Zidane86
24.08.15,12:52
Zdravim,moj stryko ma na nasom pozemku postavenu plechovu halu v ktorej ma stroje a kedysi v nej vyrabal drevene palety.Problem je ten,ze ked tu halu postavil tak pozemok este nebol nas,az neskorsie ho jeho otec prepisal na moju mamu.Stryko mal s ich otcom(cize mojim dedom) zmluvu na 20 rokov,ze v tej hale moze pracovat.Zmluva davno vyprsala,v hale sa nic nerobi uz priblizne 15 rokov a stryko aj tak odmieta halu zlikvidovat.Poradte prosim ako postupovat.Dakujem
buchač
24.08.15,11:03
Píšeš
1. Náš pozemok
2. Zmluva o prenájme vypršala

Dve možnosti, nakoľko strýko odmieta halu zlikvidovať.
1. Po zlom
2. Po horšom

1. Po zlom
Dáš mu výzvu (písomnou formou) s dátumom zlikvidovania
Neakceptuje - domáhaj sa svojho práva na súde
Vymáhaj aj nájomne za uplynulé roky od skončenia platnosti zmluvy.

2. Po horšom
Dáš mu výzvu (písomnou formou) s dátumom zlikvidovania
Nezlikviduje, zlikviduješ Ty sám a zložíš mu na jeho pozemku.
Zároveň ale očakávaj adekvátne kroky od strýka...t.j. žalobu
Zidane86
24.08.15,11:24
A co stavebny urad?
misoft
24.08.15,11:36
Hala... teda budova spojená so zemou - mal na to stavebné povolenie? Nie? Ešte lepšie.... v tom 2. prípade (horšom) jeho adekvátne kroky by na súde vyzneli trochu chabo.... čierna stavba a navyše na cudzom pozemku.....
buchač
24.08.15,13:29
Zidane86 (Dnes 14:24) A co stavebny urad?
============================
Nejaký problém ?
Dáš žiadosť.
Zbúraš, odstrániš, vyvezieš.
Dáš k náhrade strýkovi.
Bude mať problém ?
Dáš na súd na vydanie platobného rozkazu.
Nezaplatí ?
Dáš exekútorovi.

...a je vymaľované.
------------------------------------------

Ale na poťahovačky v rámci rodiny musíš byť poriadne pripravený a hlavne rozhodnutý...alebo naopak.
Ondrej Kozlovsky
01.09.15,08:19
Dobry den,

v burani a vypratavani by som videl, ale jeden problem pisete ze v hale ma este stale stroje, ktore pouzival na vyrobu. Tym ze niesu Vase tak co s nimi spravite ak halu zbúrate (resp. odveziete do zberu)? Neviem aku maju hodnotu, ale aby ste nakoniec vy neplatili jemu...

Ja by som postupoval tak, ze by som mu poslal novu najomnu zmluvu na zaciatku a nasledne postupoval ... sudy, platobne rozkazy atd, ale vzdy je prednejsia dohoda.

Pripadne ma hala samostatny pristup? viete ju prenajat niekomu inému? viete ju vyuzit ako garaz napr, alebo sklad? Alebo sa do vyroby pustite vy a zarabajte na tom...

Tu je uz potom na mieste aj pripadna legalizacia stavby, zameranie a zapis do katastra.
Zidane86
04.09.15,07:28
Zdravim,my ju nechceme prenajat ani nijako inak vyuzit,my chceme aby ju zbural a stroje dal prec..su to stare stroje vhodne akurat tak do srotu..a chceme to vyriesit po dobrom,cize bez sudov.
misoft
04.09.15,13:42
Niekedy sa upustí fľaša na zem.....slnko svieti....suchá tráva....
Ondrej Kozlovsky
06.09.15,08:59
Kedze sa jedna o stavbu vyuzil by som tak nasledovne: http://www.zakonypreludi.sk/zz/1976-50#p88-1-a t.j. kedze stavba je uz stara a nepouziva sa je predpoklad, ze uhrozuje zivot, ma napr. aj zlu statiku a pod treba ju odstranit. T.j. dohodnite sa so stavebnym uradom ze takuto stavbu mate na pozemku. Mozno budu potrebovat vyjadrenie statika, ale myslim ze toto je najednoduchsi legalny sposob ako stavbu odstranit - urobit z nej zivot ohrozujucu stavbu.
Zidane86
07.09.15,06:45
Paragraf 88 cislo 1 pismeno d je presne nas pripad.Dakujem!
Zidane86
21.04.16,11:47
Zdravim,takze mama ho pisomne vyzvala aby halu zlikvidoval,nakolko dom aj s pozemkom je na predaj.On reagoval tak,ze okrem tej zmluvy co mu uz vyprsala ma vraj este jednu-dozivotnu a ma ju vraj uschovanu u pravnika.Co je blbost lebo mu ju uz nemal kto podpisat.A nepriamo jej naznacil,ze halu zbura jedine vtedy,ak mu preda zahradu ktora je za halou a ma ju doteraz pozicanu,nakolko my ju nevyuzivame.Pritom zaujemcovia o dom maju zaujem hlavne kvoli zahrade.Co si o tom myslite?
misoft
21.04.16,13:26
Žaloba na vypratanie pozemku a uvedenie do pôvodného stavu. Pozemok užíval protiprávne, neplatil vám sa užívanie, postavil na vašom pozemku halu bez stavebného povolenia. Ergo - on robil všetko protiprávne, vy máte eso v rukáve.
buchač
21.04.16,14:53
Zidane86 (Dnes 14:47) A nepriamo jej naznacil,ze halu zbura jedine vtedy,ak mu preda zahradu ktora je za halou a ma ju doteraz pozicanu,nakolko my ju nevyuzivame.Pritom zaujemcovia o dom maju zaujem hlavne kvoli zahrade.Co si o tom myslite?
=====================
Myslím si svoje....ale je to neuvererejniteľné..;)

