jancibakanci
27.08.15,15:57
Zdravím poradaci, sestra ma takýto problem , vydala sa čisteho paka a odisli byvat do bratislavy kde kupili uz ako manzelia byt , ten je vsak napisany na manzela sestry a ta sa ho pred nastahovanim vzdala ,podpisala mu dohodu o zuzeni BSM, psychicky ju tehotnu tyral ze moze ist byvat len ak mu podpise papiere ze si nebude narokovat, nedavno zasa kupili chatu a zacvakala ju celu sestra a aj spalac sestra, je vazne mozne ze z bytu neuvidi ani euro? ani byvaniáe jej nemusi zabezpecit alebo ako je to, a z chaty bude ten prizivnik profitovat , viem bola hlupa,ale tak zalubena , co uz, viete mi poradit co a a ako to bude, vrela vddaka
Má nejakú možnosť že sa tá zmluva dá zrušiť abo nejak obísť?
Tweety
27.08.15,14:14
Majetok, ktorý nadobudli počas manželstva, je spoločným majetkom. Patrí teda do BSM.
misoft
27.08.15,14:19
Alebo i inak povedané...papiere od neho, že sa vzdávaš niečoho sú neplatné....
Okrem toho ..... je to nátlak, vyhrážanie, psychické týranie blízkej a zverenej osoby....
Mária27
27.08.15,14:23
Pri vyporiadaní BSM si sestra bude normálne nárokovať 1/2 spoločne nadobudnutého majetku - aj keď sú nehnuteľnosti napísané len na neho. Je o tom viac ustanovení v zákone aj judikatúr.
§ 574 obč. zákonníka
(2) Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná.

doplnenie

Ak nejde o BSM (po zúžení), platí pri vyporiadaní BSM § 150 občianskeho zákonníka - že peniaze, ktoré sa počas manželstva zo spoločného (z BSM) vložili do jeho výlučného majetku, on musí nahradiť do BSM.
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. ...

Ona sa môže tiež domáhať neplatnosti právneho úkonu (dohody o zúžení BSM), keďže išlo o nátlak, obchádzanie zákona a je to aj proti dobrým mravom.
§ 37(1) Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný.
§ 39Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.
jancibakanci
27.08.15,14:36
ano ale ona mu pred kupou ako som pisal podpisala papier ze si nebude narokovat byt
Tweety
27.08.15,14:41
Prečítaj si ešte raz najmä tú odpoved nad komentom.
jancibakanci
27.08.15,14:45
Ona podpisala nejaku dohodu o zúženi BSM
misoft
27.08.15,14:45
Dúfam, jancibakanci, že čítať vieš - Mária 27 ti uviedla i paragraf. Jednoducho povedané.... s tým papierom si on akurát tak zadok môže vytrieť.... vhodný ako hajzelpapier..
jancibakanci
27.08.15,14:46
uz som to pisal vyssie je to dohoda o zuženi BSM , nevedel som presny nazov tak ho doplnam teraz
misoft
27.08.15,14:48
Héééj? Takže on by chcel všetko? A čo takto neoprávnené obohatenie? Inak i táto dohoda pred kúpou nehnuteľností zo spoločných fin.prostriedkov - je neplatná.
jancibakanci
27.08.15,14:55
tam sa bral uver na jeho meno, hej on je magor ale chatu chce a tu platila sestra ale to teraz nie je podstatne podstatne je tento byt a co s tou dohodou
jancibakanci
27.08.15,15:21
vdaka , ona par rokov ho aj zivila nemal pracu tak platila aj najom aj splatky , dufam ze tu zmluvu o zuzeni BSM bude vediet nejako obist alebo zruusit alebo ja neviem, ale vdaka az kaazdu radu
Mária27
27.08.15,15:24
Doplnila som odpoveď. Ak sa rozvádzajú, budú dokazovať, že majetok nadobudol zo spoločného alebo zo svojho - asi dôkazy svojho majetku nemá.
