pajki
29.08.15,15:35
Dobry den, poprosim vas o radu.
V oktobri 2008 som nastupila do zamestnania a v roku 2010 v Juni som odisla na matersku. Kedze mam syna, ktory ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav, som stale na Rodicovskej dovolenke, ktora mi konci v Juli 2016. Potom ma caka vypoved,
Je jedno, ci sa dohodneme, alebo ma zamestvavatel prepusti z nedostatku prac. miesta? Mam vobec narok na podporu? Ake podmienky treba splnit? Dakujem
veronikasad
29.08.15,14:22
poberáš rodičovský príspevok z UP ?
pajki
30.08.15,11:40
ano poberam rodicovskyprispevok, kvoli zlemu zdrav. stavu syna.
veronikasad
30.08.15,11:58
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nezam. v posledných troch rokoch. PvN trvá aj počas rod.dovolenky, ak trvá pracovný pomer.

Nárok na dávku vznikne, jej výška závisí od toho. či prac.pomer bude ukončený posledným dňom RD, alebo požiadaš o čerpanie časti dovolenky a zbytok ti zamestnávatel preplatí (ak ti nárok na nejakú dovolenku počas MD a RD vznikol)

Doplnenie :

§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti

(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
pajki
31.08.15,14:31
veronikasad, tak ci mam nejaku dovolenku neviem, to skusim zistit, ale ak nemam tak mi podporu potom z coho vyrataju z toho roku 2008 az 2010? Ked som este robila, pretoze az do Jula 2016 som na RD. A ak by som predsa mala co jen 1 den narok na dovolenku, potom ukoncim RD a budem cerpat dovolenku a kolko mi vyde podpora, vies ja nemam tusenie co sa mi oplati viac, lebo neviem kolko dostanem v pridade necerpania dovolenky a v pripade cerpania. Vies mi to nejak vyratat. Dakujem ti
veronikasad
31.08.15,14:33
doplň presné obdobie materskej dovolenky, príp. aj obdobie PN pred nástupom na mD - možno nejakú dovolenku "nájdeme"
pajki
03.09.15,17:34
Som mimo domu,k papierom sa dostanem tak za 2 tyzdne, ale aspon zhruba mi nevies povedat ze ak by som si cerpala ten 1 den dovolenku tak z coho sa vypocita vyska podpory,kolko by som dostala a druha moznost ak si tu dovolenku nebudem cerpat potom si to ako vypocitam, ja som v tom roku 2008 az 2010 zarabala cca 600 eur v cistom. A je v tom rozdiel, pretoze ja netusim ci si prilepsim ked to spravim s tym 1 dnom alebo to necham tak a ak budem mat zvysnu dovolenku tak mi to len preplatia. Ja mam tak strasne neochotnu uctovnicku,preto sa pytam ci tam je rozdiem potom vo vyske podpory cima zmysel sa s noudotahovat. Dakujem
veronikasad
03.09.15,17:40
Do skončenia RD je ešte dosť času, ak budeš mať údaje o MD a RD, potom to prepočítame.