0306
23.08.15,20:38
Keď sme ešte s manželom tvorili partnerský pár, manžel si kúpil rodičovský dom na čo si vzal hypotéku. Dom je v jeho vlastníctve, kedže ho nadobudol ešte pred manželstvom, hypotéku si doposiaľ platil sám. Teraz sme už 5 rokov manželia a plánujeme rekonštrukciu domu a hypotéku si ideme navyšovať. Ja som teda spoludlžník hypotéky, no majiteľom domu je on. Moja otázka znie, ak by náhodou došlo k rozvodu, dom bude automaticky v jeho výlučnom vlastníctve a ja ostanem naďalej spoludlžník? O dom záujem nemám len by som sa chcela v takomto prípade zbaviť spoludlžníctva.....Je to možné ak spíšeme nejakú dohodu o tom, že v prípade rozvodu som zbavená spoludlžníctva? Je jediná možnosť bezpodielové vlastníctvo? - tomu by sme sa chceli vyhnúť.
Vopred ďakujem za každú radu....
draik
23.08.15,20:33
Rozvodom postavenie spoludlžníka nezaniká. Na to by bol potrebný aj súhlas banky.
ivka70
24.08.15,04:38
Ziadna dohoda o tom, ze ak by ste sa rozviedli, zanikne spoludlznictvo, nebude bankou akceptovana.
Banka chce mat svoje peniaze kryte a nezaujimaju ju vzajomne vztahy spoludlznikov.

V pripade rozvodu by boolo mozne, aby manzel nasiel ineho spoludlznika (ale kto by sa na nieco take dal nahovorit, ze?) a banka by bola ochotna vymenu akceptovat.
Alebo zobrat iny uver na vyplatenie tohoto uveru, uz bez teba ako spoludlznika (co moze byt dost stratove v pripade hypoteky v prvej casti splacania).
Jakubec
24.08.15,05:23
Zbavit spoludlznictva sa da:
a) DOHODOU s veritelom, ale banka by z toho, ze vypusti spomedzi dlznikov jedneho nic nemala
b) predcasnym splatenim hypoteky
c) najdite si banku, ktora uzavrie uver iba s jednym s manzelov so suhlasom druheho z manzelov. Asi by to malo za nasledok o cosi vyssiu urokovu sadzbu.
lacotinka
24.08.15,06:01
spoludlžníctvo nie, ale (keď už tak plánuje :D , že rozvod ) peniaze by sa dali ošetriť NIE bezpodielovým , ale
podielovým spoluvlastníctvom domu
a kebyže teraz spolu investujú, mala by podiel, o ktorého vyplatenie by po rozvode požiadala cez súd

PS
alebo nech sa za (cez hypoúver) spoluvložené peniaye ona stane výlučnou vlastníčkou pozemku, aby dom nebol vo spoluvlastníctve, ale IBA jeho

a ak sa rozvedú, bude mu pozemok prenajímať :D
0306
25.08.15,15:36
Dakujem Vam za rady, pomohli ste mi trosku sa v tom zorientovat....V podstate som si aj myslela ze to bude problem.... Nakoniec sme sa dohodli ze sa stanem spolumajitelom a budem dufat ze taketo veci nebudem musiet v buducnosti riesit! :) Ja sa chcem len kryt aby som nahodou raz neskoncila na ulici, bez nicoho a este aj s dlhmi...stat sa moze cokolvek!