zelenalopata27
27.08.15,15:27
Objednal som si na dobierku tovar, ktorý pravdepodobne po chybe predajcu stál v internetovom obchode 0,00€. Prišiel mi mail potvrdzujúci objednávku s cenou 0,00€ + 3,50€ za poštovné a balné. Po mojej objednávke predajca na stránke cenu napravil. Má predajca právo len tak moju objednávku zrušiť, alebo zmeniť cenu, keď moja objednávka bola potvrdená?
taiko
27.08.15,13:46
:mimotemy dobre rozumiem, ze chces zneuzit chybu predajcu vo svoj prospech a prist zadarmo k tovaru ?
misoft
27.08.15,13:57
Už raz taký prípad sa vyskytol. A vyhral to zákazník!
misoft
27.08.15,14:03
Asi takto - pokiaľ by si mal uloženú kópiu ich stránky s tou sumou (0,00€) a ohradil by si sa, že si objednával podľa ich ponuky - museli by to akceptovať.
Nemali by právo tvoju objednávku zrušiť, prípadne upraviť. Objednávka je záväzný doklad podľa stavu, kedy sa to objednávalo - teda v čase, keď predajná cena bola 0,00€ a predajca by to musel dodržať.
Dôvod: v tej dobe zákazník sa orientoval podľa uvedenej ceny a tá bola záväzná pre uzavretie objednávky. Pokiaľ by sa (i na základe dokladov) zákazník bránil právnou cestou - predajca by prehral. Zákon na ochranu spotrebiteľa vraví, že cena v čase predaja/kúpy je záväzná - inak by sa to považovalo za klamanie zákazníka!

Už raz bol takýto prípad, bola uvedená cena, pričom des. čiarka bola posunutá o 1 miesto vľavo (príklad: miesto 250 tam bolo 25,0) - zákazník mal o tom dôkaz - kópiu webovej stránky, kde to bolo uvedené. Obchod sa bránil technickou chybou - SOI i následne súd rozhodol - platí cena, ktorá v čase uzavretia objednávky bola zverejnená.


Ale z hľadiska morálky - je to vychcanosť zákazníka....

A doplním:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#p14a
§12 - celý, §13, §14
zelenalopata27
27.08.15,14:23
Ďakujem za odpoveď. Chcel som to vedieť len na báze teoretickej, inak to asi aj tak nechám tak a nikoho žalovať nebudem.
misoft
27.08.15,14:30
Aby si žaloval, musel by si mať dôkazy - a dám krk na to, že kópiu webovej stránky nemáš. Takže to len pre informáciu.
zelenalopata27
27.08.15,14:34
Faktúra by nebola dostatočný dôkaz?
bjuty smis
27.08.15,14:35
ako zadarmo ?
a poštovné mu kto zaplatí ?
právnik-probono
27.08.15,18:14
Dobrý deň,

je potrebné sa oboznámiť so všeobecnými obch. podmienkami e-shopu, ktoré sú súčasťou uzavretej kúpnej zmluvy na diaľku a ktoré vo väčšine prípadov obsahujú ustanovenie o možnosti zmeny kúpnej ceny výrobku, avšak predávajúci má povinnosť túto skutočnosť kupujúcemu bezodkladne oznámiť a kupujúci má právo od zmluvy odstúpiť. Opačný prípad, teda anulácia kúpnej zmluvy predávajúcim z vyššie uvedeného dôvodu je nezákonná.

Vec má aj morálnu stránku na ktorú poukazoval užívateľ "taiko", kde podľa všetkého prišlo k technickej chybe a teda pri uvedení kúpnej ceny na e-shope zaúradovala tzv. "vyššia moc" a toto by nemalo byť na ťarchu predávajúceho. Každý podniká preto, aby bol aj ziskový. Všetko je to podľa môjho názoru o konsensuálnom riešení problému predávajúceho s kupujúcim, avšak určite nie spôsobom, že predávajúci na základe tohto autoritatívne anuluje zmluvu.
arizona
27.08.15,18:32
Podobne pripady sa uz stali,precitaj si vyjadrenia odbornikov http://www.zive.sk/clanok/101834/e-shop-nechce-dodat-tovar-kto-je-v-prave
právnik-probono
27.08.15,19:02
ešte doplním podstatnú info: predávajúci má zákonnú možnosť zmeny kúpnej ceny iba do obdobia, kým kupujúcemu záväzne nepotvrdí objednávku, čím sa návrh (objednávka) pretransformuje na kúpnu zmluvu.
taiko
27.08.15,19:12
teda ak by zadavatel naozaj sudne trval na dodani tovaru za proklamovanu cenu, mal by realnu sancu v sudnom spore vyhrat?
pavol54
27.08.15,19:16
objednávku kľudne zrušiť môže, mal by to zdôvodniť napr .vada tovaru, personálne otázky, a pod
misoft
27.08.15,19:19
Pokiaľ by takto stanovenú cenu potvrdil v objednávke - teda 0,00€ + poštovné - áno. Potvrdenie značí uzavretie zmluvy a zmluvy sa môžu meniť, keď OBAJA s tým súhlasia, jednocestná zmena zmluvy bez oboznámenia druhej strany by bola neplatná a platila by pôvodná zmluva.
pavol54
27.08.15,19:24
závisí to na tom kto má koho na súde