2009
22.08.15,10:39
Asi sa usmejete ale nejde mi to... ako v plynovej. Príklad obyčajný piškotový koláč Nie je taký nadýchaný neviem ako to povedať.. jednoducho mi to nejde. Poradíte??
avalik
22.08.15,13:45
Pri akej teplote pecies, v ktorej polohe mas rost, pouzivas aj ventilator pri peceni?
korela
22.08.15,17:00
Nuž, pravdupovediac, mne by sa v trúbe cesto ani nezohrialo, nieto ešte upieklo. :-)
avalik
22.08.15,17:07
Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003 – kodifikačná príručka.
trúba -y trúb ž.
2. nár. rúra (na pečenie)
buchač
22.08.15,17:52
:D :D :D
korela
22.08.15,18:12
Ja si rada čítam príspevky od 2009, nejde mi o to, niekoho zosmiešniť. Iba túto príležitosť by som rada využila na upozornenie, že slovo trúba sa prevzalo z českej trouby.
Slovensky spisovne je rúra.
heslo rúra
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=r%C3%BAra&s=exact&c=m795&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj2&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&ie=utf-8&oe=utf-8#
a národ. je trúba, čiže bohemizmus.
Aj v médiách a najviac v TV sa "trúbi" jedna radosť, ale už sa to lepší.
Chráňme si aspoň to, čo nám zostalo zadarmo, a to slovenský jazyk. Aj tak ho vytláča EN.
.
Pre 2009. Väčšina rúr pečie inak. Časom zistíš, ak máš termostat, pri ktorej teplote sa ti darí upiecť dobre.
Ja som mala elektrickú predtým, všetko sa mi upieklo na 100 st. C. Teraz mám inú elektrickú, musím ju mať nastavenú na 130.
korela
22.08.15,18:19
Ako príklad ešte uvediem heslo šporhelt
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=%C5%A1porhelt&s=exact&c=R1c6&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj2&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&ie=utf-8&oe=utf-8#
To sa našťastie už vytráca, resp. vytratilo zo slovnej zásoby a nenájdeme ho v médiách.
Takže trúba a šporhelt sú podľa Jazykového ústavu SAV na rovnakej úrovni. Takto je to zrejme zrozumiteľnejšie vysvetlené.
buchač
22.08.15,18:23
:eek: :confused: :rolleyes: :--- :D
veronikasad
22.08.15,20:16
Mám "klasickú " elektrickú, v kombinovanom sporáku (plyn-elektrina). Piškotu pečiem na spodnom rošte pri teplote 180-190 st. so zapnutím vrchného aj spodného ohrevu. Kysnuté na 200 st. Pred dopečením otáčam plech a preložím na stredný rošt. Lepšie sa zapečie zvrchu.
Cesto treba vkladať do vyhriatej rúry, zapnutej min. 10 min. vopred.
100 st je málo, pri takejto teplote by som neupiekla nič.
korela
22.08.15,20:31
Ja viem, bola to chyba ukazovateľa termostatu, teplota musela byť logicky vyššia. Preto som navrhovala skúšať. Každé cesto som vždy piekla v strede, a kysnuté som nemusela otáčať a neišlo o teplovzdušnú rúru.
buchač
22.08.15,20:33
...100 st je málo, pri takejto teplote by som neupiekla nič.
===========================================

Veronka

Nie iba Ty...:)

Pri 100° pečú a myslia si, že aj upečú, len trúby.
Ešte aj šporhelt potrebuje viac, ako je tá stovečka stupníkov.

