Infidel2
31.08.15,18:31
§ 96 odsek 7)
Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu osem hodín v týždni a najviac v rozsahu 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len po dohode so zamestnancom.

Jedna vec je súhlasiť s pracovnou pohotovosťou nad tento rozsah, druhá zmluvne oprávniť zamestnávteľa aby mi mohol nariadiť pohotovosť nad tento rozsah, navyše na dobú neurčítú.

Je zmluva na základe ktorej dáva zamesnanec právo zamestnávateľovi
nariadiť zamestnancovi pracovnú pohotovosť nad limit stanovený zákonom právoplatná ? Pokiaľ áno, je možné ju jednostranne vypovedať ?

Ďakujem
Tweety
31.08.15,16:54
Je, ak ju obe strany aj podpísali. Spôsoby skončenia PP nájdeš v ZP . Je medzi nimi aj jednostranné skončenie PP.
Infidel2
31.08.15,17:15
No netušil som že zákon automaticky neplatí ked sa 2 strany dohodnú na niečom inom. Limit tym padom neexistuje a pokiaľ zamestnanec podpíše tak mu zamestnávateľ môže nariadiť aj povedzme 500 hodin, tak nejak ? Budem hľadať intenzivne v zakonniku kde to je.
Tweety
31.08.15,17:17
Nepochopil si ten uvedený paragraf.
ivka70
31.08.15,17:57
jedna vec je v zakone, kolko moze nariadit.
ina vec je, ze sa moze so zamestnancom dohodnut na vacsom rozsahu.
ak ste sa dohodli, tak ti nic nenariaduje, teda nariadenim nedosiahnete ani zakonnu hranicu, aj ked budes drzat dohodnutu pohotovost 1000 hodin rocne.
Infidel2
31.08.15,21:36
Nerozumieme si. Vacsina kolegov ma podpisany dodatok k prac. zmluve na pracovnu pohotovost s limitom 3600 hodin rocne na dobu neurcitu. V pripade ze zamestnec z nejakeho dovodu odmietne pohotovost nad limit stanoveny zakonom sa zamestnavatel vyhraza nariadenim pracovnej pohotovosti na zaklade tohto dodatku. Takze je to dohoda typu dohodneme sa ze ked to budem potrebovat tak budes v pohotovosti a ak ti to nebude vyhovovat tak ti to nariadim. Takisto vytvara dojem ze tato zmluva sa neda len tak zrusit. V opacnom pripade by zamestnanec mohol velmi jenoducho vyriesit situaciu v pripade ze uz o taketo nariadenia nema zaujem. Na druhej strane zamestavatel nepovoluje akukolvek pohotovost bez podpisania zmluvy ktora urcuje limit.
ivka70
01.09.15,03:31
Ty nechces rozumit: vacsina kolegov taku dohodu so zamestnavatelom uzavrela. a zjavne dobrovolne. zmenit pracovnu zmluvu mozu, dodatkom, ked sa na nom obe strany dohodnu.
avalik
01.09.15,03:31
3600 hodin to myslis vazne? Toto ste podpisali?
ivka70
01.09.15,03:47
tiez sa cudujem tym 3600 hodinam, bud si to neprepocitali alebo pri podpise zmluvy mali inu motivaciu ju podpisat.
vychadza mi to na kazdy pracovny den pohotovost od skoncenia zmeny do zaciatku dalsej, teda 16 hodin denne.
aj ked pocas prac.pohotovosti zvycajne je clovek iba na telefone, mozno by stalo za to obratit sa na Inspektorat prace, ci je taky pocet dohodnutych hodin pohotovosti v sulade s dobrymi mravmi. Zakon to ale neohranicuje pri dohode.
Infidel2
01.09.15,08:05
Ja osobne som si dal podmienku ze to budem podpisovat stvrtrocne ale vacsina podpisala na neurcito. Ten inspektorat nie je zly napad. Velke firmy su arogantne povedia ti ze musis podpisat a hotovo. Je na tebe ci si das tu namahu zistovat co naozaj musis a co nemusis a aj ked si v prave tak mas jednoducho problem pokial cokolvek co ti predlozi firma odmietnes alebo mas vyhrady. Vacsina sefov vo firme tento dodatok nezneuziva ale sefovia sa menia, zmluva ostava.
Ing. Ľubomír Janoška
01.09.15,08:30
Domnievam sa, že citované ustanovenie je neplatné, pretože je neurčité. Odporúčam konzultovať s právnikom.