samkolucka
24.08.15,20:49
Mozem podat trestne oznamenie na terajsieho exmanzela,ktory ma v case trvania manzelstva fyzicky tyral.Po tychto cinnoch mi ostali iba fotky v telefone (modriny,podliatiny).V case tyrania som sa za to hanbila a nikdy som nenavstivila policiu a ani sa nedala osetrit,radsej som bola tyzden schovana doma.Exmanzel ma napadol aj pocas tehotenstva,co podla mna mohlo mat za nasledok predcasny porod s nizkou porodnou hmotnostou synceka.Lekarovi som pri skumani pricin tuto skutocnost zo strachu neuviedla.
Posledne fotky skrabancov a modrin po rukach su stare polroka,jed som mu oiznamila ze sa chcem rozviest.
Dakujem za radu.
misoft
24.08.15,18:51
misoft
24.08.15,18:53
Môžeš kedykoľvek. Ovšem, na to aby sa TO realizovalo a začalo sa šetrenie - sú potrebné dôkazy. Možno foto v mobile budú prijaté, ale najlepšie by bola lekárska správa z ošetrenia po útoku....
buchač
24.08.15,19:06
Nemáš celkom pravdu...
buchač
24.08.15,19:07
Premlčanie trestného stíhania
§ 83

(1) Trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je
a) dvadsať rokov, ak ide o zločin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti dovoľuje uložiť trest odňatia slobody na doživotie,
b) desať rokov, ak ide o zločin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov,
c) päť rokov, ak ide o ostatné zločiny,
d) päť rokov, ak ide o prečin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky,
e) tri roky, pri ostatných prečinoch.

(2) Do premlčacej doby sa nezapočítava
a) doba, po ktorú nebolo možné páchateľa postaviť pred súd pre zákonnú prekážku,
b) doba, po ktorú sa páchateľ zdržiaval v cudzine neoprávnene,
c) skúšobná doba podmienečného zastavenia trestného stíhania.

(3) Premlčanie trestného stíhania sa prerušuje
a) vznesením obvinenia pre trestný čin, o premlčanie ktorého ide, ako aj po ňom nasledujúcimi úkonmi orgánu činného v trestnom konaní smerujúcimi k trestnému stíhaniu páchateľa, alebo
b) ak páchateľ spáchal v premlčacej dobe trestný čin nový, na ktorý tento zákon ustanovuje trest rovnaký alebo prísnejší.

(4) Prerušením premlčania sa začína nová premlčacia doba.
misoft
24.08.15,19:09
Ešte môže ... spred pol roka, ešte nepremlčané...
Peggynka
24.08.15,19:25
Ťažké bude dokazovať,že tie modriny spôsobil on.
Peggynka
24.08.15,19:31
Obráť sa tu: http://www.employment.gov.sk/sk/linka/
Majú tam poradkyne a určite sa ti podarí zorientovať sa lepšie v tvojom probléme,najmä ak sa cítiš ohrozená.
misoft
25.08.15,08:04
Som písal - foto z mobilu - možno, lepšia je lek. správa...
Peggynka
25.08.15,09:15
Jediná istota je volať policajtov a lekárska správa.Nechápem,prečo to tie ženy neriešia...teda chápem čiastočne,že strach :mee: