1.osho
31.08.15,14:43
Dobry den,
Nedavno mi dosla exekucia na moju mamu, ktora je uz 5.5 roka mrtva. Exekucia je z dovodu nezaplatenia dane za psa. My sme vsak nevedeli o tom, ze dlzime tuto dan, pretoze posta chodila do vlastnych ruk na moju mamu, tak sme nevedeli o co ide. Uradnicka mi povedala, ze do 30 dni treba upozornit na zmeny, a ze urady niesu informacne prepojene.. Zrejme sme to na to zabudli, ale podla zakona 420/2006 o matrikach, časť 3 §31 odsek 2, je obvodny urad minimálne 1 krat do roka povinny urobit kontrolu vedenia matrik podľa zbierky listín a uklada opatrenia na odstranenie nedostatkov... preto by po 5 rokoch mali vediet ak niekto zomrel a nepodavat na jeho meno exekuciu. Viete mi niekto v tomto poradit ako sa vyhnut poplatkom exekutorovy?
ivka70
31.08.15,12:46
ale psa asi stale niekto vlastnil, aj po maminej smrti, nie?
buchač
31.08.15,13:08
My sme vsak nevedeli o tom, ze dlzime tuto dan..
Zrejme sme to na to zabudli..
Obrazne povedané..."Neznalosť zákona neospravedlňuje."

Viete mi niekto v tomto poradit ako sa vyhnut poplatkom exekutorovy?

Otázka :
Nezaplatenie dane bolo ešte za života mamy ?...Asi áno...
Dedičstvo ste prijali bez výhrad ?
Ak áno, tak sa nevyhnete.
Zaplať čím skôr a nešpekuluj...tá suma sa bude len navyšovať.
Peggynka
31.08.15,14:28
a neplatil :D
ivka70
31.08.15,15:15
ved to, keby to platili, nahlasili by zmenu
buchač
31.08.15,15:51
Veď to...a teraz sa čudujú,že exe ich naháňa a oháňajú sa vinou úradníčky, obecným úradom, zákonom, kontrolou...

Ale skontrolovať vlastné platby nejak pozabudli...;)
1.osho
01.09.15,07:01
dan vznikla 3 roky po jej smrti..... zabudli sme ju zaplatit preto , lebo nam neprisiel sek na zaplatenie dane
1.osho
01.09.15,07:05
obvodny urad ma povinnost min. raz rocne kontrolovat udaje s matrikou. Preto nemali co posielat exekuciu 5 rokov po smrti za dlh co vznikol 3-4 roky po smrti na meno mojej mamy, ale poslat upozornenie, ze sme si nesplnili ohlasovaciu povinnost a poslat ked tak pokutu.... sud môze zastavit exekuciu ak je tu iný dôvod pre ktory nie je mozne exekuciu vykonat.. ak dlh vznikne 3 roky po smrti , je mozne to brat ako iny dôvod?
kopretinka
01.09.15,07:09
ako mohla daň vzniknúť 3roky po smrti?? daň za psa predsa vyrubuje obec každoročne.Obec nevie,že daňovník je mŕtvy? po smrti matky ste čo urobili so psom? prehlásili ho na niekoho iného alebo neplatili?
Peggynka
01.09.15,07:28
Dovolávaš sa toho,že obec vám nezaslala upozornenie...ale takto to nefunguje.Občan má povinnosti,ktoré mu vyplývajú zo zákona a žiadny úrad nezasiela "upozornenia": https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-za-psa
Akonáhle prišiel prvý list určený "Do vlastných rúk" pre nebohú mamu,mali ste vyštartovať na MÚ a zistiť,čo sa rieši.Ja som si splnila povinnosť a tiež mi prišla daň za KO na nebohého manžela,tak som tam zašla a výmer opravili.Každá ma svoju agendu a predstava,že by pracovníčka,ktorá vypisuje výmery na poplatky za KO kontrolovala každého občana na matrike (či žije),je scestná.Cez to všetko sa môže stať,že aj keď si pozostalí splnia povinnosť,stane sa chyba.
