timejka200
25.08.15,20:33
Mám viac nákupov potravín napr. z BILLY )( sme jedálen, sro) , za mesiac mám aj 30 bločkov na každom sú suroviny - môžem to zaúčtovať na konci mesiaca jedným účtovným zápisom ?
Consultix
25.08.15,18:46
Dennodenne sa stretavam s nazorom, ze su suhrnne doklady v poriadku a niekolko ludi na Porade a inde uz argumentovalo "mne to na kontrole preslo".

Napriek tomu som toho nazoru, ze Zakon o uctovnictve to nepovoluje:

§ 11 Účtovný zápis
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
Ak za kazdu cenu chce ucotvna jednotka uctovat suhrnne doklady, tak navrhujem to riesit formou vyuctovania zamestnanca/spolocnika, ktory ku koncu mesiaca predlozi nakupy, ktore hradil z vlastnyc prostriedkov a tie mu spolocnost preplati. Bezne je to akceptovatelne napriklad v pripade PHM.
avalik
25.08.15,18:48
Aj by si mohla, ale ako ti bude sediet sklad? Pocas mesiaca pri vydaji surovin pojdes do minusu?
timejka200
26.08.15,04:56
ja nevediem sklad , ja to dávam na 501 do spotreby....tak to robím už druhý rok...
karakul
26.08.15,05:49
k názoru Consultix - "Dennodenne sa stretavam s nazorom, ze su suhrnne doklady v poriadku a niekolko ludi na Porade a inde uz argumentovalo "mne to na kontrole preslo. Napriek tomu som toho nazoru, ze Zakon o uctovnictve to nepovoluje..."

Ja patrím medzi tých niekoľko ľudí, ktorí majú iný názor, ktorý však korešponduje okrem ustanovení zákona o účtovníctve i postupov účtovania i s výkladom FRSR:

"Otázka č. 5 – Vyhotovovanie účtovných dokladov a účtovanie účtovných prípadov

Musí byť každý jednotlivý účtovný prípad zaúčtovaný na základe účtovného dokladu v účtovných knihách samostatne, alebo sa môžu účtovné prípady zoskupovať, sumarizovať tak aby mohli byť zaúčtované v účtovných knihách jedným účtovným zápisom za určité časové obdobie?

Odpoveď
Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona. Účtovné zápisy sa môžu vykonávať aj na základe súhrnného účtovného záznamu/dokladu, ktorým sa zoskupujú jednotlivé účtovné záznamy, s cieľom poskytnúť súhrnnú informáciu o rovnorodých účtovných prípadoch (uskutočnených hospodárskych alebo účtovných operáciách), tak aby v účtovnej jednotke bolo možné preukázať mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia (§ 3 ods. 3 postupov účtovania jednoduchého účtovníctva)."

citované zo: https://podpora.financnasprava.sk/743400-%C3%9A%C4%8Dtovn%C3%BD-doklad-obsah-vyhotovenie
Consultix
26.08.15,15:32
Dakujem za reakciu, predmetny link som nepoznal. Samozrejme nechcem nikoho presviedcat, len to vnimam ako debatu a zdielanie si nazorov.
V uvedenom dokumente sa v uvode pise:
"Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom, aby účtovný prípad bol z dokladu identifikovateľný a zrozumiteľný a aby sa dal správne zaúčtovať."
Mne sa zda, ze toto so suhrnnym dokladom nekoresponduje. Aj ked je mi jasne, ze sa to bezne robi a akceptuje. Vidim v tom principialny problem: Zakon nieco hovory a spravca dane to vysvetluje inak (benevolentnejsie). Ale co ak nabuduce (opat) zacnu vysvetlovat zakon po svojom, protichodne s jeho znenim.
A este k tej otazke c5: Odpoved sa odvolava na Postupy JU, takze aka je situacia v PU?