Luuuciiii
25.08.15,15:59
Dobrý deň,
oproti nám býva rodina kde majú invalida po porážke. Teraz vymysleli, že na schodište dajú namontovať výťah, zdvíhaciu plošinu aby ho nemuseli nosiť tých 10 schodov na vozíku, ale mohli ho usadiť na plošinu a zniesť. Lenže túto plošinu chcú namontovať na našu stranu schodov a tým pádom aj na našu stenu čo nám pri montovaní môže poškodiť stenu. Nehovoriac o obmedzení ako budeme chodiť po schodoch, hlavne ak plánujeme ešte aj dieťa a kočík tadiaľ už nebude možné vyniesť. Preto sa chcem opýtať aké sú možnosti riešenia, či sa dá niekde sťažovať a tieto úpravy na našej časti schodov nedovoliť keďže ide vlastne o spoločné nebytové priestory.
Vopred ďakujem za rady a postrehy!
sosak
25.08.15,14:21
Ponúkni sa, že zakaždým, keď bude treba invalida po porážke vyniesť hore a zniesť dole schodami, tak ho budeš zadarmo, kedykoľvek je to potreba sama vynášať. Potom by si pochopila, aké ťažké bremeno to je. Potom by susedia nemuseli " vymýšľať" s plošinou aby ti nepoškodili stenu.
------------------------------------------------------------
Doplnenie :s tou susedovou stenou trošku zavádzaš, pretože na jednej strane schodov je stena a na protiľahlej strane je zábradlie s madlom,
veronikasad
25.08.15,14:36
Nedá sa plošina použiť aj na detský kočík ?
Luuuciiii
25.08.15,14:39
Myslím, že otázka bola mierená úplne inak takže na práve uštipačnú odpoveď zvedavá nie som :) skús ty povoliť svojim susedom zásah do svojej steny keď nechcú poškodiť tú svoju a potom uvidíme aká múdra bude tvoja odpoveď :) ja sa pýtam z právneho hľadiska.
veronikasad
25.08.15,14:45
Je naozaj dôvodom, že plošinu chcu montovať na Vašu stenu to, že nechcú poškodiť svoju ? Nie je to nevyhnutné technické riešenie montáže ?
Tweety
25.08.15,14:45
obmedzenie ako budete chodiť? a že ten postihnutý teraz nemá ako, to už nikoho nezaujíma, však?
Tweety
25.08.15,14:46
AK sa na schôdzi v hlasovaní rozhodne, že sa to bude riešiť, môžeš sa sťažovať koľko chceš. Sú to spoločné priestory.
sosak
25.08.15,14:48
Na schodoch je predsa na jednej strane stena a na druhej zábradle s madlom. tak mi vysvetli tú susedovu stenu.
misoft
25.08.15,15:16
Luuuciii - poznáš pojem "spoločné vlastníctvo"? Asi nie, pretože by si vedela, že schodisko patrí v bytovom dome VŠETKÝM, teda i stena patrí všetkým - teda to nemôže byť "moja" stena, "susedova" stena. U teba v byte táto stena je síce tvoja, ale len do 1/2 hrúbky, z druhej strany (od schodiska) patrí i tebe, i susedovi oproti, i susedovi hore, i susedovi dole!
Okrem toho - tie "výťahy sú konštruované tak, že obmedzia ostatných len minimálne.
http://www.spig.sk/obchod_homedir/data/1241/obrazky/sikma-plosina-2.jpg
Ak použijú toto - chceš naznačiť, že ťa OBMEDZIA? Ty vidíš len to svoje, na suseda kašleš - nuž potom - ľutujem ťa!
buchač
25.08.15,15:17
Luuuciiii (Dnes 17:39) Myslím, že otázka bola mierená úplne inak takže na práve uštipačnú odpoveď zvedavá nie som skús ty povoliť svojim susedom zásah do svojej steny keď nechcú poškodiť tú svoju a potom uvidíme aká múdra bude tvoja odpoveď ja sa pýtam z právneho hľadiska.
============================
Uštipačnosť ???
Sosak je ešte véééľmi slušný.
-----------------------------------------

Ale poviem inak.
Aj keby som vedel tú správnu odpoveď, akože právnu (čo ale proste takáto neexistuje), tak by som ju neposkytol.
------------------------------------------
Dieťa ešte len plánujete a už máš/te problémy.
Kde je napísané, že vôbec nejaké bude ?

