minoo1902
23.08.15,10:26
dobry den.prosim vas o radu. som spoluvlastnikom pozemku ornej pody na ktorom, sme traja spoluvlastnici. z toho ja vlastnim polovicu a dalsi dvaja maju po 1 ej stvrtine.sa chcem opytat ci tito dvaja možu predat svoje čiastky bez mojho suhlasu a vedomia. za rady vam vopred velmi pekne dakujem
buchač
23.08.15,08:38
Nie
Consultix
23.08.15,08:41
Okrem vymedzenych pripadov nemozu bez Tvojhu suhlasu a vedomia. Obmedzuje ich v tom Obciansky zakonnik:

§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20150401#paragraf-116)). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
Vynimkou su blizke osoby, ktore zakon defunuje nasledovne:

Blízke osoby
§ 116 Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
§ 117 Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.
Consultix
23.08.15,08:43
Mozu, ak sa jedna o blizke osoby.
Mária27
23.08.15,15:06
Ak to urobia a chceš sa domáhať neplatnosti právneho úkonu, len do troch rokov, lebo ide o relatívnu neplatnosť. Inak zostaneš spoluvlastníkom, ale s niekym iným.
buchač
23.08.15,16:02
Consultix (Dnes 11:43) Mozu, ak sa jedna o blizke osoby.
============================
Prečítaj si svoj príspevok a pochopíš, čo znamenalo to moje krátke "NIE"...
Jakubec
24.08.15,05:27
Ti dvaja mozu predat svoje ciastky bez tvojho suhlasu a vedomosti. Pokial to ale urobia a pojde o predaj osobe, ktora nie je ich blizkou osobou a nenaplnili Vase predkupne pravo, mozete v lehote troch rokov sa domahat toho, aby bol predaj neplatny.