lipanek
25.08.15,16:11
Dobrý deň, plánujem vložiť používané súkromné osobné auto do podnikania (s.r.o.). Zaujímalo by ma, či je nevyhnutné dať oceniť auto znalcovi (znalecký posudok) kvôli vstupnej hodnote do účtovníctva a následým daňovým odpisom, alebo stačí moj odhad hodnoty na základe porovnateľných áut, ktoré su aktuálne v ponuke na trhu. Alebo iný postup? ďakujem.
Tweety
25.08.15,14:12
Znalecký posudok nie je potrebný.
lipanek
25.08.15,14:24
Dakujem. A ako stanovim hodotu auta tak aby to nemohla kontrola napadnut?
Consultix
25.08.15,15:18
Upresni prosim, aky pravny ukon mas na mysli pod pojmom "vlozit"? Predat do sro / kapitalizovat / darovat?
lipanek
25.08.15,16:58
Ide mi o to aby som mohol znizovat zaklad dane. Auto bude v aktivach a bude sa odpisovat a zaroven si chcem uplatnovat naklady s prevadzkou auta (benzin, opravy poitenie a pod.) takze forma "vlozenia" nie je dolezita, resp. ak vies popisat rozdiely a ukony ktore su spojene s: predaj do firmy, kapitalizacia, darovanie, budem vdacny. mozno jeden z modelov ktore popisujes bude pre mna vhodnejsi nez iny. dakujem.
Consultix
25.08.15,18:30
Pri predaji majetku spolocnika do sro je v pripade hodnoty vyssej ako 10% ZI nutny znalecky posudok, ktory zaroven musi byt ulozeny v zbierke listin. Musel by si riesit danove hladisko seba, ako fyzickej osoby...

Darovanie by znamenalo nepenazny prijem, teda vynos, ktory by sa rozpustal subezne s odpismi, takze nedosiahnes zelany efekt - znizenie zakladu dane.

Kapitalizacia predstavuje vklad spolocnika do spolocnosti. Jedna sa o (v principe) nenavratny vklad do imania spolocnosti, ktory sa ale nezapisuje do OR, nakolko sa nejedna o vklad do zakladneho imania. Takto nadobudnuty majetok sa ocenuje reprodukcnou obstaravacou cenou a vo forme odpisov sa premietne do danovych vydavkov.
lipanek
28.08.15,12:47
Dakujem. Uz rozumiem. Z moznosti by teda prichadzala do uvahy len kapitalizacia.
1. Je v tomto prípade potrebný znalecký posudok?
2. Ako sa uctuje kapitalizacia. Na strane aktiv je to jasne; ale na strane pasív do ostatnych kapitalovych fondov? Len pre istotu, cez vysledovku to teda tiez neprebehne?
Consultix
30.08.15,03:30
1. Znalecky posudok nie je nutny. Takto obstarany majetoj sa ocenuje tzv. reprodukcnou obstaravacou cenou, teda cenou, za kolko by sa to auto standardne predavalo.
2. Zmluva o prevode prav j dlhodobeho hmotneho majetku do vlastneho imania spolocnosti: 042/413 Vysledovky sa to tyka po zaradeni na urovni 551/082 pri odpisovani tohoto majetku.
kubkokubko
23.11.16,08:27
Môže takúto kapitalizáciu majetku nejako urobiť živnostník na s.r.o.? Alebo keď je ako konateľ v s.r.o. musí najprv majetok preradiť do osobného vlastníctva a potom kapitalizovať do s.r.o.?
uzivatel_porada1
11.06.20,06:23
ja by som tiež chcela vedieť, či sa to tak môže? ako ste nakoniec postupovali?