Ale ak sa zadarí oplodnenie, tak pevne verím, dúfam a aj prajem, aby sa dieťa narodilo zdravé.
...a toto je myslené bez irónie !!!

Ja len preto, aby si si/ste uvedomila, že kľudne môže nastať aj iná situácia.
Peggynka
25.08.15,15:31
V prvom rade sa informuj,o aký typ sa jedná.Sú na to normy STN EN 81-40 (274003)
a napr. tento sa nemontuje do steny,ale do schodiskových stupňov:
http://www.prekonajmespolubariery.sk/homeglide
Tweety
25.08.15,15:36
zrejme sa nechce informovať, jednoducho také niečo nedovolí, ľudia vedia byť niekedy ....
sosak
25.08.15,16:08
Aspoň zadávateľka otázky pochopila, že na susedovu stenu plošina nejde namontovať, pretože upravila svoje zadanie otázky.
Luuuciiii
25.08.15,16:08
áno vedia, napríklad medzi takých ľudí... patrí aj ten konkrétny sused, ktorý tu napríklad ešte v časoch keď nemal porážku útočil a vykrikoval na starú pani, susedku, ktorá si pred panelákom pestovala kvetinky. Kopal jej tu do psa a nadával jej, že ho obmedzuje keď si tu sadí a polieva. Napríklad. Nejde o to aký sú ľudia, ale asi na to máme svoje dôvody pre ktoré nám to nevyhovuje a to tu bývame traja. Takže prosím vás nesúďte keď neviete o danej veci viac. Len som položila jednoduchú otázku či o tom niekto vie niečo viac. Ale ak vás to irituje a nikto mi nie je ochotný dať rozumnú radu k téme len súdiť bez poznania faktov vypovedá to skôr niečo o vás ako mne. Ďakujem všetkým zúčastneným za rady a vyjadrenia ľútosti.
Tweety
25.08.15,16:11
čiže sa mu takto chcete odplatiť,
sosak
25.08.15,16:17
Ale sa odplatí osobe, ktorá sa stará o invalida po porážke.
buchač
25.08.15,16:21
Luuuciiii (Dnes 19:08) áno vedia, napríklad medzi takých ľudí... patrí aj ten konkrétny sused, ktorý tu napríklad ešte v časoch keď nemal porážku útočil a vykrikoval
==============================

Všade sa nájdu takíto...aj v našom vchode jeden taký pán.
Keď bol pri tej sile, tak vykrikoval, okrikoval, mentororoval, kázal, pindal, nadával...dokonca malé dietky.
Teraz je rád, že sa zvezie výťahom ku taxíku a hajde na onkológiu

Aj do mňa zapáral...ale ja som iný level - fásol, čo nechcel a potom bol kľud.
...a teraz ???
Už ho len poľutujem...


