ivička
31.05.06,12:08
Ahojte!
Mám takú otázku - môžem zaplatiť faktúru na 1.100.000,- Sk v hotovosti cez pokladnu výber z účtu - príjem do pokl. - výdaj z pokl. Ide totiž o to, že mi bolo povedané, že danováci robia problémy keď sa dáva taká veľká suma na výdavkový pokl. doklad. Poraďte aké máte s tým skúsenosti. Vďaka.
účtovník 007
31.05.06,10:15
Zaplatiť môžeš. Zákon o DPH už nepredpisuje, za akých podmienok je možnosť odpočítania DPH pri hotovostnej platbe . Ani zákon o dani z príjmu Ti takúto transakciu nezakazuje. Ale výber do pokladne a odovzdanie takej sumy v hotovosti ,určite robí z tejto transakcie -transakciu podozrivú. Ja by som určite išla cez úhradu BÚ.
Fany
31.05.06,10:15
Ja v tom nevidím problém, ak sa riadne vypíšu VD a PD. Kedysi bolo, že ak suma DPH prekročila 300 tis, muselo sa platiť bankou, ale teraz myslím, to už neplatí. Môj názor. A neviem, prečo by musela taká transakcia prejsť bankou. Sú s tým iba poplatky a papierovačky a čakačky. Nikde nieje napísané, že takú sumu musíš mať v banke. Prečo nie napr. aj doma v pančuche. To je každého vec.
Bambi23
31.05.06,10:19
U nas sa to robi bezne, aj vacsie sumy vyplacame v hotovosti. Ide totiz o to, ze niektore nase dodavatelske firmy maju napriklad zablokovane ucty a tak si chodia po vyplatenie zakazky v hotovosti. Niekedy sa to zda divne, ale pri velkych obratoch, napriklad stavebne firmy, staci, ze nedodrzia termin nejakej uhrady a hned sa kazdy obracia na exekutora a zablokuje ucet. Mne to bolo spociatku tiez take "divne", ale uz som si na to zvykla. Nie je to asi velmi "koser" ked na to danovaci pozru, ale vysvetlit sa to da.
Zita5
31.05.06,10:26
Ja v tom tiež nevidím problém pokiaľ je to vyplatenie košér , súhlasím s tým ako bolo písané vyššie , že daniarom sa takéto transakcie zdajú podozrivé , ale na druhej strane majú možnosť pri daňovej kontrole preveriť si obchodnú transakciu zo strany príjemcu v rámci dožiadania .

Ale...... nie je nad úhradu bankou .....;) , je to vždy lepší spôsob platby , to si musíme priznať .:)
účtovník 007
31.05.06,10:35
.

Ale...... nie je nad úhradu bankou .....;) , je to vždy lepší spôsob platby , to si musíme priznať .:)

Úplne súhlasím. Keby sme sa na problém pozreli ale z opačnej strany- ak má firma zablokovaný účet, obvykle má aj zákaz nakladať s majetkom. Ak prevezme peniaze v hotovosti a z nich zaplatí iného veriteľa ako jej ukladá exekučný príkaz- hovorí sa tomu znevýhodnenie veriteľa(alebo obchádzanie veriteľa). Je to dosť nebezpečná vec, ak na to príde exekútor. Ale to nie je Váš problém. Vy ste zaplatili, máte doklad...môžete pokojne spávať.
Bambi23
31.05.06,10:57
Úplne súhlasím. Keby sme sa na problém pozreli ale z opačnej strany- ak má firma zablokovaný účet, obvykle má aj zákaz nakladať s majetkom. Ak prevezme peniaze v hotovosti a z nich zaplatí iného veriteľa ako jej ukladá exekučný príkaz- hovorí sa tomu znevýhodnenie veriteľa(alebo obchádzanie veriteľa). Je to dosť nebezpečná vec, ak na to príde exekútor. Ale to nie je Váš problém. Vy ste zaplatili, máte doklad...môžete pokojne spávať.

S tym sa naozaj da len suhlasit, ale ja ako uctovnicka som "vedenie" na to hned upozornila. Rozhodnutie ostava na nich.
Ale ja nedam dopustit na bankove uhrady :)