Myslím si ale, že ak strýko nedosiahne svoje, tak nový sused bude mať v strýkovi určite zlého suseda....
Zidane86
21.04.16,17:11
A moze mat tu udajnu dozivotnu zmluvu uschovanu u pravnika ako on tvrdi?Asi hlupa otazka,ale ja fakt neviem.Mama mu na to povedala,ze jedina zmluva ktora platila,bola ta na 20 rokov co mu vyprsala.A ze ak ma este nejaku druhu tak musi byt falosna.
buchač
21.04.16,17:37
Zidane86 (Dnes 20:11) A moze mat tu udajnu dozivotnu zmluvu uschovanu u pravnika ako on tvrdi?Asi hlupa otazka,ale ja fakt neviem.
====================
To nik nevie na 100% určiť...
Ak je to pravda, tak sa to dozviete na súde.

Myslím si, že ak plánujete predať...a vyplýva, že aj hej, nokoľko kupec už je, tak by som s vecou trochu pohol na Tvojom mieste. Váhať sa neoplatí...a zbytočne budeš stresovať seba a ostanú rodinu.

Výzvu mama dala, dúfam, že aj s nejakým termínom.
Dúfam zároveň, že má aj kópiu výzvy s doručenkou z pošty.
Dal by som ešte jednu výzvu....s termínom vypratania, zrušenia, odstránenia...povedzme 15 dní.
Dal by som do výzvy aj upozornenie, že v negatívnom prípade podstúpiš túto vec na príslušný súd. Samozrejme s nárokom na vedľajšie výdavky. Kľudne aj nejaké nájomné so spätnou platnosťou.
Spíšeš žalobu (dáš ju spísať právnikovi) a podáš na prokuratúru.

....a začnú sa diať iné veci...;)
Zidane86
25.04.16,09:05
Este som zabudol jednu vec.Mama sa s nim uz sudila,chcela aby tu halu zbural.Bolo to v roku 1995.Lenze hala bola postavena nacierno okolo roku 1990,a tak si narychlo vybavil tu 20 rocnu zmluvu,ktoru potom predlozil na sude a tym padom sud vyhral.Ked sa teraz ohana tou udajnou dozivotnou zmluvou,preco ju nepredlozil miesto tej 20 rocnej?Ved to by isiel sam proti sebe.Navyse v darovacej zmluve na pozemok ktoru ma mama od jej rodicov,ta hala ani nie je zakreslena,vraj to dedo nechcel,a je jasne preco to nechcel,lebo to bola cierna stavba.Pripadne je normalne,aby mal jeden clovek dve zmluvy na jeden objekt?
misoft
25.04.16,12:10
Hmmm... podivné..... Takže on si akože "zlegalizoval" čiernu stavbu zmluvou? Je tá budova v katastri" Nie? Tak je to stále čierna stavba a ani tá zmluva na 20 rokov i údajná doživotná mu nepomôže, pretože v LV nie je stavba zaznačená (na katastrálnej mape), ergo kataster o nej ani nevie. Ak by sa oháňal na súde i tou "doživotnou" zmluvou - súd by sa ho začal pýtať i na tú halu, či má na ňu LV. A potom budú ofuky, keď sa zistí, že je na čierno postavená......
Písali ti (i ja som písal) žalobu na súd vo veci vypratania pozemku.
Zidane86
26.04.16,04:09
Ano,lenze my by sme to najradsej riesili bez sudu,to sa moze tahat dlho.Pisal som na stavebny urad,poslal som im aj fotku tej haly a odpisali mi,ze treba podat ziadost,nachystat si papiere od pozemku a aj z toho sudu z roku 95 a oni urobia statny dohlad.Lenze kolega mi povedal,ze pokutu za ciernu stavbu nedostane on,ale my,kedze hala je na nasom pozemku.Pripadne moze nam pomoct papier zo sudu,aby sme tu pokutu neplatili my?
buchač
26.04.16,05:52
Zidane86 (Dnes 07:09) Ano,lenze my by sme to najradsej riesili bez sudu,to sa moze tahat dlho.
=====================
Ako tak čítam laickým okom, tak informačný tok graduje.

Vravíš, že sa chcete vyhnúť súdu. Ono je to jasné...
No jasné (aspoň podľa mňa) je aj to, že sa súdu nevyhnete.
Jasné je aj to, že budete musieť využiť aj služby právnika, lebo túto situáciu sám nezvládnete...
--------------------------------
No súdu sa dá vyhnúť a zároveň situáciu urýchliť oslovením mediátora.