Ak sa nerozvádzajú, nech podá návrh na určenie neplatnosti tej dohody a prípadne aj na zrušenie a vyporiadanie BSM zo závažných dôvodov (§ 148) .
jancibakanci
27.08.15,15:36
podal ziadost on, kupili byt na hypoteku jeho hypoteku, jedine to je dokaz ze to je na neho aj uver , splacal ho on pokym neprisiel o robotu , vtedy ho splacala ona, urcitu dobu, teraz do 10 dni ma odpovedat ci suhlasi s rozvodom
jancibakanci
28.08.15,17:00
sakraa sa musis nudit , ze sledujes ludi co kde ako,
Mária27
28.08.15,19:07
Ja by som ho nechcela už za ten podvod - tú pospísanú dohodu nech napadne hneď.
Pri delení BSM treba všetko takto vyrozprávať, nech sa všetko podelí napoly - a úver bude potom splácať ten, komu byt pripadne.
jancibakanci
29.08.15,09:41
ked ale chces nieco komentovat tak komentuj k veci a nesleduj kto co pise
misoft
29.08.15,12:54
Rada mimotemy
Zober kvalitný drevený hranol 10x10x150 cm - choď za tým oným a ..... hádam vieš, čo máš urobiť. Hneď ho prejdú tie sprosté nápady s nejakými zmluvami....
Ak by to nestačilo... tak kvalitnú 3/4 cólovú vodovodnú rúrku, alebo lešenársku trubku a ..... viď vyššie....
Jakubec
29.08.15,17:01
Pokial este pred kupou domu zuzili manzelia rozsah majetku, ktory tvori masu BSM formou notarskej zapisnice tak, ze kupovana nehnutelnost do BSM nepatri, tak kupovana nehnutelnost do BSM patrit nebude. Mozno, keby manzelka vedela DOKAZAT, ze podpisala notarsku zapisnicu s pistolou pri hlave, tak by bola notarska zapisnica neplatna. To, ze bez podpisania notarskej zapisnice by manzelka nebyvala v nehnutelnosti je len tvrdenie manzelky, pokym to nebude dokazane, tak je to len tvrdenie. Aj ked to dokaze, nie je to psychicke tyranie, ako niekto vyssie pise, ale posledne slovo ma sud a nie ja.
Pokial aj pred kupou domu nezuzili manzelia rozsah majetku, ktory tvori masu BSM formou notarskej zapisnice, ale manzel pouzil na kupu domu IBA peniaze, ktore do BSM nepatria (napr. pochadzajuce z pozicky poskytnutej iba jednemu z manzelov, pochadzajuce z hodnot nadobudnutych iba jednym z manzelov este pred vznikom manzelstva, z darov a z dedicstva) a manzelka suhlasila s tym, ze dom nepatri do BSM, tak dom do BSM nepatri.
Manzelka, potom ako manzelstvo bude rozvedene, moze poziadat pri deleni majetku i o to, co zo spolocneho bolo vynalozene na majetok jedneho z manzelov. Ak si ex-manzel sam pozical peniaze na kupu nehnutelnosti do svojho vylucneho vlastnictva, tak splatky iba jeho dlhu zo spolocneho mozu byt pri vyporiadavani BSM druhym manzelom narokovane. Plat druheho z manzelov patri do BSM a preto, ak sa z tohto platu platila pozicka druheho manzela, tak sa na to pri vyporiadani BSM na ziadost jedneho z manzelov prihliadne. Sud nesmie na tieto veci prihliadat bez ziadosti jedneho z manzelov, preto je potrebne na to pri zalobe alebo na pojednavani nezabudnut.
jancibakanci
01.09.15,12:20
vdaka cize ona o byt vlastne pride , ked to ma podpisane u pravnika ?
MarcoM
01.09.15,13:37
Je to možné, keďže aby o byt neprišla muselo by sa najskôr napadnúť zúženie BSM o uvedený byt. Neplatnosť právneho úkonu hore vysvetlila Mária27. A Problémom bude uniesť dôkazné bremeno. Takže nakoniec rozhodne súd, a tam bude musieť navrhovateľ predložiť dôkazy o nátlaku, porušovaní dobrých mravov atď. Každopádne takýto súdny spor je na dlho.
Jakubec
02.09.15,05:25
Autor otazky nam stale nepovedal, co je dovodom, preco by byt nemal patrit do BSM. Ci je to notarska zapisnica o zuzeni rozsahu BSM alebo to, ze manzel nepouzil ziadne peniaze patriace do BSM na kupu svojho majetku.