Sú mestá,kde ani nezasielajú šeky na daň za psa,ale občania chodia na úrad začiatkom roka tieto dane zaplatiť,tak ako im to ukladá zákon.
1.osho
01.09.15,08:26
mne nevadi zaplatit dan.. lenze vzdy pred exekuciou sa posielaju upozornenia. inak by som to zaplatil. mne vsak neprisli, lebo prisli na mamu a nemohol som to prevziat. v zakone o matrike je napisane, ze obvodne urady maju povinnost kontrolovat zbierku listin a nedostatky napravit.. .. mne nevadi zaplatit dan, ktoru som nezaplatil , .. len poplatky exekutorovi.. pretoze urad po piatich rokoch ma vediet, kto zije a kto nie. Netvrdim ze maju kontrolovat kazdeho, .. stacilo by iba tych, na koho posielaju exekucie..
1.osho
01.09.15,08:36
prve 3 roky sme to platili na urade, neriesil som na koho je pes napisany. Potom doslo k nedorozumeniu v rodine, (vsetci si mysleli ze to niekto zaplatil). A pretoze sme nedostali upozornenie , tak sme nevedeli ze je to nezaplatene. Mne nevadi tu dan zaplatit. Len exekutora platit nechcem. Ja uznavam svoju chybu, ale tiez urobil chybu aj urad.
ivka70
01.09.15,08:50
urad chybu neurobil, tu ste urobili vy, ked ste mu za 3 roky nenahlasili zmenu vlastnika.
1.osho
01.09.15,08:59
Ano, a za to by som mal dostat pokutu. Nie exekuciu na mrtvu osobu. .. Urad po 5 rokoch ma vediet kto zije a kto nie.. tu exekuciu aj tak treba zastavit, lebo od mrtvoly aj tak nebudu moct nic vymahat...
1.osho
01.09.15,10:09
ano vlastnil, prve 3 roky som chodil na urad a platil, ale nevedel som ze pes je napisany na mamu. po 4 rokoch vzniklo u nas nedorozumenie, vsetci si mysleli ze zaplatil niekto iny. Keby dojde upomienka tak viem ze to mam zaplatit.
ivka70
01.09.15,10:59
ale mozu vymahat od dedicov, ktori neodmietli dadicstvo.
1.osho
01.09.15,11:49
Dedicstvo uz bolo vysporiadane a dlh vznikol po smrti. Premlčacia doba naroku na dedicstvo su 3 roky od vysporiadania. Prešlo 5.
Ďalšia vec, nemá kto prevziať exekúciu. Ak by som tam isiel s úmrtnym listom, neprevzala to osoba, na ktorú je exekúcia vykonávaná. Nie je mozne robit ziadne ukony.
Urad ma povinnost kontrolovat matriku, a ked tak mi mal dat pokutu. Ale premlcacia doba na pokutu uz tiez presla...
mna nezaujimaju subjektivne pocity ale konkretny pravny pohlad, pretoze som v zakone nenasiel riesenie takejto situacie.
taiko
01.09.15,12:02
Len sa tak laicky zamyslam, ze co by chcel exekutor exekuovat? Vsak mama uz ziadny majetok nema a kedze sa exekutor neprihlasil ako ucastnik dedicskeho konania, tak ma smolu, ci nie?
arizona
01.09.15,12:03
U nas,ak je raz pes nahlaseny, tak kazdrocne,spolu s danou za nehutelnost obec automaticky pripocitava aj dan za psa. /pokym sa pes z evidenicie neodhlasi majitelom/. Nie je to aj u vas tak? Nemohlo sa stat, ze za psa bolo zaplatene? Informuj sa u toho, kto platieval po smrti matky dan za nehnutelnost
taiko
01.09.15,12:04
ako moze dlh vzniknut po smrti? Cpo sa stalo so psom po smrti mamy?
