lila33
23.08.15,12:23
Rodičia sú na dôchodku a ani sama neviem koľko majú pôžičiek-nebankovky.Mám obavy čo ma čaká,ak dôjde k najhoršiemu.Mám ešte súrodencov,no mňa hlavne zaujíma,či tým,že mi darovali rodinný dom,či nie som práva ja tá,čo budem musieť potom splácať nejaké tie dlhy za nich.
veronikasad
23.08.15,10:27
Majú, resp. mali v čase darovania exekúcie na nesplácané pôžičky ?
lila33
23.08.15,10:31
pokiaľ viem,tak nie.Hoci aj to bol dôvod,že mi darovali dom-báli sa,že môže zasiahnúť exekúcia.No pokiaľ viem,tak nič také sa zatiaľ nestalo.Pôžičky na nich "berie" aj brat-teda ich syn....a ja bohužial neviem to nijako odsledovať...ani zastaviť...
misoft
23.08.15,10:33
Treba rozlíšiť.
Darovali dom už v čase, keď sa zadĺžili? Potom by sa táto darovacia zmluva mohla považovať za účelovú, poškodzujúcu veriteľov.
Ak však darovali dom a nemali ešte žiadne dlhy... tento majetok je tvoj. A v prípade ich skonu a dedenia - máš možnosť dedičstvo odmietnuť (a tým i ich dlhy, ktoré by si v prípade dedenia musela splatiť - do výšky získaného zdedeného majetku - nie viac...)
lila33
23.08.15,10:41
Dom mi darovali,keď už boli na tých pôžičkách..no splácali sa..čiže by sa to nemalo rátať,či áno??Čiže ak dobre rozumiem,po ich smrti budem môcť odmietnúť dedičstvo a tým pádom dom mi ostane tak či tak a aspoň neprídem k problémom s ich zadlžením??
lila33
23.08.15,10:43
dá sa vôbec nejako "stopnúť" tie nebankovky a zvlášť,ak to robia na účet iných??Tak ako v prípade mojích rodičov,kde brat si na nich berie pôžičky a my ani netušíme koľko presne....
misoft
23.08.15,10:49
Skúsiť cez ombudsmana, preveriť, či tie "pôžičky" spĺňajú všetky náležitosti pre finančné úvery - stačí, aby len niečo v zmluve chýbalo a zmluva je od počiatku neplatná.
A k bratovi... dať mu jednu po gebuli, nech si to platí sám, nech si u nebankovky zabezpečí, aby on bol dlžníkom, nie rodičia.
A s tým domom.... pokiaľ príde k dedeniu - dar sa započítava do podielu dedičstva a keďže to bolo v čase vzniknutého dlhu - môžu vyžadovať splatenie dlhu...

