kubkokubko
23.08.15,22:15
Manžel je platca DPH, vedie JU. Jeho zamestanec mu priniesol k nákupu tovaru od platcu DPH faktúru aj s dokladom z ERP o jej úhrade. Ale ako odberateľ bol uvedený Drobný predaj, lebo zabudol nahlásiť pre akú firmu tovar kupuje. Pokiaľ dodávateľ nebude ochotný túto faktúru opraviť z toho dôvodu, že za 7 mesiac už má podaný KV k DPH (inak by asi kvôli tomu musel podávať opravný KV), je tento doklad z hľadiska odpočtu DPH nepoužiteľný? Predpokladám, že áno. A z nákladového hľadiska by som ho do účtovníctva mohla dať? DPH by potom asi bola nedaňovým výdavkom, že? Dakujem za Vače názory a odpovede.
Consultix
23.08.15,20:47
Co hovori zakon o DPH:

§ 74 Obsah faktúry
(1) Faktúra vyhotovená osobou podľa § 72 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/222/20150701#paragraf-72) musí obsahovať
b) meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,

(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g)

Takze, ak je to tovar, alebo sluzba do 100 EUR, zakon umoznuje vystavit doklad bez udajov prijemcu tovaru/sluzby.

Ak je teda suma na Tvojom doklade do 100 EUR, je tento doklad riadnou fakturou v zmysle Zakona o DPH a nevidim dovod, aby si nemala narok na odpocet DPH na zaklade takehoto dokladu.
kubkokubko
23.08.15,21:10
Zabudla som uviesť, že doklad je vo vyššej sume ako 100€, preto to riešim.
Tweety
24.08.15,05:58
kubkokubko (Dnes 00:10) Zabudla som uviesť, že doklad je vo vyššej sume ako 100€, preto to riešim.

§74 odst. 3 zjednodušená faktúra. Pozri predch. príspevok znova.