Karinka222
28.08.15,09:14
Dobry den,

prosim Vas o radu. Zakupili sme vstrekolisovaci stroj. K nemu sme dokupili molekularnu susicku a temperovacie zariadenia, bez ktoych by dany stroj nebol schopny vyroby. Technici to nazvali automotizovane pracovisko. Je potrebne zaradit vsetky sucasti spolu alebo zaradit kazdu periferiu samostatne?

Velmi pekne dakujem za odpovede.
zlatica76
28.08.15,07:30
Ja by som to zaradila každé zvlášť. Je potrebné dôkladne vyspovedať technikov, aká je životnosť jednotlivých periférií (môže sa stať, že niečo budete meniť viackrát, kým lisy ostanú pôvodné).

Z dôvodu, že o pár rokov si technici vymyslia, že vymenia molekulárnu sušičku za lepšiu a potom budeš mať v hlavu v smútku ako zaúčtovať.

Alebo lepšie - ak softvér dovoľuje, zaúčtovať to síce ako jeden majetok ale s komponentami - využiť tzv. komponentné odpisovanie.
Karinka222
28.08.15,07:50
Ja som tiez rozmyslala, ze zaradim samostatne, presne kvoli tomu co pisete. Pozname predsa technikov :) Ale zas z druheho pohladu, ak bez jednotlivych periferii stroj nedokaze vyrabat, malo by to byt zaradene spolu so strojom ako jedno zariadenie. Neviem ako by sa k tomu postavil danovy urad.
zlatica76
28.08.15,09:47
práve preto treba vyspovedať technikov - ohľadom tej životnosti, výmeny náhradných dielov v podstatnej hodnote, možného technického zhodnotenia.

Ono, ja som sa stretla s lismi (na hliník aj na plasty) a viem zhruba ako to vyzerá. A viem aj to, že tie lisy sú ako skladačka - z hľadiska prevádzky je to jednoduché, lebo netreba meniť vždy všetko ale len pokazenú vec.

Z hľadiska účtovníctva by som naštudovala to komponentné odpisovanie - to uznávajú aj daniari. Ak to softvér neumožňuje, tak zaradiť každé zvlášť a vysvetliť prečo - napr. rozdielna životnosť.