P.S. Pokiaľ som napísal niečo nesprávne, alebo nejakú hlúposť - odborníci ma opravia...
sosak
23.08.15,10:55
Si uvedená na LV ako majiteľka darovaného domu? Pretože tvoj brat keď berie pôžičky na rodičov tak by to napovedalo, že nebankovky požičajú, keď je nejaký majetok...v tomto prípade dom, kde figurujú ako majitelia tvoji rodičia, inak si to neviem predstaviť.
lila33
23.08.15,10:55
"vyžadovať splatenie dlhu"-len odo mňa,kedže som ten dom získala...alebo aj od súrodencov?Nedelí sa takýto dlh medzi všetkých deti? Čo nastane ak odmietnem dedičstvo..a tým pádom aj splácať tie dlhy...?Sama mám rodinu a zatiaľ žijem bez pôžičiek-bratovi raz po gebuli nestačí...
lila33
23.08.15,10:59
čo znamená to LV? :-) A áno,som uvedená ako majiteľka tohto domu,len som presne nepochopila čo presne si tým chcel povedať.nebankovky nepožičajú,ak by nebol dom písaný na rodičov?Prepáč,no nepochopila som..
sosak
23.08.15,11:06
Čo si nepochopila? Predsa nebankovka musí mať nejakú záruku, že sa jej požičané peniaze vrátia. Hádam si nemyslíš že exekútor bude exekuovať slivky.
misoft
23.08.15,11:15
Ak odmietneš - odmietneš i dlhy (a potom to bude na bratovi...), ale je tu to ALE! Dom si získala darom už v čase dlhu! Môžu ako veritelia túto zmluvu napadnúť ako účelovú (ale je tam asi ešte doba, po ktorej sa to premlčí - to napadnutie - múdrejší povedia...) - ak bude po premlčacej dobe - môžu ti fúkať práškový cukor do .... vieš kde.....:D
pavol54
23.08.15,11:43
Ak je nehnuteľnosť zaťažená úverom musí to byť na LV (list vlastníctva vydáva ho kataster)vyznačené, seriózna banka chce mať na uvolnenie peňazí aspoň plombu,dar môžeš prijať aj s týmto bremenom. Ak to nie je napísané na LV a rodičia ti darujú nehnuteľnosť bez bremena, tak prípadní veritelia voči tebe veľmi vyskakovať nemôžu. vtedy môžeš dedičstvo odmietnuť pretože ty ako obdarovaná si nemusela vedieť aké majú pôžičky. Darovali ti ho pred notárom? Inak sa dá dar spochybniť
dmc
23.08.15,18:35
Samotná existencia dlhov nijako neobmedzuje majitela nehnutelnosti rozhodovať o svojom majetku. Pokiaľ nieje na dome ťarcha (prípadne zo súhlasom toho voči komu je nehnutelnost zatažená) môže ju majitel predať alebo darovať.

Je však nuté si naštudovať Občiansky zákonník, ktorý pojednáva o môžnosti určenia neplatnosti takéhoto právneho úkonu. (Je tu však lehota 3 roky )


§ 42a
(1) Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Toto právo má veriteľ aj vtedy, ak je nárok proti dlžníkovi z jeho odporovateľného právneho úkonu už vymáhateľný alebo ak už bol uspokojený.
(2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.
(3) Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a
a) osobou jemu blízkou (§ 116 a 117),
b) právnickou osobou, v ktorej má dlžník alebo osoba uvedená v písmene a) majetkovú účasť aspoň 10 % v čase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
c) právnickou osobou, v ktorej je dlžník alebo osoba uvedená v písmene a) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo likvidátorom,
d) právnickou osobou, v ktorej má osoba uvedená v písmene c) majetkovú účasť aspoň 34 % v čase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
alebo ktorý dlžník urobil v uvedenom čase v prospech osôb uvedených v písmenách a), b), c) alebo d); to však neplatí, ak druhá strana preukáže, že nemohla ani pri náležitej starostlivosti poznať úmysel dlžníka ukrátiť svojho veriteľa.

zdroj:http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40


Ak do 3 rokov nenapadne veritel takúto zmluvu tak pripadne dlhy po tomto termine mozete v prípadnom dedičstve odmietnut bez "ohrozenia" nehnutelnosti.
dmc
23.08.15,18:40
..lehota je 3 roky od platnosti zmluvy (§42a - Občiansky zákonník)
dmc
26.08.15,03:19
"Darovali ti ho pred notarom ???? Inak sa dá dar spochybnit"

Rozved svoju myslineku - co je to darovat pred notarom a ako inak sa dá dar spochybnit ked nieje darovany pred notarom oproti tomu ked ho daruju iba sami pred sebou ????


Na darovacej zmluve sa overuje podpis darcu. Podpis overuje notar alebo aj pracovnik matriky (alebo na to urcený) na obecnom urade.

Vratenie daru sa moze uplatnovat uplne rovnako z kazdej zmluvy - ci je vypracovana a overena notarom alebo si ju spracovali zucastnene osoby.