1.osho
01.09.15,12:22
Pes bol stale pisany na moju mamu, o com som nevedel a preto som to neriesil. 3 roky som to chodil platit na urad, tam som len povedal cislo psa a zaplatil. nenapadlo ma pytat sa na koho je pisany. No a 4 a 5 rok sme mali nedorozumenie v rodine. Vsetci si mysleli, ze to niekto zaplatil lebo ani nechodila ziadna vyzva. Dosla na mamu, len to som nevedel prevziat a bol som aj nasraty, co za bordel to na tom urade maju. no a po piatich rokoch po smrti dosla exekucia na moju mamu za dlh co vznikol 3 roky po smrti.
1.osho
01.09.15,12:47
Ved to, .. Nenasiel som v zakone moju situaciu, tak preto potrebujem poradit ako postupovat a pytam sa na INY DOVOD podla ktoreho je mozne exekuciu zastavit. Iny dovod nie je nijak specifikovany. (teda aspon o tom neviem).
Peggynka
01.09.15,12:58
Však on chodil na úrad platiť,ale neprehlásil majiteľa a dlh vznikol posledné dva roky...len tým,že nebol pes prehlásený,tak exekúciu viedli na nebohú mamu (tak som to pochopila ja).
1.osho
01.09.15,13:31
Ano, presne tak to je.
taiko
01.09.15,15:48
nehnevaj sa, ale podla mna ste vy ako rodina plne zodpovedni za vzniknutu situaciu. Nevedel som, neriesil som, nenapadlo ma, myslel som.
Najprv si musis spytovat svedomie Ty, az potom mozes nadavat na urady.
korela
01.09.15,15:49
Nepomohlo by mu čestné prehlásenie, že prestali platiť z dôvodu, že pes zomrel? Ako im to dokážu, že to nie je pravda?
Taiko sa pýta ...môže im exekútor siahnuť na plat, svoje si vyberie.
Koľko ľudí neplatí dane za psa? Po druhé, už sa raz niekto na SK pustil do rozboru, kam vlastne dane za psov idú. No veru, málokedy na psov. Hlavne dedinskí. Nebudujú sa im výbehy, koše na odpad, vrecká a pod.
Ja byť ním, tak sa obce spýtam, čo urobili pre ich psa. Konkrétne.
Prečo by sa mali z toho platiť platy poslancom, školstvu a pod. Potom ide o dobrovoľnú zbierku a nie daň. Ak to raz ľudia platia za psov, a obec nevyužíva peniaze pre ich potreby, resp. psi nevyvolávajú ďalšie investície, tak nech dane znížia alebo zrušia svojím obecným nariadením. Rozdiel na 90% mestský pes a dedinský.
Pes zomrel, utiekol, ... som zvedavá, ako zareagujete, nedá sa z tohto takto vycúvať?
Nikto nevie potvrdiť, či je to premlčané?
Consultix
01.09.15,16:05
Zaujimava situacia, ale podla mojho nazoru ma otazka dve roviny:
- exekucia zacata voci zosnulej osobe
- nesplnenie povinnosti majitela psa.

V prvom rade nemoze vzniknut povinnost platit miestnu dan osobe, ktora zomrela. Pohladavka je teda podla mna neopodstatnena. Ak by exekutor napriek tomu konal, tak ma smolu: šrocna lehota po prerokovani dedicstva uplynula, konat voci dedicom nemoze. Zasielku prebrat za zosnulu nemozes, takze ak by raz prisiel na miesto jej povodneho trvaleho pobyt vykonavatel, napr. spisat majetok, tak predlozte umrtny list.
