Arťo31
26.08.15,08:57
Ahojte. Kupujem dom ktorý bol nadobudnutý do vlastníctva darovaním. Darca je mŕtvy. Podpisy na darovacej zmluve boli overené notárom. Na LV je jeden majitel, nie sú tam žiadne ťarchy. Existuje tu riziko že pri napadnutí darovacej zmluvy dedičmi by som mohol prísť o dom ktorý už budem vlastniť? Ďakujem.
Arťo.
ivka70
26.08.15,07:05
Take nejake riziko existuje vzdy, aj pri nehnutelnosti nadobudnutej kupou.
Zvycajne je minimalne.
Predavajuci by ti musel vratit peniaze, ty dom, ktory on predal, ak by sud napr. urcil, ze nebol jeho pravoplatnym vlastnikom v case predaja.
Mas podozrenie ,ze darovacia zmluva je napadnutelna?
Chobot
26.08.15,07:31
Jediné riziko je, že by darovacia zmluva bola z nejakého dôvodu neplatná (napr. nespôsobilosť darcu na právne úkony). Ale to by bolo pri akejkoľvek zmluve.

Darca od teba nemôže požadovať dar späť. To môže len od obdarovaného, ak sú naplnené skutkové dôvody na vrátenie daru podľa obč. zákonníka. Ak obdarovaný dom predal, tak tebe dom nemôžu zobrať. Ten, od koho si ho kúpil, by musel darcovi plniť iným spôsobom, napr. peňažne.

Ak by sme ale takto uvažovali, tak akákoľvek kúpa nehnuteľnosti je riziková. Toto sú všeobecné riziká, ktoré sa môžu pri ktorejkoľvek transakcii. Potom by nikto nič nekupoval.
Arťo31
26.08.15,07:35
Myslím že by darovacia zmluva nemala byť napadnutelná, napriek tomu že tam chýba štandardná časť : ..zmluva je podpísaná bez nátlaku,....Keďže notár osvedčuje aj spôsobilosť darcu darovať.
Chcem mať väčšiu istotu a nikde sa nemôžem dopátrať ako by sa to súdne riešilo ak by niekto z pozostalých napadol darovaciu zmluvu a náhodou by súd vyhral.
Ak je to tak, že by ma z domu nemohol nikto vysťahovať kým by mi predávajúci nevrátil peniaze tak sa nemusím až tak obávať.

Bál som sa, že by som naďalej musel splácať hypotéku, dom by som už nevlastni a ani by som tam nemohol bývať a musel by som sa súdiť s predávajúcim o vrátenie peňazí....
ivka70
26.08.15,07:49
Darovaciu zmluvu moze napadnut len darca.
pozostali nie. Za svojho zivota si so svojim majetkom moze robit co kto chce .... pozostali nemaju narok ani za zivota ani potom do darovania nieco hovorit.

A tu formulku neries, ak to kataster zapisal bez vyhrad, darovacia zmluva bola ok.
dmc
26.08.15,17:56
...v tomto pripade ako popisujes nieje riziko neplatnosti vyssie ako pri kupe. Spavaj kludne.
clen
03.09.15,07:06
no, riziko je vzdy, mozes to osetrit v zmluve, ze v pripade ak by sud urcil za vlastnika niekoho ineho ako predavajuceho, je povinny vratit ti kupnu cenu...