BOBY
31.05.06,12:13
Ahoj poraďáci.
Odberateľ zo SRN si u nás objednal pod IČ DPH prideleným v Nemecku prenájom HIM, ktorý využíva pri prácach v SR. Prenájom fakturujem bez DPH v zmysle § 15 odst.8 písm f). Po ukončení prenájmu sme zistili, že HIM je poškodený a previedli sme jeho opravu v sídle našej spoločnosti v SR. Mám teraz vyfakturovať za prevedenú opravu zahraničnému partnerovi už fakt neviem, či k tomu pribaliť DPH alebo nie. Už som z toho zamotaná, prosím poraďte!!!!!!!!!
Ocením každú radu.:confused: :confused: :confused:
ALBO
31.05.06,12:05
A prečo ste mu nájom fakturovali bez DPH, ked podniká na Slovensku?Ked tu pracuje nemá tu on prevádzkáreň podľa § 4/7?

K tej otázke, závisí od toho ako to máte dohodnuté v zmluve. či budete od neho požadovať náhradu škody, to nie je predmetom dane.
Pri refakturácii by mala byť slovenská daň.(správate sa akoby ste mu tu službu dodali vy a opravujete HIM na Slovensku ani neopustí hranice)
suzuki
31.05.06,12:28
Takže v prvom rade je naozaj na mieste otázka, či tu nemá zahraničný partner prevádzkáreň. Ak nie, tak prenájom je oslobodený - ako bolo správne uvedené - podľa §15/8f (predpokladám, že nejde o dopravný prostriedok).
Pri oprave hnuteľného majetku by som postupovala podľa podľa §15/6 - miesto dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa §16 ods. 7.
No a § 16/7 hovorí, že miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je ČŠ, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala. Ale tento paragraf aj pokračuje: ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo ČŠ, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania ČŠ, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.
Takže z celého tohoto mi vyplýva, že ja keď si to objednal Nemec pod svojím IČ DPH nemeckým, majetok bol opravovaný na Slovensku a neopustil hranice SR, takže sa zdaní našou poctivou 19% DPH. A to môžete byť radi, že ste opravu nevykonali napr. v Maďarsku a ten stroj aj v Maďarsku nezostal.
To je môj názor, ale možno sa mýlim.
BOBY
01.06.06,03:58
A prečo ste mu nájom fakturovali bez DPH, ked podniká na Slovensku?Ked tu pracuje nemá tu on prevádzkáreň podľa § 4/7?

K tej otázke, závisí od toho ako to máte dohodnuté v zmluve. či budete od neho požadovať náhradu škody, to nie je predmetom dane.
Pri refakturácii by mala byť slovenská daň.(správate sa akoby ste mu tu službu dodali vy a opravujete HIM na Slovensku ani neopustí hranice)
Prevádzkareň na Slovensku nemá,tam mi to je jasné, že bez DPH. A nejedná sa o automobil. Rozhodla som sa fo vyfakturovať s DPH, dík za názory.
Milan Benka
01.06.06,04:49
Vznik stálej prevádzkarne rieši aj §16/2 ZoDzP(595/2003).