V tomto pripade by podla mna mala byt exekucia zastavana, otazkou ale zostava na koho podnet. Namietky voci exekucii moze podat len povinny, a to v lehote +ť dni po doruceni oznamenia o zacati. Podla mna napiste exekutorovi, uvedte vsetky skutocnosti, prilozte kopiu umrtneho listu a ziadajte o zastavenie exekucie z dovodu, ze je z titulu pohladavky, ktora nemohla vzniknut a zaroven je vedena voci zosnulej, za splnenia predpokladu premlcania lehoty na narok na dedicstvo. Ak to inak neide, povinny je v podstate "nemajetny" nakolko uz nie je voci comu si uplatnit pravo. Exekucny poriadok pozna zastavenie exekucie z dovodu nemajetnosti, aj ked je takato argumentacia pritiahnuta za vlasy a nie je pravne uplne relevantna.
Uplne v prvom rade by som ale mozno na to isiel inak: Poslite oznamenie spravcovi dane, ze ich pohladavka je neopravnena a mali by tym padom poziadat exekutora o zastavenie exekucie. V tomto pripade ale podla par. 203 exekucneho poriadku moze exekutor ziadat od opravneneho (obec) nahradu nevyhnutnych trov exekucie. Neviem, ci zmysle zakona o matrikach naozaj je mozne zvalit vinu na obec, ale ak nie, tak obec kludne moze od Vas ziadat nahradu skody, ktora im vznikla tym, ze ste neohlasili zmenu, nesplnili ste svju povinnost. A tu skodou budu prave nevyhnutne naklady, ktore musi obec, ako opravneny exekutorovi zaplatit.
Na druhej strane pre kazdy stranu je najlepsim riesenim exekuciu zastavit, nakolko ta nikdy nebude vykonatelna uz len z dovodu par. 49 ods. 1 Exekucneho poriadku: Nahradne dorucenie upovedomenia o zacati exekucie povinnemu, ktory je fyzickou osobou, je vylucene.
Mimochodom, exekutor by mal konanie zastavit aj na zaklade toho, ak sa mu vrati zasielka DVR s poznamkou posty: "adresat zomrel". Nasledne by mal pozistit termim rejednanie dedicstva a ked zisti premlcanie, tak by to mal ukoncit. Mozete to ale urychlyt komunikaciu s exekutorom.

V tej druhej veci treba co najskor vykonat zmenu v osobe vlastnika psa, zaplatit prislusnu sankciu a dlznu dan.
1.osho
02.09.15,07:05
Scasti ano, to priznavam,. len keby mi dojde upozornenie z uradu tak to zaplatim. .. . uz si videl aby mrtva osoba nieco platila? ... dedictvo je uz vysporiadane a po premlcacej dobe.. mna ale nezaujimaju niekoho pocity, ale pravny nazor.. alebo ci niekto nieco take riesil...
1.osho
02.09.15,08:54
Dakujem za info. Dostal som radu, ze dan mam radsej zaplatit az po zruseni exekucie, aby sa toho exekutor nechytil (ze priznal dlh , atd.. )
Consultix
02.09.15,19:23
Ten si mohol zaplatit aj omylom, zo strachu atd :)
Ale ak budes Ty doplacat dan za psa za X rokov dozadu, priznavas tym len svoj dlh, nie dlh po zomrelej (vazba cez dedicstvo nikomu neprejde, to je uz premlcane).
Ale v pohode do dories s exekutorom, zajdi subezne na obec, a dohdnite si postup.
1.osho
03.09.15,11:53
Bol som u exekutora aj na urade. Exekutor mi povedal, ze mam ist na urad ich poziadat, aby to stiahli. Na urade videli ze je to absurdna situacia, a myslim ze ani pravnicke sa to nechce riesit.. trvalo by to dlho, bolo by s tym vela roboty a aj tak ide o nizku sumu. Dohodol som sa s nimi, ze hned ako im pride uznesienie zo sudu, ze je exekucia ukoncena, nech ma kontaktuju a dlh na dani doplatim.