psps
28.08.15,11:53
SZČO - mesačný platca DPH, prenajal kúsok garáže občanovi.
SZČO vystavuje faktúru s DPH alebo bez DPH ?
psps
28.08.15,12:10
§ 38 ods 3 ? správne ? tam ale nevidím, že občanovi musí byť bez DPH.
Ingrid Ondruskova
30.08.15,21:41
Posúvam otázku, lebo mi to nie je jasné....
Consultix
31.08.15,03:57
Ak je prenajimatel platitelom, tak dodania tovaru a sluzieb podliehaju DPH, a to vsetky - okrem vynimiek, napr.:

§ 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Takze najom ako taky je standardne oslobodeny od DPH. Prenajimatel sa ale moze rozhodnut, ze toto dodanie najmu zdani danou z pridanej hodnoty. Spravi to z toho dovodu, aby nemal prijmy bez DPH - v tomto pripade by totiz musel uplatnovat koeficient, teda by mu nevznikal narok na odpocet v plnej vyske:

§ 50 Pomerné odpočítanie dane
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.

Doplnene 1.9.2015 (marjankaj dakujem za upozornenie, KloferHladny za komentar): Odpoved som uviedol vseobecne k rezimu DPH pri prenajme, ale som nenapisal zaver pre konkretnu otazku: Nakolko sa predmetny priestor prenajima obcanovi, teda sukromnej osobe, ktora v zmysle Zakona o DPH sa nepovazuje za zdanitelnu osobu, tak prenajimatel nemoze postupovat v zmysle par. 38 ods. 5, v tomto zmysle bude platit voci obcanovi oslobodenie od DPH, cim vznika povinnost prepocitavania koeficientom.
Ingrid Ondruskova
31.08.15,14:21
Veľké dík...konečne v tom mám jasno!!!!
KloferHladny
01.09.15,15:37
v otázke je riešený nájom "občanovi". Nájom teda musí ísť v režime bez DPH a prenajímateľ musí uvažovať o koeficiente ...
Consultix
01.09.15,18:10
Dakujem za upozornenie... Napisal som teoriu, ale zabudol som odpovedat na konkretnu otazku :)
psps
03.09.15,14:43
Ako funguje ten koeficient? Vôbec tomu nerozumiem. Niečo som si o tom naštudoval ale som z toho ešte väčší blbec. Prosím, vie mi to niekto laicky vysvetliť? Musím vystaviť faktúru bez DPH a dostal som sa do akejsi kaše.
psps
03.09.15,14:45
len uvažovať? musím prepočítavať koeficientom???? prečo, jako, načo?
KloferHladny
07.09.15,14:46
Koeficient zhruba:
Doteraz ste nakupovali a predávali všetko v režime vrátane DPH (s daňou). Nedodávali ste žiadne služby, ktoré by boli v zmysle zákona oslobodené od DPH (poštovné, poisťovacie, finančné, ... nájom nehnuteľnosti neplatcovi)
T.z. stále ste si uplatnili plný odpočet DPH. Odteraz začnete prenajímať neplatcovi a tento nájom je oslobodený od dane.
Predtým: Za rok ste uplatnili odpočty zo základu 1000 (DPH 200) Dodali ste za 2000 (DPH 400)
Teraz: Za rok uplatníte odpočty 1000 (DPH 200)
Dodáte za 2000 (DPH 400) v režime s DPH + 1000 v režime bez DPH (oslobodené). T.z. z celkových výnosov 3000 EUR je 2000 EUR (66,66 %) v režime s DPH a 1000 EUR (33,33 %) v režime bez DPH. Na konci roku musíte upraviť odpočítanú DPH o 33,33 % a z tých 200 EUR 33,33% vrátiť štátu v poslednom ročnom DPH priznaní. Od nového roku už uplatňujete odpočet DPH iba pomerne (66,66% = nový koeficient).
JankaO
07.09.15,15:47
Výpočet koeficientu - § 50 ZoDPH:
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,

b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,

c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,

d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti.

Ako sa vypočíta koeficient:
https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=728007&title=V%C3%BDpo%C4%8Det-koeficientu

aj s kalkulačkou:
http://www.ako-uctovat.sk/vypocet-rocneho-koeficientu-DPH.php