Melichová Jana
27.08.15,12:18
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je možné, aby som neprevzala objednávku cez internet (objednala som si fotoknihu) z dôvodu, že som zadala objednávku, odklikla, ale spadol mi intenet a tak tak som v domnení, že tá prvá neprešla urobila ešte jednu. Hneď som písala do tej firmy a chcela sa informovať a oznámili mi, že mám dve objednávky a nedajú sa zrušiť (večer som zaslala objednávku a ráno som hneď písala - iba že tento mail už neviem nájsť vo svojom archíve). Takže mi prišla jedna objednávka a tú druhú som si neprevzala. Teraz mi napísali, že objednávku mi zasielajú opätovne a v prípade, že si to neprevezmem, tak "Pokiaľ neprevezmete objednávku po druhýkrát, bude táto odovzdaná nášmu právnemu zástupcovi na vymáhanie pohľadávky". Môžem im poslať list, v ktorom podľa občianskeho zákonníka odstupujem od zmluvy? a ak áno, tak do akej lehoty to môžem urobiť?
JAJA11
27.08.15,10:24
chyba je, že neviete nájsť ten mail.... ten by stačil na to, aby vás nemohli nútiť odobrať objednávku, ktorú ste zrušili..... takto je to len o tvrdení, ktoré nemôžete dokázať... skúste prehľadať odoslanú poštu, snáď sa tam niekde ešte nachádza.....
Melichová Jana
27.08.15,10:30
to je zlé. maily sa archivujú iba 3 mesiace. S týmto už nič neurobím. Takže to musím teda prevziať a uhradiť cca 50€? Nie je žiadna zákonná možnosť?
Peggynka
27.08.15,10:34
Tovar prevezmi a zašli späť (náklady na poštovné ale znáša kupujúci):
http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/returning-unwanted-goods/index_sk.htm
No,ak je to záležitosť stará 3mesiace,tak žiaľbohu.A postup určite je v Obchodných podmienkach.
JAJA11
27.08.15,10:51
v tomto prípade ide o personalizovaný tovar a nie je možné od neho odstúpiť (fotokniha)... jediné čo by pomohlo, je nájsť ten mail, alebo dokázať, že neprišli 2 potvrdenia o prijatí objednávky a odberateľ nevedel, že ju majú v systéme 2 x......
ja by som skúsila odvolať sa na zduplovanú objednávku, čo mohlo aj dodávateľa napadnúť, že to nie je v poriadku (asi si ťažko niekto objedná tú istú fotoknihu 2 x.......)
Peggynka
27.08.15,10:54
Aha,to som si neuvedomila...tiež ma prekvapilo,že maily má archivované len 3mesiace :mee:
JAJA11
27.08.15,10:59
hej, uchovávať maily len 3 mesiace nie je dobré.... ja mám odložené maily aj 5 rokov, čistím, až keď nie je miesto :-)
misoft
27.08.15,11:05
Podľa toho kde a ako. Niektoré poštové servery (pokiaľ nie je nastavená voľba zmazať po prečítaní i zo servera) to majú uložené i rok.
Melichová Jana
27.08.15,11:15
To máme tak nastavené vo firme. S tým ja nemôžem nič urobiť. Keby som to radšej vtedy riešila cez súkromný mail, tak to určite mám. Takže nemám už nad čím špekulovať. Teraz je to už stratené. Budem mať dve rovnaké knihy. Možno niekomu z rodiny darujem. :-)
právnik-probono
27.08.15,18:36
Dobrý večer,

na úvod by som rád poukázal na časť z Vášho zadania (citujem), "...Hneď som písala do tej firmy a chcela sa informovať a oznámili mi, že mám dve objednávky a nedajú sa zrušiť...", z čoho pre zatiaľ vyplýva, že uvedeným e-mailom ste sa nedomáhali zrušenia objednávky, ale len poskytnutia informácie ku nej. Nakoľko sa podľa Občianskeho zákonníka listiny posudzujú podľa obsahu, skutočnosť, či ste sa predmetným e-mailom domáhali len poskytnutia informácie alebo aj odstúpenia od objednávky by sa spoľahlivejšie dala ustáliť a k veci zaujať stanovisko až po dôkladnom preštudovaní si celého obsahu e-mailu. Ďalej vo všeobecnosti platí, že každý e-shop musí mať všeobecné obchodné podmienky, ktoré sú automaticky súčasťou kúpnej zmluvy (zmluvy o dodávke diela...) na diaľku a tieto by mali ustanovovať aj podmienky storna. Pravdou je, že v tomto prípade zlyhala technika a tak nepochybila ani jedna strana. Z logického aspektu veci mi však nie je celkom jasné, že prečo dodávateľ, aj napriek tomu, že sám skonštatoval, že objednávka na výrobok bola zadaná duplicitne ("... a oznámili mi, že mám dve objednávky ...") tento výrobok aj duplicitne dodal. Týmto sa v podstate nepriamo aj spolupodielal na škode, ktorá mu vznikla na poštovnom pri neprevzatí si v poradí druhej zásielky adresátom. Vo všeobecnosti však platí, že dodávateľ má oproti objednávateľovi nárok na náhradu škody (poštovného), ak mu takáto škoda vznikla. Objednávateľ by sa vedel tohto obliga zbaviť, ak by preukázal, že túto škodu nezavinil (napr. aj tým e-mailom, alebo argumentujúc, že dodávateľ na duplicitu objednávky poukázal a napriek tomu ju aj v takom stave dodal).
právnik-probono
27.08.15,18:40
ešte doplním: zo zadania nie je jasné, že či druhá objednávka bola urobená ešte v deň tej prvej, ak áno, vyvstáva ďalšia otázka a to, že prečo neboli obe fotoknihy dodané v jednom balíku, kde by sa za poštovné zaplatilo iba raz.
Peggynka
27.08.15,20:25
Nerobia to ani e-shopy,okamžite priradia objednávke číslo a objednávka urobená za pár minút nato už má iné číslo.Mám skúsenosť :)