V tom druhom pripade nema manzelka co spochybnovat, kedze nebola ucastnickou ziadnej zmluvy, je tretou stranou, ktorej sa ziadna zmluva (ani zmluva o pozicke ani kupna zmluva) netykala. Takze o nic neprisla (ziaden byt jej nikdy nepatril), nema co spochybnovat pre rozpor s dobrymi mravmi, kedze nie je aktivne legitimovana.
lacotinka
02.09.15,05:34
dohoda o zúžení BSM môže byť platná // vzdanie sa niečoho, čo ešte nemám NIE
lacotinka
02.09.15,05:37
" Takze o nic neprisla (ziaden byt jej nikdy nepatril), NEMÁ ČO spochybnovat "

A už vôbec NIE jej brat !!!!!!!!!!!!!!!!!!
jancibakanci
02.09.15,10:03
A čo v tom prípade, ak sa spísala notárska zápisnica a do domu /bytu prispela aj ona a moji teda jej rodičia ? inak fakt ďakujem
jancibakanci
02.09.15,10:11
notarska zapisnica o zuzeni je to , sestra dva roky platila byt aj splatky , rodicia jej na byt prispeli, lacotinka o brata tu nejd epis k veci ak nie tak nepis vobec, kecy ludi nezaujimaju
Jakubec
02.09.15,16:53
janci, tak to by manzelka musela naraz dokazat dve veci: 1. Ze notarska zapisnica je z nejakeho dovodu neplatna (na rozdiel od vyssie diskutujucich to nevidim tak jednoducho) a 2. Ze na kupu nehnutelnosti pouzil manzel co i len z casti majetok patriaci do BSM.
Pre uplnost:
1. Zarobok sestry patri do BSM
2. Zarobok manzela patri do BSM
3. Splacanie hypoteky manzela z penazi z BSM neznamena, ze kupna cena je platena peniazmi patriacimi do BSM. Znamena to ale, ze zo spolocneho (BSM) sa nieco pouzilo na majetok iba jedneho z manzelov (dlh) a ten druhy manzel moze sud poziadat o to, aby na tieto splatky pri deleni majetku prihliadol. Takze manzelka dostane polovicu zo vsetkych splatok (platenych muzom ci zenou). A za to si moze kupit pol bytu ..., co je na tom nespravodlive?
jancibakanci
02.09.15,17:12
dakujem , super vysvetlene, nieco poriesime, chcem jej pomoct nejak len som potreboval sa od nieccoho odrazit a co vlastne zatial robit ci sa vlastne nieco robit da, na pravnika nema a v tom je najvecsi kamen urazu, ja neviem kam to spejem ked sa chce clovek rozvist taak msui platit , a ked nema z coho? , ale vdaka za radu
jancibakanci
02.09.15,19:49
?
lacotinka
02.09.15,20:14
""" jancibakanci (Dnes 20:12) dakujem , super vysvetlene, nieco poriesime, chcem jej pomoct nejak len som potreboval sa od nieccoho odrazit a co vlastne zatial robit ci sa vlastne nieco robit da, na pravnika nema a v tom je najvecsi kamen urazu, ja neviem kam to spejem ked sa chce clovek rozvist taak msui platit , a ked nema z coho? , ale vdaka za radu ""
1, ukludni sa
2, pozri, čo ti píšu (ako od teba potrebné), aby ti mohli poradiť
3, oddeľ fakty od emócií
4, napíš to
5, prečítaj po sebe, či tomu aspoň ty rozumieš
//////
Lebo : " ja neviem kam to spejem ked sa chce clovek rozvist taak msui platit , a ked nema z coho? "
tomuto nerozumiem
///////////
6, odošli
jancibakanci
03.09.15,06:31
ty si iny magor daj uz pokoj dy debil choj robit nieco co bude tvojej dusi prospesne cisty cvok toto robi co ty ze len cakak aby mohol niekoho a do niecoho šprtnut a pritom ani nevie o com hovori, magior, liecit a poriadne nadlho, tu na porade je vas uplne ze neurekom nudim sa doma tak budem len pridavat ludom nech su v srackach jak vy sami , s rozumom v koncoch a bez niekoho o koho by sa mohol opriet lebo nik na svete o neho ani len nezakopne,idiot ,bez prec ked nechces radit lebo ta nahlasim