--------------------------------------------------------------------------

Teraz už je aj snáď jasné, že prečo som zadrel tých rehotajúcich smajlíkov...
...a to proskám pekne, ja pečiem v rúre len tie maffinky, keďže sa o koláčoch bavíme.
Čo som videl, čítal, počul...ešte nik nechyroval, aby sa pri 100°niečo upieklo...šak by cesto bolo jak palacinka...
veronikasad
22.08.15,20:36
No pozerám, že aj v tej inej elektrickej korela pečie pri 130 st. Celziové stupne to asi nebudú ...
buchač
22.08.15,20:40
Ja radšej nepozerám...
Rúra, trúba,šporhelt...na Slovensku po slovensky...čiže stupne a fertig.
korela
22.08.15,21:08
veronikasad, si prečítaj, čo som napísala:
"Pre 2009. Väčšina rúr pečie inak. Časom zistíš, ak máš termostat, pri ktorej teplote sa ti darí upiecť dobre.
Ja som mala elektrickú predtým, všetko sa mi upieklo na 100 st. C. Teraz mám inú elektrickú, musím ju mať nastavenú na 130."
Samozrejme, že u oboch hodnôt išlo o stupne Celzia. Keby to malo byť v stupňoch Fahrenheita alebo Kelvina, to by iba vtedy vyleteli hore nereálne čísla.
Hodnotou 100 st. Celzia som chcela zadávateľke naznačiť, že môže mať zlý termostat. Keď som to zistila ja, automaticky som ho nastavovala hneď na stovku.
Pozri sa, hlavne, že sa mi to dobre upieklo. A pri stovke. Teraz pri 130. Aj chlieb. Akože, pretože to neboli reálne teploty. Ale to som už uviedla, tak neviem, čoho sa tu kto zasa zbytočne chytá a mudruje.
Každý si musí na svojej rúre vychytať jej muchy. Každá normálna gazdiná svoj sporák a rúru pozná a vie, že každá je iná. Ja som nevedela piecť u mamy, lebo som nevedela nastaviť dobre teplotu.
Zasa sa tu vyrába z komára teleso ako zemeguľa.
veronikasad
22.08.15,21:15
korela, nemám záujem vyrábať z komára s****a. Len ak by som tento nedostatok zistila od začiatku už aj pri druhej rúre, tak ju pôjdem reklamovať ,,,
korela
22.08.15,22:26
Neprekáža mi, že sa niekto nechá uniesť niekým druhým. Sme ľudia.
Ale oponovať ešte aj pri dôkaze jazykovedcov o správnosti výrazu či je správny, nepokladám za normálne. A ešte to dobre poprekrúcať. Je to v podstate komické a hlavne výpovedné.

Ja som to dovolila uviesť na pravú mieru ani nie pre 2009, ale keď si to uvedomí iba pár ďalších čítajúcich, tak to má zmysel. Nezmyslom je nasekať na pravdivé údaje niekoľko smailov. Bez slov.

Veronikasad, prečo by som mala svoj sporáčik ísť reklamovať, keď ma stál nový z obchodu 1/4 pôvodnej ceny, nepoužívaný, nevrátený iným zákazníkom? Viac by ma stála doprava. Ja som rada, že v ňom môžem piecť chlieb aj mäso, aj všetko ostatné pri menšej spotrebe elektriny. Kupovala som ho ako náhradný pre menšie veci, a má aj varné platne. Ja som spokojná.
Vyhovuje mi. A ako musím mať nastavený termostat, je mi úplne jedno. Je funkčný a hotovo.
Kto by odolal takej dobrej zľave? A neišlo o 2. triedu, podnik končil.
2009
24.08.15,10:56
:) vďaka. Práve som sa vrátila z dovolenky budem skúšať.
Peggynka
24.08.15,11:45
Ideálne je zistiť rozdiel medzi udávanou a skutočnou teplotou v rúre:zadaj si do vyhľadávača na heuréka.sk...teplomer do rúry
Jedine tak je možné potom nastaviť teplotu a vyvarovať sa sklamaní z výsledku :) Úspech závisí aj od receptu a postupu výroby cesta a chce to "gríf";lepšie raz vidieť,ako stokrát počuť/čítať.
2009
24.08.15,14:18
Práve som dopiekla. :). Začala som tým najľahším. Piškótový koláč s ríbezľami. Podaril sa. Ja som mala naozaj problém s elektrickou rúrou. Všímate si ako sa učím?? :-P nie trúba ale rúra.