Čo Tebe bráni v takom istom konaní ?
Luuuciiii
25.08.15,16:28
Tým "na susedovu stranu" myslím na ich strane bytu. Predsa v každom paneláku od jedného bytu vedú schody hore a od druhého dole, nemyslela som tou susedovou stranou schodov zábradlie, ale schody, ktoré vedú ku ich bytu a nie k nášmu. Problém je v tom, že oni odovzdávali plány na družstvo, v ktorých bola plošinka vedená z ich bytu na ich schody a nie od nás. Tieto plány sme im samozrejme podpísali aj my. A zrazu prišli a začali robiť u nás pred dverami. Čo už samo o sebe nie je fér keďže sme videli a boli informovaní o iných plánoch a tieto boli aj odovzdané na družstvo. Je úplne prirodzené, že je človek z toho potom rozčarovaný a nepáči sa mu.
Zajtra zájdeme na družstvo a vyriešime si tu. Akurát som chcela poznať názor a skúsenosti iných, žiaľ stretol sa s nepochopením. Myslím, že aj vy keby ste mali prekračovať niečo čo ide priamo pri vašich dverách (a nie susedových ako to pôvodne malo byť) asi by ste nadšení neboli :)
Luuuciiii
25.08.15,16:31
sosak - zadanie otázky som neupravovala, teraz som prišla domov takže príspevky čítam len teraz a to ako to bolo myslené som práve vysvetlila
mareko
25.08.15,17:04
Žeby sebeckosť?
Luuuciiii
25.08.15,17:14
My sa tu nikomu nepotrebujeme za nič odplácať. To je jedna stránka veci, že kedysi on zakázal svojej žene umývať schody "na našej strane" a mohla len po polovicu ich dverí umyť. Ja to neriešim.
Ako som už písala, my sme im to podpísali tiež, ale dostali sme plány na ktorých táto plošina mala viesť od ich dverí a nie od našich a tu je celý ten problém. Nech sa páči, nech si to namontujú, ale nech tým obmedzia svoj prístup k dverám a nie náš (detto o stene).
Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale keď sa nás boli opýtať informovali nás inak (tieto plány, ktoré sme dostali my tiež odovzdali na družstvo). A zrazu prídu robiť a od majstrov, vlastne cudzích ľudí, sa dozvieme, že to má ísť ku našim dverám a nie ku ich ako nám to prezentovali. To je celé s čím mám problém. Ak to niekto nechápe tak ma to mrzí, možno keď sa dostane do podobnej situácie pochopí. Pýtala som sa len na skúsenosti iných a nič viac.
veronikasad
25.08.15,17:22
Lucia, a nezmenil sa plán montáže preto, že ak by bol namontovaný pri dverách suseda, nedostane sa s vozíkom z bytu ?
arizona
25.08.15,17:50
Ta plosina vas bude obtazovat minimalne. Nakolko,ked sa nepouziva,tak je sklopena ku stene.
Tie schody a stena nie je tvoja,su spolocne. Takze,ak vacsina vlastnikov suhlasit bude,tak si nepomozes...

Mozes sa akurat so susedom dohodnut,aby brali pri vystavbe do uvahy,ze vy budete musiet chodit s kocikom.

