Dinami
21.08.15,21:09
Dobrý večer.
Som študent na VŠ, mám 22 rokov, problemy s dolnou končatinou plus ďalšie s tým spojené veci. Snažim sa zistiť čo najviac o ID - invalidný dôchodok . Dočítal som sa, že študent dostane automatický OMB 0,67 a preto by ma zaujímalo či keď si doplatím poistenie, či mi ho budú počítať z poistenia alebo sa mi automaticky priradí OMB 0,67.

Problémy mám od narodenia, posledná operacia pred cca 10 rokov, Splňalo by to nárok na ID z mladosti? Na ID z mladosti sú potrebné tie isté papiere ako pri klasickom ID?

Podľa čoho sa usudzuje kedy prišlo k invalidite? Kedže na strankach soc. poist. som čítal, že potrebný počet rokov sa zisťuje z celého obdobia pred vznikom invalidity a znami mi povedal niečo iné.
Roky sa teda počitajú od požiadania o ID alebo od vzniku invalidity?


Prečítal som tu od Vás dosť článkov a chcel by som Vám všetkym poďakovať, že sa najdu ľudia, ktorí dokážu pomocť. ;) (Bohužial u nás na úrade také štastie nemáme.) Prepačte mi ak sa pýtam na veci, ktoré by mi mali byť jasné ale človek ma v tom ,,bordel" pokiaľ Vám nik neporadí.
Za každú odpoveď a prípadne doplnujúce informácie Vám ďakujem :)
veronikasad
21.08.15,19:12
K otázke známeho založ samostatnú tému a z tejto témy tú časť otázky vymaž.
Dinami
21.08.15,19:41
Ďakujem za upozornenie :) už som to opravil.
avalik
23.08.15,16:53
V prvom rade si pozri prilohu c. 4 zakona o soc. poisteni http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461 a zisti ci je tam tvoja diagnoza a ci ma mieru poklesu vykonu zarobkovej cinnosti ohodnotenu aspon na 40 %.
Ako 22 rocny potrebujes mat minimalne 1 rok poistenia.
Tvoj osetrujuci lekar by ti mal vediet poradit ci mas diagnozu na priznanie ID, pripadne ci by mohlo ist o priznanie ID z mladosti.

Na stranke Soc. poistovne mas celkom zrozumitelne spracovane informacie, su tam aj kontakty na Informacno-poradenske centrum.
Dinami
23.08.15,17:12
Avalik prilohu č. 4 mám pozrenu, bohužiaľ, lekár povečšine všetko píše skratkamy alebo latinsky a tomu moc nerozumiem a neviem nájsť, kedže príloha je viacmenej v slovenčine. Keby sa najde niekto kto rozumie tým skratkám.
veronikasad
23.08.15,17:16
Ak by ti nepriznali dôchodok z mladosti, ako píše avalik, potrebuješ min. rok dôch.poistenie. Ako študent strednej ani vysokej školy nie si dôchodkovo poistený, teda ak toto obdobie nezískaš DP zo zamestnania, musel by si si ho doplatiť sám. Výšku vymeriavacieho základu by si si určil sám.
veronikasad
23.08.15,17:17
počas štúdia si pracoval na nejakú dohodu, okrem Dohody o br.práci študenta s odvodovým zvýhodnením ?
veronikasad
23.08.15,17:19
Popíš stručne svoju dgn., skusime to pohladať v tej prílohe.
Dinami
23.08.15,17:22
Veronikasad ďakujem za info. Nikde som nepracoval, len študujem takže bude treba doplacať ale ak by mi schvalili ID z mladosti tak by som nemusel doplacať nič. Podľa čoho by určili výšku vymeriavacieho základu?
veronikasad
23.08.15,17:32
Pri výpočte ID z mladosti - ak by si si nič nedoplatil - bude použitý OMB 0,67. Takže najskôr treba prelúskať prílohu zákona, - v spolupráci s ošetrujúcim lekárom, ktorý bude spisovať lekársku správu pre SP -či nárok na invaliditu vznikne. Ak ano, potom zvážiť svoje finančné možnosti, lebo to nebude malá suma. Na Porade je zopár odborníkov, ktorí ti poradia z akého obdobia by bolo vhodné dôch.poistenie doplatiť.
veronikasad
23.08.15,17:46
Niečo som v prílohe našla

pozri str. 40, pol.57
http://www.zakonypreludi.sk/file/data/2006c108z310p01.pdf

Nedá sa mi to skopírovať, tak to skús prepísať do zadania témy, aby sa to nemuselo hladať v komentároch.
Dinami
23.08.15,18:02
Veronika to som uplne prehliadol, som hľadal presne znenia z karty :(
Teraz ešte pri čítani som si všimol na strane 31. odiel B sa vola Osteopatia a Chondropathia. Ja mám v zavere chondropathi, takže by to mohlo byt z toho odielu aj ta posledná chondrodystrofia (str. 32. pol. 4/b tam su končatiny). Tažko povedať, keď človek presne nevie.
veronikasad
23.08.15,18:05
Na Porade je lekárov málo, to ti tu nikto presne nepovie, musíš to konzultovať s obvoďákom alebo odborným lekárom, ktorého navštevuješ (ortoped, neurolog) Vytlač si ten zoznam od str. 31 a zober k lekárovi.
Dinami
23.08.15,18:13
Veronikasad presne tak to urobím, zajdem k lekarovi a uvidim ako čo :)
Ďakujem za Váš čas :)
avalik
23.08.15,18:58
Chondropatia pately - zhorsena kooperacia jablcka a chrupavky, v tabulke sa nenachadza, je to ine ako tam uvedena chondrodystrofia

Pes excav, - cavus equinovar - plocha noha, vbocena dovnutra? - tiez som to v tabulke nenasla
Dinami
23.08.15,19:09
Avalik prave ja som tam tie znenia nenašiel, nevyznám sa v tom. Ano, aj vbočená dovnutra. V podstate mám deformáciu dolnej končatiny s chybajucimi kostami, kratšiu (čím mam skoliozu, odchadzaju kolena, atď), nevyvinuté svalstvo na nohe, omedzený pohyb, oslabené kosti v nej a ďalšie...

Najlepšie to bude asi dať doktorke nech sa na to pozrie a povie mi aspoň približne.
Dinami
07.09.15,17:33
Dobrý večer :) Tak bolo mi oznámené, že by mi malo byť priznané 45-50% ID. Chcem sa teda opýtať koľko by som mal doplatiť a za aké obdobie. Študujem od roku 2008 (stredna škola), povinná dochádzka skončená 31.8.2009, ďalej to pokračovalo až na štúdium na vysokej do dnešhého dňa a to dennou formou. Počas štúdia som nikde nepracoval.
veronikasad
07.09.15,18:42
Kto ti to povedal ? Bol si už na komisií ? Budeš žiadať o dôchodok z mladosti ?
Dinami
07.09.15,18:46
Bol som u všoubecného lekára s prílohou. Vypisal papiere a vravel, že tých 45-50%. Na komisii som ešte nebol. Ohľadom ID z mladosti sa mi nevyjadril, povedal, že to rozhodne posudkový lekár.
veronikasad
07.09.15,18:48
tak počkaj na rozhodnutie posudkovej komisie.
Dinami
07.09.15,18:59
Veronikasad a nebude už neskoro na doplatenie? Ak som pochopil správne Váš starší komentár. Tak som mál najrpv prelúskať prílohu s mojím doktorom a zistiť či nárok na invaliditu vznikne a zvážiť svoje fin. možnosti, lebo ak nedplatím budem mať OMB 0,67 ak by sa jednalo o ID z mladosti. Podľa toho usudzujem, že doplatiť je potrebne predom, ak som to zle pochopil, prosim poradte :)
Dinami
21.09.15,13:18
Mám nové informácie. Bol som u posudkovej doktorky a vravela, že to je ID z mladosti z roku 2006. Na dochodkovom mi vravela, že ID z mladosti ma OMB cca 0,3, presne neviem. Zisitl som, že tam mam aj 3 mesiace odrobene ako dohodu v 2013, na čo som zabudol.

Tie 0,3 OMB mi pride malo, da sa ID z mladosti vôbec doplatiť aby sa to zvýšilo? Paní na úrade mi povedala, že pri ID z mladosti nebude treba nič doplacať a na otazku či sa da, som nedostal odpoveď.
Ešte taka otazočka, pri vyplateni ID z mladosti za 3 roky budem musieť vratiť aj pridavky a daňový bonus čo dostavajú rodičia?
Andyke
23.09.15,18:28