Cica2005
25.08.15,12:19
Potrebovala by som poradiť. Pracujem na HPP ako štátny zamestnanec. Momentálne som začala spolupracovať s internetovým portálom, kde zasielam články. Neviem aký typ spolupráce s nimi zvoliť, či prostredníctvom nejakého typu dohody alebo zmluvou o dielo podľa občianskeho zákonníka. Tiež, ako je to v danom prípade s odvodmi? aké povinnosti vyplývajú mne a aké tým, pre koho robím? ak niekto budete vedieť poradiť, budem veľmi rada. Ďakujem.
ivka70
25.08.15,10:30
Cica2005
25.08.15,10:38
ivka70 ďakujem za link, ale ten je neaktuálny. v súčasnosti je už platná iná legislatíva a aj štátny zamestnanci môžu mať príjem ale s menšími obmedzeniami. Takže žiaľ, ale toto mi nepomohlo.
Consultix
25.08.15,11:12
Podla mojho nazoru sa jedna o autorsku cinnost.
Cica2005
25.08.15,11:19
Consultix - Samozrejme, že sa jedná o autorskú činnosť, ktorá má aj príslušné autorské práva. Ale potrebujem vedieť, aký typ spolupráce zvoliť. Či na základe zmluvy o dielo alebo na základe dohody o vykonaní práce alebo inú formu. Tiež po novom mi nie je jasné, ako je to s odvodmi, keďže ak sa nemýlim, po novom sa z každého príjmu platia odvody.
Jana Motyčková
25.08.15,13:04
Ak je to autorská činnosť, tak buď zmluva o dielo (na vytvorenie článku) alebo licenčná zmluva (na vydanie už vytvoreného článku) podľa autorského zákona - alebo kombinácia týchto typov. DoVP nemôže byť uzatvorená na to, čo je predmetom ochrany podľa autorského zákona. Podľa typu zmluvy - vytvorenie diela je zdaňované + poistné obdobne ako živnosť, licenčné zmluvy sú zdaňované ako pasívny autorský honorár (podobne ako živnosť) ale neplatí sa z nich poistné do SP ani ZP
Consultix
25.08.15,15:07
Pripadne to moze byt aj zmluva o spolupraci, ktorej predmetom bude pravidelne prispievanie clankami, alebo inak definovana autorska cinnost. Primarne je potrebne osetrit autorske prava a vztahy v zmysle autorskeho zakona.