DaraB
27.08.15,06:50
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na prechod dlhov na žijúcich dedičov, resp. ako to je pri novoobjavenom majetku. Švagriná zomrela pred rokom. Zostal po nej syn. V čase úmrtia mala iba dlhy vymáhané exekútormi, ale žiadny majetok. Ešte žije jej matka, ktorá je však chorá. Podľa zákona by zrejme po smrti mojej svokry zdedil jej majetok môj manžel ako syn a druhú polovicu svokrin vnuk, keďže švagriná je mŕtva. Mohli by exekútori siahnuť na tú jednu polovicu bytu, ktorú by zdedil môj synovec, aby sa vysporiadali dlhy nebohej švagrinej? Ďakujem vopred za radu.
ivka70
27.08.15,05:54
A preco neodmietli za malolete dieta dedicstvo ako celok, ak boli dedene len dlhy? Prebehl obvobec dedicske konanie po nej?
buchač
27.08.15,05:59
Mám dojem, že aj hej...ALE to je zložitejšie, ako sa to zdá.
DaraB
27.08.15,06:00
dedičské konanie neprebehlo a dedičstvo ako celok nebolo odmietnuté, nakoľko jej syn je čiastočne postihnutý, je v Detskom domove a štát to vôbec neriešil ... komplikovaná situácia.
ivka70
27.08.15,06:02
A co exekucie, ktore svagrina mala? Oznamil niekto jej umrtie aspon exekutorom?
Synovec nema urceneho opatrovnika?
Mária27
27.08.15,09:34
Ak exekútori ešte exekúcie nezastavili, môžu. Spoluvlastník má predkupné právo aj u exekútora.
Ak by babka previedla byt na dedičov napr. darovaním a do troch rokov by nezomrela, exekútori by už na byt nemohli siahnuť.
DaraB
27.08.15,10:35
ďakujem za radu.