AlaNR
27.10.04,13:55
Dobrý deň všetkým,

tentoraz mám takýto problém:
podnikateľ - plátca DPH požičal peniaze podnikateľovi - plátcovi DPH. Za toto požičanie požaduje určitý úrok. Tento je o niečo vyšší ako úrok, ktorý je vyhlásený národnou bankou.
Je požičanie peňazí a teda úrok z neho oslobodený podľa § 39 a ak áno, treba to uvádzať niekde v daňovom priznaní prípadne počítať koeficient ?
Celý úrok z pôžičky bol uhradený v 10.mesiaci.

Ďakujem za odpovede.
Iveta25
27.10.04,12:27
Urok je oslobodený od DPH. musí sa počítať koeficient.
Pekný deň
AlaNR
27.10.04,12:41
Fajn, som potešená...

Ešte sa chcem spýtať. Koeficientom sa prepočítava DPH v mesiaci, kedy bol úrok uhradený alebo v mesiaci, kedy bola pôžička splatená?
alexxandra
27.10.04,12:58
ja si myslim ze vtedy,kedy si ho narokujes,napr.podla zmluvy alebo faktury.Ale niesom si ista :-}
gaga
27.10.04,14:06
Pozor !!!!!!!!, do koeficientu nejde vtedy, pokiaľ ide o príležitostné poskytnutie pôžičky, DU majú usmernenie, čo sa chápe pod pojmom "príležitostne" ...
Paula
27.10.04,14:58
A kdeže môžme nájsť to usmernenie? Mám prípad, keď v priebehu roka 4x spoločník alebo iná FO požičia istú sumu, vráti sa to s úrokom v tomže roku alebo časť až budúci rok. Potom mám prípad, keď pôžička beží 1 a pol roka a časť je vrátená a úročená v 1. roku, časť v ďalšom roku........Množstvo variácií, s koeficientom veru navyše dobre zamotané.
jana991
14.04.05,09:39
Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa
ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných
služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu
nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré
sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné
uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
a pri ktorých
- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich
mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne
a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky
súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené
súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.