Johnny14
24.08.15,15:03
1/3 nehnuteľnosti som získal zdedením a vlastním ju viac ako 5 rokov, 2/3 nehnuteľnosti som odkúpil nedávno od súrodencov a máme ich spolu s manželkou v bezpodielovom vlastníctve. 2/3 sme kúpili za 34000€. Nehnuteľnosť ideme predávať za napr. 51000€. Logicky mi z toho vyplýva, že daň nebude treba platiť, pretože 1/3 predávam ja za 17000€ a 2/3 s manželkou za 34000€. Je to treba takto v kúpnej zmluve rozpísať? Alebo stačí v zmluve celkovo uviesť predajnú cenu 51000€. Nakoľko, ten čo ju kupuje, berie hypotéku a v banke mu povedali, aby to tak nerozpisoval a dal do kúpnej ceny iba celú čiastku. Zároveň sa chcem aj spýtať, ak nevznikne nárok platenie dane, treba aj tak vypisovať nejaké tlačivo? Ďakujem
Katy a R
24.08.15,13:12
S daňou z predaja nehnuteľnosti nijako - lebo taká neexistuje .
ale daň z príjmu prichádza do úvahy . keďže na tie dve tretiny nie je oslobodenie od dane - treba podať DP typ B - tam sa uvedú všetky príjmy - aj zo zamestnania. Čiastkový základ dane za príjem z predaja nehnuteľnosti bude nulový - takže z tohto dôvodu daň nebudeš platiť.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti1
Johnny14
24.08.15,13:30
čiže ak doteraz za mňa podával priznanie zamestnávateľ, budúci rok ho budem musieť podať ja, aj keď zisk z predaja je nulový. A ohľadne toho rozpísania v kúpnej zmluve - je to nutné zvlášť napísať kúpnu cenu 1/3 a 2/3
Katy a R
24.08.15,13:32
áno.... A či to treba rozpísať v zmluve možno niekto doplní? - podľa mňa nie (máš predsa doklady o kúpe aj predaji, aj dedičské - vieš preukázať)
Johnny14
24.08.15,13:40
a vlastne v tom daňovom priznaní sa bude riešiť iba suma z predaja 2/3 nie? ktoré teda nie sú oslobodené. A nemohol by daňové podať iba jeden z manželov - do príjmov by dal celú sumu za 2/3 a výdavkov, za ktoré sa to kúpilo tiež.
Katy a R
24.08.15,13:47
ak sa jedná o bsm - tak môže podať DP len jeden manžel - ak sa tak dohodnú;) rieši to §4 zák o DzP
Kvaka
24.08.15,13:56
V zmluve bude napísaná kúpna cena za celú nehnuteľnosť, netreba rozpisovať. Iba v daňovom priznaní sa uvedú príjmy vo výške dvoch tretín a vo výdavkoch bude cena, za ktorú sa dve tretiny odkúpili. Oslobodený príjem sa v DP neuvádza.