luckeysoon
26.08.15,22:09
Dobry den,

potrebujem aby mi niekto polopatisticky vysvetlil nasledujuci problem. Od septembra budem zivnostnik a budem vyuzivat sukromne auto v podnikani. Na jednej stranke sa docitam o cestakoch, na druhej o knihe jazd a mam z toho strasny mišung.

Musim sa v pocas uctovneho roka rozhodnut pre jednu formu dokumentovania jazd (cestaky alebo kniha jazd) alebo to mozem kombinovat alebo musim oboje alebo existuju nejake pravidla kedy cestak a kedy kniha jazd??

Neviem ci to s tym bude mat nejaky suvis ale len chcem podotknut ze charakter mojho podnikania spociva v tom ze budem vacsinu dni z roka sedet vo svojej prevadzke a sem tam budem jazdit za svojimi zakaznikmi na slovensku a v cechach. Planujem si kupovat stravne listky na kazdy pracovny den.

Viem ze do cestakov sa zaratava aj stravne tak preto som tak obsirnejsie zhrnul situaciu. Dufam ze sa tu najde dobra dusa ktora mi to raz a navzdy objasni.

Dakujem velmi pekne :)
KEJKA
26.08.15,20:32
a/ Kniha jázd=KJ, ak máš auto v obchodnom majetku, teda ho kúpiš ako živnostník a budeš ho odpisovať, prípadne ho preradíš z osobného majetku do "firemného"
b/ cesťáky - ak si auto ponecháš v osobnom majetku,vtedy vykazuješ odjazdené km (oplatí sa, ak máš možnosť najazdiť viac km, čo píšeš, že nemáš, prípadne aj vtedy ak je auto staršie ako 3-4 roky, lebo už nemáš možnosť dostať do nákladov obstarávaciu cenu vo forme odpisov). Tento spôsob sa oplatí aj v prípade, že je auto staré a vyžaduje zvýšené náklady na údržbu, opravy, servis a pod.
kombinovať sa to nedá.
luckeysoon
27.08.15,08:28
Dakujem takze v kazdom pripade musim vyplnat cestaky. Este doplnujuca otazka. Znamena to ze kazdu 1 cestu si musim vyplnat? Napr idem za zakaznikom 20km u ktoreho sa zdrzim nejaky cas a potom idem do svojej prevadzky. Na tuto jednu operaciu si vyplnim cestak v sumare na 40km za ucelom cesta k zakaznikovi?

Dakujem :)
veronikasad
27.08.15,08:55
Pracovne cesty môžeš vykazovať na jednom cestovnom príkaze v rámci mesiaca.
Tiež si môžeš napr. stiahnuť bezplatný SW na JU z Krosu (ALFA+), v ktorom je prehladná kniha jázd aj s výpočtom náhrad, ktorá cestovné príkazy nahradí.
Katka1010
18.01.16,18:34
chcem s len uistit, ci tomu dobre chapem - szco ma adresu podnikania na adrese c. 1, pracu vykonava na adrese c. 2..chodi tam kazdy den autom..moze si uplatnit auto - nahradu 0,183 za kazdy km a k tomu PHM podla spotreby a cenu podla statistickeho uradu?
Miroslav
28.06.16,07:26
Podľa mňa, ak si nebudeš účtovať diéty-stravné, stačí ti aj kniha jázd kde sú uvedené kilometre, základná náhrada aj náhrada za PHL. je to rýchlejšie a jednoduchšie na vypisovanie. Ak chceš k tomu aj stravné, musíš vypísovať cestovné príkazy a knihu jázd nepotrebuješ. Napríklad AUTOPLAN vie oboje. Vyskúšaj.
jakubzemko
28.06.16,08:32
Musí ísť o výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonávate. Čiže ak pôjdete nakúpiť tovar, za zákazníkom, na školenie a podobne - to je daňovo uznané. Ak idete z domu do miesta svojej prevádzky v ktorej činnosť vykonávate pravidelne - to nie je daňovo uznané