A bud vdacna,ze takuto situaciu nemusis riesit ty :-(

Doplnenie:
Ako sused oddovodnuje to,ze chce s vojvolne zmenit projekt a nechce tu plosinu namontovat na stenu susediacu s jeho bytom?
avalik
25.08.15,18:20
No tym schodom nerozumiem ... u nas vpanelaku su schody samostatne, mimo vchodov do bytu ... u rodicov, zase zhora je medziposchodie, kde nestoji vytah a k vytahu idu schody popri susedoch ... takze nie v kazdom panelaku su schody umiestnene tak ako u vas
arizona
25.08.15,18:30
ak dostali povolenie na postavenie tej plosiny na zaklade nejakeho projektu,musia ho dodrzat. Na to sa samozrejme mozes ohradit a ziadat dodrzanie povodneho planu a navrhu.
Luuuciiii
25.08.15,18:31
nie, pretože tú plošinu by mali na stene, pri vchode do bytu. Kým takto ju tu máme mať my. Oni to tu všetko najprv zamerali, pofotili, spravili plány, následne nás susedia oboznámili, ukázali plány, podpísali sme im to a zrazu prišli montovať a už z opačnej strany ako to pôvodne malo byť. A o žiadnej zmene nás nikto neinformoval i keď sa nás to týka. Nevadí,zajtra si to pozisťujeme a budeme múdrejší :) len som chcela nejaké rozumné info či na to majú nárok a čo môžme my už dnes :)
Existujú totiž aj bezbariérové paneláky, ktoré sú určené práve pre takýchto ľudí, tam to je ok, ale to je iná vec.
Consultix
25.08.15,18:38
Okrem toho, nie je to Vasa stena, ale stena vsetkych. Ktora mozno ohranicuje Vas byt, ale je spolocna.
A zaroven aj priestor, v ktorom by mala byt plosina instalovana je spolocny priestor. Z toho dovodu samozrejme mozes nedat suhlas s jej umiestnenim, ale dufam (a predpokladam), ze budes jediny neprisposobivy vlastnik v danom objekte, ktoremu prajem, aby si nikdy nemusela byt odkazana na to, aby si musela inych ziadat o pomoc, ci suhlas v podobnej veci. Bez negativneho podtonu.
korela
25.08.15,18:52
Situáciu chápem, ale susedia mohli dopredu oboznámiť a vysvetliť túto technickú zmenu rodine Luuuciiii, bolo by to slušné, pretože oni súhlasili s iným riešením.
Netreba hneď všetko riešiť emotívne. Ak sa ešte dá, bolo by vhodné sa spýtať, prečo prišlo k zmene. Na to snáď nárok majú.
Komunikácia je predsa základom dobrých vzťahov.
Možno jedným z dôvodov zmeny umiestnenia je celkom prozaický, nainštaluje sa zariadenie, ktoré si mohli dovoliť, resp. na ktoré im prispel štát, alebo bol tento typ k dispozícii.
Ja by som mala skôr obavy z prenosu možného hluku zo zariadenia, ak bude uchytené v stene. Ale počas dňa by to nemalo prekážať, a tiež záleží na tom, ktorá miestnosť susedí so schodiskom.
Viera R.
26.08.15,06:25
Na rodinnom dome mojich rodičov bola namontovaná plošina, podobná tej, ktorá je na obrázku. Mama (cca 105 kg + vozík) ju využívala 2 roky. Stenu rodinného domu to nijak nepoškodilo.
ivka70
26.08.15,06:29
Zjavne ide o bytovu dom, kde vytah stoji na medziposchodi a k bytom sa ide bud hore alebo dolu od vytahu .... preto maju 2 moznosti, bud vyjst vytahom o medziposchodie vyssie a zist dolu plosinou (a hore, ak odchadza) alebo ist vytahom o medziposchodie nizsie a ist tym druhym schodistom k bytu.
Luuuciiii
26.08.15,06:48
Ide aj o hluk, aj o to, že tam idú vraj desiny skrutky a dá sa to len prieklepovou vŕtačkou montovať čo nám steny a malovku môže poškodiť a bude to stále praskať.
Tá stena susedí u nás práve zo spálňou a presne pri tej stene máme postel takže aj to je samozrejme problém, ak by ho nosili napríklad k lekárovi čo zvyknú ísť už ráno pred 6 tou vadilo by to dosť. Tak isto sme sa rozprávali aj s druhými susedmi, ktorých sa to bude týka a tí dokonca o ničom nevedeli a tiež ostali šokovaní, že tak isto tam majú spálňu a ročné dieťa a sú zásadne proti. Práve kvôli názorom, ktoré ste tu popísali sme sa bavili aj s ďalšími susedmi. Možno človek na problém hľadí inak ak sa to dotýka jeho osobne a inak ak má radiť niekomu cudziemu.
Na bytovom nás oboznámili s tým, že síce sú to spoločné priestory, ale aj my sme vlastníkmi predmetnej steny teda nemajú nárok to na našu stenu montovať bez nášho súhlasu. Ráno sme išli hneď k susedke s tým, že teda si to neželáme na našej stene a strane a nechceme jej zle, že nech si to montuje ku sebe a viac neriešime a nemáme problém. Nech nám len podpíše papier, že sme ju oboznámili s naším nesúhlasom a bude to stavať na svoju stranu. V takom prípade nebudeme náš nesúhlas vyjadrovať písomne na bytovom a môže si to dať aspoň k sebe. Na to nám zabuchla dvere, že aj tak to bude u nás, lebo ona nechce aby pri svojich dverách mala konštrukciu a nič nám nepodpíše (a nám to vyhovovať má). Čiže dohodnúť sa s ňou nedalo čo je jej škoda pretože teraz nám neostáva iné len nahlásiť náš nesúhlas na bytovom a stavebnom úrade a jej poslať naše vyjadrenie poštou keďže nám ho neprevzala osobne.
sito
26.08.15,07:44
Dobré by bolo foto tých schodov k vášmu bytu a ich bytu. Ale, ak je priestor a možnosť to spraviť pri ich byte, tak pri ich, nie pri tvojom.

Inak ty si vlastníčka bytu, byt je priestor v dome, slúži na bývanie. Jednotlivé byty v dome sú oddelené spoločnými časťami. Čo sú spoločné časti domu?

" Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

Sú aj spoločné zariadenia.

"Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."

Tá plošina nebude spoločné zariadenie, potrebuje projekt, aby neprekážala v únikových cestách z domu, neohrozovala ostatných spoluvlastníkov domu a súhlas nadpolovičnej väčšiny. Má To? Ak, dodržuje, postupuje podľa toho?
arizona
26.08.15,08:55
Doplnene
BXLmiami
26.08.15,09:00
Neuveriteľná otázka.Mimochodom,odkiaľ vieš že zajtra nebudeš tú plošinu potrebovať ty?Karma je svi**.