!
vlk25
21.08.15,18:08
Neriešme prosím pizzu, povedze že okrem pizze sa tam bude piecť ešte jeden produkt, ktorý sa na slovensku ani nepečie s moznostou donašky a nechcem ho konkretizvat. Ano určite budem konzultovat vsetko aj osobne, zatial vsak studujem formou samostudia a co som prečital tak mam tieto nejasnosti.

misoft: ano dakujem cital som ho. Budem hladat reštauracny priestor
misoft
21.08.15,18:11
No konečne si pochopil. Takže ten potom musí spĺňať normy pre prevádzky stravovania - vyhľadaj si to.... vrátane hygieny, bezpečnosti a pod.
vlk25
21.08.15,18:13
Ano to mi je už jasne a budem to dalej studovat, zaujimala ma ta prerabka, uz viem ze je to blbost, čim sa zodpovedala jedna otazka. Bol by som rad keby sa zodpovedali zvyšne 2
lujza.j
21.08.15,18:22
ludia ktorí nie su od fachu....nemajú šajn čo toto vôbec obnáša...
lujza.j
21.08.15,18:23
pizu samotnú neriešim pre každého je piza niečo iné....
vlk25
21.08.15,18:28
lujza.j: dakujem ti za zapojenie do diskusie, bohužial ani jeden z tvojich 3och príspevkov nijak neriešia podstatu veci.
lujza.j
21.08.15,18:39
A?!...čiže nie si od fachu a vieš o tom kulové....ale ty chceš....hmmm. to je pekné....tak nezabudni na dostatočnú finančnú rezervu....na rozbeh....
vlk25
21.08.15,18:42
Dobre dakujem za radu, všetkym nam uz je jasne ze si "od fachu" ale mna zaujima zodpovedanie otazok nie informacie o fachoch uzivatelov
buchač
21.08.15,18:45
vlk25 (Dnes 21:28) lujza.j: dakujem ti za zapojenie do diskusie, bohužial ani jeden z tvojich 3och príspevkov nijak neriešia podstatu veci.
==========================
Možno neriešia TVOJU podstatu veci, ale to neznamená, že Lujza nemá pravdu.
Ja by som skôr povedal, že niečo o tom vie....;) To niečo si vysvetli skôr ako niečo vo význame, že je až príliš v obraze.

Ostatne, nakoniec aj ja.
Ide o to, že obaja máme za partnerov (čo Ty ale nevieš ;) ) fachmanov z oboru.

...a nám, teda Lujze a mne nejakých mentorov nie je potrebných...roky praxe partnerov, ich postrehy, ich produkty nám dávajú za pravdu.
Spokojnosť zákazníka a preplnené priestory, kde sa na obsluhu čaká snáď tiež stojí za zmienku.